Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
32
Okazje

Sosna Jeffreya ‘Joppi’

Sosna Jeffreya to jeden z nielicznych uprawianych u nas gatunków sosen trójigielnych, czyli takich, u których igły są zebrane w pęczki po trzy sztuki. W swojej ojczyźnie, zachodniej części USA, jest sporych rozmiarów, malowniczym drzewem osiągającym 25-30 m wysokości. Swoim pokrojem przypomina sosnę żółtą, z którą tworzy formy mieszańcowe. W Polsce sosna Jeffreya jest rzadko produkowana jako czysty gatunek.

W ofercie szkółek i centrów ogrodniczych znajduje się jej wyjątkowo atrakcyjna, karłowa odmiana 'Joppi', ceniona przez miłośników i kolekcjonerów roślin iglastych.

TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
Szukasz oryginalnej rośliny do swojego ogrodu? Mamy dla Ciebie 8 roślinnych nowości, którymi warto się zainteresować. Sprawdź, co będzie modne w...

Sosna Jeffreya (Pinus jeffreyi) 'Joppi' to niewielkie, wolno rosnące drzewo, przez wiele lat utrzymujące kształt zwartej kuli. Po 10 latach uprawy roślina uzyskuje 1,5 m średnicy. Z upływem czasu rosnące do góry dolne gałęzie przekształcają się w pnie, tworząc formy wielopienne; korona drzewa wydłuża się i staje jajowata. Grube pędy pokrywają ułożone promieniście okazałe igły, jasnozielone, osiągające do 15-17 cm długości, zebrane w pęczku po 3 sztuki. Igły utrzymują się do 3 lat, potem opadają. Roztarte wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach.

sosna Jeffreya Joppi

Fot. Agnieszka Żukowska (APZ), Wiesław Szydło (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych sosen

Uprawa i wymagania

Sosna Jeffreya ma niewielkie wymagania w stosunku do podłoża, może rosnąć na większości lekkich, przepuszczalnych gleb ogrodowych o lekko kwaśnym pH. Jak większość sosen nie toleruje cienia i powinna być sadzona na stanowiskach słonecznych. Toleruje zanieczyszczenie powietrza i suszę. W centrum i na zachodzie kraju dobrze zimuje, na wschodzie może przemarzać. Rośnie zdrowo, rzadko porażają ją choroby czy szkodniki.

Gdzie posadzić?

Odmiana 'Joppi' to roślina polecana przede wszystkim do sadzenia w ogrodach przydomowych, w miejscach eksponowanych. Nasadzenia pojedyncze dają tę zaletę, że rośliny są dobrze doświetlone z każdej strony i dłużej utrzymują igły na dolnych gałęziach.

Kulisty pokrój sprawia, że sosna ta świetnie pasuje do różnego typu ogrodów: od surowych, modernistycznych i nowoczesnych założeń po klasyczne ogródki wiejskie i kompozycje naturalistyczne. Roślina ta wyjątkowo ładnie i naturalnie prezentuje się sadzona na wrzosowiskach, w towarzystwie ozdobnych przez cały rok wrzosów i wrzośców.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Agnieszka Żukowska (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT