Logo
Logo

Polskie, rodzime gatunki iglaków | Które nadają się do ogrodu?

Od jesieni do wiosny w ogrodzie królują iglaki. Najbardziej wytrzymałe na niekorzystne warunki i mrozy są nasze rodzime gatunki. Jakie są polskie gatunki roślin iglastych, które można uprawiać w ogrodzie?

Spis treści
Jakie są rodzime gatunki roślin iglastych w Polsce? Jakie zastosowanie mają iglaki w ogrodzie? Gdzie je posadzić?

Jakie są rodzime gatunki roślin iglastych w Polsce?

W Europie występuje jedynie 40 gatunków iglaków. W Polsce lasy iglaste stanowią aż 80% powierzchni leśnej. W Polsce rodzimymi gatunkami drzew i krzewów iglastych są:

Sposób sadzenia iglaków w ogrodzie

Rośliny iglaste, zwane potocznie iglakami, można uprawiać w ogrodzie w różnych formach.

  • Solitery – są to wszystkie rośliny, które wyglądają dobrze, gdy są sadzone pojedynczo i tym samym przyciągają nasz wzrok; mogą mieć np. kolumnowy lub płaczący pokrój, albo charakterystyczne, kolorowe igły.
  • Rośliny okrywowe – niskie iglaki o rozłożystym pokroju należą do doskonałych roślin okrywowych; świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie są słabe warunki dla murawy.
  • Żywopłoty – iglaki, sadzone w rzędach, mogą zasłaniać mało efektowny fragment ogrodu lub stanowić zielone ogrodzenie; doskonale dzielą przestrzeń ogrodu na odrębne wnętrza.
  • Nasadzenia grupowe – iglaki stanowią świetnie dla innych roślin, szczególnie gdy różnią się od nich zabarwienie; mogą też wspaniale wyeksponować gatunki kwitnące.
  • Do donic – wiele gatunków iglaków może stanowić wspaniałą ozdobę balkonów i tarasów, ponieważ są efektowne przez cały rok; można je wykorzystać w okresie świątecznym jako ogrodowe choinki i powiesić na nich ozdoby.

Zdjęcie tytułowe: sssssaa , bialoglowa, wal_172619, Alicja / Pixabay

Autor
Polskie, rodzime gatunki iglaków | Które nadają się do ogrodu?
Polskie, rodzime gatunki iglaków | Które nadają się do ogrodu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu