Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
63
Do góry

Świerk biały 'Pendula'

Ta roślina o nietypowym, kolumnowym pokroju przyciąga uwagę i doskonale wygląda sadzona pojedynczo w eksponowanym miejscu. Jest łatwa w uprawie i mało podatna na choroby i szkodniki roślin, dlatego z powodzeniem można ją polecić mało doświadczonym ogrodnikom.

Świerk biały, nazywany też kanadyjskim, to drzewo iglaste naturalnie występujące w Ameryce Północnej. Do Europy został sprowadzony w XVIII wieku, ale czysty gatunek jest rzadko spotykany w uprawie. Bardzo popularne są za to jego odmiany karłowe, z powszechnie sadzoną w całym kraju odmianą ‘Conica’ na czele. Obok wolno rosnących form stożkowatych wyjątkowo malowniczą i polecaną do niewielkich ogrodów przydomowych jest odmiana ’Pendula’ – drzewo o strzelistym pokroju i gęsto ułożonych, rosnących do dołu gałęziach.

Świerk biały (Picea glauca) ‘Pendula’ to jedna ze starszych odmian tego gatunku, wyselekcjonowana przed 1867 r. przez słynnego francuskiego botanika Élie-Abel Carrière, autora pierwszych opisów licznych roślin iglastych. Świerk ten charakteryzujące się wąskim, kolumnowym pokrojem i zwisającymi, niezbyt długimi pędami. Ogromną zaletą odmiany jest łatwe tworzenie silnego i prostego przewodnika, dzięki czemu rośliny nawet w młodym wieku nie trzeba prowadzić przy paliku. Gałęzie boczne wyrastają w piętrowo i regularnie rozmieszczonych okółkach, rosną do dołu tworząc bardzo malowniczą formę. Nawet jako dorosłe drzewa pozostają smukłe i bardzo eleganckie. Po dziesięciu latach uprawy osiąga około 2-3 m wysokości i 0,5-1 m szerokości. Docelowo mogą osiągać kilka do kilkunastu metrów. Igły są niebieskawozielone, od spodu pokryte jasnym nalotem.

 

Fot. Grzegorz Falkowski

Zobacz więcej odmian świerka białego

Wymagania i pielęgnacja

Świerk biały dobrze rośnie na glebach świeżych, przepuszczalnych, gliniasto-piaszczystych, lekko kwaśnych, w miejscach umiarkowanie wilgotnych, lecz nie podmokłych. Gatunek ten jest rzadko atakowany przez szkodniki lub porażany przez choroby, wykazuje pełną odporność na mróz. Nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewa należy sadzić na miejscach słonecznych, najlepiej o wystawie południowej.

Gdzie posadzić

Niezwykle ozdobna i oryginalna forma płacząca ‘Pendula’ cieszy się dużym uznaniem osób, które zdecydowały się na zakup tej rośliny. Odmiana ta najlepiej prezentuje się w miejscach wyeksponowanych sadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach, np. po 3 sztuki. Może pełnić rolę tzw. strażnika, czyli rośliny posadzonej po obu stronach bramy wjazdowej na posesję czy w sąsiedztwie reprezentacyjnego wejścia do budynku lub oddzielnie, jako tzw. soliter. Wąski pokrój sprawia, że drzewo możemy posadzić nawet na niewielkiej działce lub w ogrodzie osiedlowym.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu