Jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych: Dlaczego musisz o tym pamiętać?

Zimowe podlewanie roślin zimozielonych fot. DEWI-Stockphotos - Depositphotos

Zima to czas, kiedy nasze ogrody usypiają, ale czy na pewno wszystkie rośliny przechodzą w głęboki zimowy sen? Nie – rośliny zimozielone stanowią wyjątek, który wymaga szczególnej uwagi i troski. W tym artykule odkryjesz, jak podlewanie roślin zimozielonych jesienią i zimą może być kluczem do ich przetrwania. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci chronić te zielone skarby przed mrozem, suszą i innymi zimowymi wyzwaniami. Dowiedz się, na czym polega jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych oraz jak dużo wody trzeba dostarczyć w tym okresie.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
59
Spis treści
Dlaczego nie można zapomnieć o podlewaniu roślin zimozielonych jesienno-zimową porą? Które rośliny trzeba podlewać? Jakie wymagają szczególnej uwagi? Jak prawidłowo podlewać rośliny zimozielone zimą?

Dlaczego rośliny zimozielone wymagają podlewania późną jesienią i zimą?

Rośliny zimozielone tracą wodę, która paruje z liści nawet zimą, kiedy wszystko wydaje się spać.

Rośliny zimozielone wymagają podlewania późną jesienią i zimą, ponieważ nadal prowadzą procesy życiowe, w tym transpirację, nawet gdy inne rośliny trwają w stanie spoczynku. Warto też wiedzieć, że suchy zimowy wiatr może zwiększać zapotrzebowanie na wodę.

Niebezpieczne jest też to, że gdy gleba zamarza, uniemożliwia korzeniom dostęp do wilgoci, dlatego regularne podlewanie w okresie przedzimowym pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia roślin zimozielonych i zapobiega ich uszkodzeniu przez mróz.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jakie gatunki należy obficie podlewać i na co zwracać uwagę?

Wszystkie rośliny zimozielone należy obficie podlać jesienią, przed nadejściem mrozów. Musimy też zwrócić szczególną uwagę na osobniki rosnące w pojemnikach – nawet obfite jesienne deszcze mogą im nie wystarczać, ponieważ większość wody szybko "ucieka" poza doniczkę. Podlewanie tych roślin warto też powtarzać w środku zimy, w trakcie bezmroźnych dni.

Wśród gatunków szczególnie narażonych na brak wody zimą należą: rośliny iglaste, rododendronypierisy, ogniki szkarłatne, bukszpany, barwinki, trzmielina Fortune’a i inne.

Jak podlewać rośliny zimozielone późną jesienią, a jak zimą?

Podlewanie roślin zimozielonych późną jesienią jest kluczowe dla ich przetrwania zimowych miesięcy. W tym czasie, należy dostarczyć każdemu krzewowi lub drzewu około 30 litrów wody, najlepiej miękkiej – deszczówki lub wody odstanej. Używając konewki, można dokładnie kontrolować ilość wody, a utworzenie wokół rośliny wałka z ziemi lub kory zapobiegnie jej rozlewaniu się i zapewni, że woda dotrze tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do korzeni. Dodatkowa warstwa kory jako ściółka nie tylko zatrzyma wilgoć, ale również ochroni system korzeniowy przed zimnem.

W okresie zimowym, kiedy gleba na powierzchni może być zmarznięta, rośliny zimozielone nadal transpirują, dlatego ważne jest, aby w cieplejsze dni, gdy temperatura wzrasta powyżej zera, dostarczać roślinom wodę, która będzie mogła przesiąknąć przez zmarzniętą warstwę gleby, docierając do głębszych, niezamarzniętych warstw, skąd rośliny będą mogły ją pobierać. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny w donicach, które mają ograniczony dostęp do wilgoci i są bardziej narażone na przesuszenie. Te rośliny powinny być podlewane regularnie, co 2-3 tygodnie, zawsze weryfikując, czy temperatura na zewnątrz pozwala na bezpieczne podlewanie.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: DEWI-Stockphotos / Depositphotos oraz JamesDeMers / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści