Świerk Brewera (Picea breweriana) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenie Stanów Zjednoczonych.

Świerk może osiągać duże rozmiary (na stanowiskach naturalnych nawet do 35 m), jednak w polskich ogrodach zwykle nie przekracza 5 m. Rośnie bardzo wolno. Ma wzniesiony, regularny, szerokostożkowy pokrój, a gałęzie ułożone są w sposób warstwowy i mają zwisające gałązki boczne, co sprawia, że roślina wydaje się mieć płaczący pokrój. Igły ułożone promieniście mają  1,5-3 cm dł., są miękkie, błyszczące, zielone i posiadają po dwa jasne paski od spodu.

Świerk Brewera kwitnie wiosną, w kwietniu i maju. Kwiaty męskie pojawiają się na zakończeniach pędów i mogą być żółte lub czerwone. Kwiaty żeńskie – czerwone – występują tylko na najwyżej położonych gałęziach. Szyszki mają jasnobrązową barwę, są zwisające, cylindryczne i osiągają 10-12 cm długości.

Wymagania i uprawa

Drzewo jest dość łatwe w uprawie i mało wymagające. Optymalne stanowisko jest słoneczne i wolne od silnych wiatrów. Roślina toleruje różne typy gleb – najlepsze są piaszczysto-gliniaste, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym pH. Świerk ten jest umiarkowanie mrozoodporny (strefa 6a).

W czasie susz warto go podlewać (zwłaszcza młode okazy). Zaleca się stosować nawozy organiczne. Nie wymaga cięcia. Pozytywny rezultat daje ściółkowanie podłoża wokół rośliny.

Zastosowanie

Świerk Brewera nadaje się do wielu typów ogrodów i parków. Ze względu na wolny wzrost można sadzić go także w nieco mniejszych ogrodach. Efektownie prezentuje się jako soliter w wyeksponowanym miejscu na trawniku.

Ciekawostki

Jest to gatunek unikatowy dla gór Siskiyou oraz masywu Shasta w Ameryce Północnej. Znajdują się one na granicy Oregonu i Kalifornii (Stany Zjednoczone).


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie: Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0/Link, iVerde