Logo
Logo

Jak i kiedy ciąć sosny? Jak formować i zagęszczać?

Wiele sosen to szybko rosnące drzewa lub krzewy, które doskonale zagęszczają się po zabiegu cięcia. Dzięki przycinaniu młodych przyrostów można je formować i nadawać im ciekawe kształty. Zobacz, kiedy i jak ciąć sosny, żeby cieszyć się zdrowymi roślinami!

Spis treści
Kiedy tne się sosny? Jak to zrobić? Jak prawidłowo skracać przyrosty sosny? Po co przycinać pędy sosen? Co to daje?

Jak i kiedy przycinać sosny?

Gdy sosny po posadzeniu dobrze przyjmą się w ogrodzie, zwykle już od drugiego roku uprawy wytwarzają charakterystyczne, pionowe młode przyrosty, nazywane „świeczkami”. Widać je na drzewach już wiosną, a gdy osiągną rozmiary od kilku do kilkunastu centymetrów (w zależności od gatunku bądź odmiany), można je skrócić o 1/3 lub nawet do połowy wysokości. Zabieg ten zaleca się wykonać na przełomie maja i czerwca. Najlepiej zrobić to, zanim ze zwartego, pionowego przyrostu młode igły otworzą się i zaczną rosnąć.

Zielone Pogotowie / YouTube


 
 

Jak skracać przyrosty sosen?

Do skracania młodych przyrostów sosen („świeczek”) można używać ostrego sekatora, nożyc, bądź nawet nożyczek. Jednak bardzo często stosowaną metodą jest po prostu ręczne obłamywanie przyrostów, co ma swoje zalety, ale i wady.

Obłamywanie przyrostów jest to metoda korzystniejsza od cięcia, ponieważ nie niszczy tak młodych igieł jak cięcie narzędziem i finalnie pozytywnie wpływa na wygląd pędów.

Jednak sposób ten jest czasochłonny i czasem uciążliwy – należy wykonywać to w rękawicach, ponieważ w czasie obłamywania można zabrudzić się żywicą.

Dlaczego warto skracać przyrosty sosen?

Przycinanie lub obłamywanie młodych przyrostów każdej wiosny jest bardzo pożytecznym i stosunkowo prostym zabiegiem. Dzięki niemu wpływamy na:

  • ograniczenie wzrostu
  • pobudzenie wytwarzania pąków i pędów bocznych
  • ładniejszy, zagęszczony pokrój sosen

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Atalanta17/Depositphotos

Autor
Jak i kiedy ciąć sosny? Jak formować i zagęszczać?
Jak i kiedy ciąć sosny? Jak formować i zagęszczać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_przycinanie_roslin