Dlaczego iglaki żółkną i usychają?
Żółknięcie, brązowienie i opadanie igieł często spowodowane są niespełnieniem podstawowych wymagań iglaków oraz ich niewłaściwą pielęgnacją. Na szczęście zmiany bardzo często są odwracalne – i to bez stosowania środków chemicznych – i po pewnym czasie iglaki znów będą piękne.
Poznaj najczęstsze fizjologiczne przyczyny żółknięcia, brązowienia i opadanie igieł. Niestety żółknięcie to objaw poważnych chorób.
- Przesuszenie bryły korzeniowej i susza fizjologiczna
Rośliny zimozielone transpirują (wymieniają gazy) przez cały rok, również zimą. Niestety, z zamarzniętej gleby trudno im pobrać ubytki. Dochodzi wtedy do suszy fizjologicznej: roślina cierpi na brak wody mimo jej pozornej dostępności. To częsty powód brązowienia igieł, a nawet zamierania roślin wiosną.
Rozwiązanie
Iglaki podlewaj przez cały rok, także zimą, w cieplejsze dni.
- Nadmiar nawozów
Rośliny iglaste w ogrodach częściej są przenawożone niż cierpią na brak składników pokarmowych – każdą zmianę w ich wyglądzie (w tym zmianę barwy i opadanie igieł) nieprawidłowo interpretuje się jako wynik słabego nawożenia. W rezultacie dochodzi do zasolenia gleby, wzajemnego blokowania niektórych pierwiastków i osłabienia odporności roślin na mróz.
Rozwiązanie
Zasilaj z głową. Preparaty azotowe stosuj wiosną i wczesnym latem. Nawóz jesienny podawaj do końca września). Uwaga! Iglaki z reguły szybciej kończą sezon wegetacyjny niż rośliny liściaste. Warto postawić na wolniej działające nawozy organiczne. W przypadku rzeczywistego stwierdzenia niedoboru danego składnika (lub składników) zastosuj nawożenie dolistne.
- Mocz zwierząt domowych
Zdarza się, że częściowe żółknięcie igieł u roślin jest spowodowane „działalnością” psa lub kota. Mocz i odchody zwierząt mogą poparzyć zieleń.
Rozwiązanie
Zwierzęta powinno się szkolić, aby nie niszczyły ogrodu. Jeśli to nie pomaga, iglaki trzeba osłonić siatkami z tworzywa sztucznego. - Nadmierne zagęszczenie i zacienienie
Iglaki, które rosną zbyt gęsto lub są zasłonięte, mogą tracić igły w nadmiarze. Drzewa i krzewy ogałacają się od dołu (czyli w miejscach, gdzie dochodzi najmniej światła).
Rozwiązanie
Przytnij rośliny. Przed sadzeniem wybierz właściwe stanowisko i pamiętaj o rozstawie.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Greyerbaby - Pixabay.com
Tagi
Komentarze