Logo
Logo

Sosna limba

Sosna limba to jeden z niewielu górskich gatunków drzew nadających się do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach. W naturze drzewo osiąga 20-25 m wysokości, ale sadzone poza rejonami górskimi po 30 latach uprawy dorasta zaledwie do 3-4 m wysokości.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Sosna limba (Pinus cembra) w pierwszych latach uprawy tworzy stożkowate i zwarte korony, później nieco bardziej cylindryczne, a u starszych drzew konary są lekko rozchylone w górnej części, ale nadal gęste i eleganckie. Drzewa długo zachowują dolne gałęzie. Ich pień pokrywa gładka, szarozielona korowina o płytkich spękaniach. Jednoroczne pędy są przykryte grubą warstwą żółtego lub rdzawego kutneru.

sosna limba fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych sosen

Szaro lub sinozielone igły sosny limby są zebrane po pięć sztuk w pęczku, mają od 6 do 8 cm długości, a na brzegu delikatne piłkowanie. Igły są gęsto osadzone na gałązkach. Po 20-30 latach uprawy drzewa zaczynają tworzyć jajowate, 5-8 centymetrowe szyszki. Niedojrzałe szyszki są fioletowe, dojrzałe brązowe, zawierają jadalne nasiona (przysmak wielu gatunków zwierząt).

Najbardziej znanym amatorem nasion limby jest orzechówka zwyczajna – ptak, który zbiera nasiona i ukrywa w płytkich, ziemnych schowkach, przyczyniając się do rozprzestrzeniania gatunku. Szyszki opadają w całości i rozsypują się na ziemi w trzecim roku, najczęściej na wiosnę. Zebrane nasiona można wysiewać. Nieliczne odmiany rozmnaża się przez szczepienie na podkładkach z sosny pospolitej. Okazy szczepione rosną szybciej, niż te uzyskane z siewu.

Uprawa i wymagania

Pomimo, że sosna limba jest gatunkiem górskim, jednak dobrze rośnie na obszarach nizinnych, zwłaszcza w miejscach charakteryzujących się wilgotnym klimatem i częstymi opadami deszczu. Wymaga gleb żyznych, najlepiej próchniczych, świeżych i przepuszczalnych oraz pełnego nasłonecznienia – jest gatunkiem wybitnie światłolubnym. Drzewo to toleruje zanieczyszczone powietrze, dlatego nadaje się do uprawy w warunkach miejskich, a nawet w rejonach przemysłowych. Jest w pełni odporne na mróz, zdrowe, niekłopotliwe w utrzymaniu.

Gdzie posadzić?

Sosna limba jest drzewem ozdobnym, polecanym do uprawy w ogrodach przydomowych, osiedlowych, w parkach i na cmentarzach. Pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo lub w niewielkich, luźnych grupach. Wiekowe okazy tej sosny można spotkać w starych parkach przypałacowych i dworskich. Drzewem podobnym do sosny limby, jest limba syberyjska (Pinus sibirica).

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Sosna limba
Sosna limba
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)