Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
13
Okazje

Sosna pospolita ‘Białogon’

Sosna pospolita jest dobrze znanym, krajowym gatunkiem, charakterystycznym dla polskiego krajobrazu i wydaje się, że niczym szczególnym nie jest w stanie zaskoczyć. Tymczasem wśród odmian ozdobnych sosny, polecanych do ogrodów, można znaleźć ogromną różnorodnością form, kolorów i wielkości. Jedną z najoryginalniejszych i bardzo efektowych jest odmiana 'Białogon' o niezwykłych, jasnych wiosennych przyrostach.

 

Sosna pospolita (Pinus sylvestris) 'Białogon' to odmiana wyselekcjonowana w 2005 r. ze środowiska naturalnego przez Mariusza Polkowskiego nieopodal miejscowości Białogon. Rośnie dosyć szybko, podobnie jak gatunek, ale jej młode przyrosty są pozbawione chlorofilu, przez co są niemal całkowicie białe lub białokremowe.

Z czasem igły rośliny zielenieją, pozostając wyraźnie jaśniejsze jedynie na końcach. Dojrzałe igły są typowe dla sosny zwyczajnej, sztywne, niekiedy lekko skręcone, niebieskozielone, zebrane w pęczkach po dwie.

sosna pospolita Pinus sylvestris Bialogon Fot. G. Falkowski-ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Do prawidłowego wzrostu sosna pospolita 'Bałogon' wymaga przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska. Jest w pełni odporna na mróz i może być sadzona na terenie całego kraju.

W celu ograniczenia wzrostu roślinę można przycinać. Zabieg wykonuje się w maju, skracając młode przyrosty, na których nie rozwinęły się jeszcze igły, mniej więcej o połowę. Dzięki temu na pędach poniżej cięcia utworzą się pąki boczne, z których w przyszłym roku rozwiną się liczne pędy, a korona drzewa mocno się zagęści.

Gdzie posadzić?

Sosna pospolita 'Białogon' najlepiej prezentuje się w miejscach eksponowanych, na tle roślin o ciemnym ulistnieniu. Doskonale sprawdza się sadzona w ogrodach przydomowych, na działkach oraz w zieleni osiedlowej – jest bezproblemowa w utrzymaniu.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (18)
Powiązane rośliny
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT