Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
28
Do góry

Sosna rumelijska

Sosny (Pinus) to rodzaj, do którego zalicza się wiele ciekawych gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Rośliny różnią się między sobą nie tylko wielkością i pokrojem, ale także długością oraz ilością igieł w pęczkach wyrastających na pędach. Poszczególne gatunki wytwarzają także różne szyszki – jedne są małe, a inne duże, inne okrągłe, a jeszcze inne wydłużone.

Sosna rumelijska to gatunek należący do grupy sosen pięcioigielnych i ma oryginalnie wyglądające, wydłużone szyszki.

Sosna rumelijska (Pinus peuce) to gatunek u nas mało znany lub rzadko rozpoznawany, choć oferowany w licznych szkółkach roślin ozdobnych. Jest to sporych rozmiarów drzewo iglaste naturalnie występujące na terenach krajów Półwyspu Bałkańskiego – Bułgarii, Macedonii, Serbii, północnej Grecji, gdzie porasta górskie zbocza na wysokości od 800 do 2300 m n.p.m.

Pomimo, że sosna rumelijska wywodzi się z rejonów o ciepłym klimacie, jest wytrzymała na niskie temperatury i może być uprawiana na terenie całej Polski. Co ciekawe, gatunek został skutecznie introdukowany nawet do krajów o ostrzejszych zimach, m.in. do Finlandii

Zobacz więcej ciekawych sosen

W Polsce sosna rumelijska tworzy drzewa o luźnej, jajowatej koronie oraz ozdobnych szyszkach, które zawiązuje w bardzo młodym wieku. Swoim wyglądem przypomina sosnę wejmutkę. W wieku 30 lat osiąga około 10 m wysokości. Tworzy długie, luźno ułożone gałęzie.

Szarozielone igły są cienkie, miękkie w dotyku, zwisają, mają od 8 do 15 cm długości, wyrastają w pęczkach po 5 sztuk. Szyszki są wydłużone, początkowo zielone, silnie oblane żywicą, po dojrzeniu brązowieją i szeroko rozchylają łuski. Brązowe nasiona mają 7-8 mm średnicy, są opatrzone 1,5-2 cm skrzydełkiem.

Ozdobą drzew, poza pięknymi igłami i szyszkami, jest także gładka, szarozielona kora okrywająca pień i poziomo ułożone konary.

Uprawa i wymagania

Sosna rumelijska to gatunek tolerancyjny w stosunku do gleby. Preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, ale radzi sobie też na glebach ubogich w składniki pokarmowe oraz suchych. Podobnie jak inne gatunki sosen nie lubi stanowisk mokrych i nie toleruje długotrwałego zalewania wodą systemu korzeniowego. Wymaga pełnego nasłonecznienia.

Zimuje dobrze, nie potrzebuje okrywania na zimę. To jeden z niewielu gatunków sosen pięcioigielnych wykazujących dużą odporność na porażenie przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową.

Gdzie posadzić?

Gatunek bardzo plastyczny, o szerokich możliwościach zastosowania – od ogrodów przydomowych i działkowych, po zieleń osiedlową i publiczną. Pięknie prezentuje się sadzona pojedynczo lub w niewielkich, luźnych grupach. Ze względu na głęboki system korzeniowy pod jej koronami warto sadzić płytko korzeniące się rośliny z rodziny wrzosowatych – różaneczniki, kalmie i pierisy. Corocznie częściowo opadające igły zakwaszają i ściółkują glebę, co sprzyja uprawie tych krzewów.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Twoja strona ogrodu