Logo
Logo

Świerk Brewera (Picea breweriana)

Świerk Brewera (Picea breweriana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: cała roślina
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: stożkowaty, wzniesiony, rozłożysty
 • Wysokość: 5 m
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, duże ogrody, parki
 • Świerk Brewera (Picea breweriana) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Świerk może osiągać duże rozmiary (na stanowiskach naturalnych nawet do 35 m), jednak w polskich ogrodach zwykle nie przekracza 5 m. Rośnie bardzo wolno. Ma wzniesiony, regularny, szerokostożkowy pokrój, a gałęzie ułożone są w sposób warstwowy i mają zwisające gałązki boczne, co sprawia, że roślina wydaje się mieć płaczący pokrój. Igły ułożone promieniście mają  1,5-3 cm dł., są miękkie, błyszczące, zielone i posiadają po dwa jasne paski od spodu.

  Świerk Brewera kwitnie wiosną, w kwietniu i maju. Kwiaty męskie pojawiają się na zakończeniach pędów i mogą być żółte lub czerwone. Kwiaty żeńskie – czerwone – występują tylko na najwyżej położonych gałęziach. Szyszki mają jasnobrązową barwę, są zwisające, cylindryczne i osiągają 10-12 cm długości.

  Wymagania i uprawa

  Drzewo jest dość łatwe w uprawie i mało wymagające. Optymalne stanowisko jest słoneczne i wolne od silnych wiatrów. Roślina toleruje różne typy gleb – najlepsze są piaszczysto-gliniaste, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym pH. Świerk ten jest umiarkowanie mrozoodporny (strefa 6a).

  W czasie susz warto go podlewać (zwłaszcza młode okazy). Zaleca się stosować nawozy organiczne. Nie wymaga cięcia. Pozytywny rezultat daje ściółkowanie podłoża wokół rośliny.

  Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
  Przeczytaj także
  Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

  Zastosowanie

  Świerk Brewera nadaje się do wielu typów ogrodów i parków. Ze względu na wolny wzrost można sadzić go także w nieco mniejszych ogrodach. Efektownie prezentuje się jako soliter w wyeksponowanym miejscu na trawniku.

  Ciekawostki

  Jest to gatunek unikatowy dla gór Siskiyou oraz masywu Shasta w Ameryce Północnej. Znajdują się one na granicy Oregonu i Kalifornii (Stany Zjednoczone).


  Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie: Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0/Link, iVerde

  Autor
  Świerk Brewera
  Świerk Brewera
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl