Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
17
Okazje

Jak i kiedy ciąć sosny?

Wiele sosen to szybko rosnące drzewa lub krzewy, które doskonale zagęszczają się po zabiegu cięcia. Dzięki przycinaniu młodych przyrostów można je formować i nadawać im ciekawe kształty. Zobacz, kiedy i jak ciąć sosny, żeby cieszyć się zdrowymi roślinami!

 

Jak i kiedy przycinać sosny?

Gdy sosny po posadzeniu dobrze przyjmą się w ogrodzie, zwykle już od drugiego roku uprawy wytwarzają charakterystyczne, pionowe młode przyrosty, nazywane „świeczkami”. Widać je na drzewach już wiosną, a gdy osiągną rozmiary od kilku do kilkunastu centymetrów (w zależności od gatunku bądź odmiany), można je skrócić o 1/3 lub nawet do połowy wysokości. Zabieg ten zaleca się wykonać na przełomie maja i czerwca. Najlepiej zrobić to, zanim ze zwartego, pionowego przyrostu młode igły otworzą się i zaczną rosnąć.

Jak skracać przyrosty sosen?

Do skracania młodych przyrostów sosen („świeczek”) można używać ostrego sekatora, nożyc, bądź nawet nożyczek. Jednak bardzo często stosowaną metodą jest po prostu ręczne obłamywanie przyrostów, co ma swoje zalety, ale i wady.

Obłamywanie przyrostów jest to metoda korzystniejsza od cięcia, ponieważ nie niszczy tak młodych igieł jak cięcie narzędziem i finalnie pozytywnie wpływa na wygląd pędów.

Jednak sposób ten jest czasochłonny i czasem uciążliwy – należy wykonywać to w rękawicach, ponieważ w czasie obłamywania można zabrudzić się żywicą.

Dlaczego warto skracać przyrosty sosen?

Przycinanie lub obłamywanie młodych przyrostów każdej wiosny jest bardzo pożytecznym i stosunkowo prostym zabiegiem. Dzięki niemu wpływamy na:

  • ograniczenie wzrostu
  • pobudzenie wytwarzania pąków i pędów bocznych
  • ładniejszy, zagęszczony pokrój sosen

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Atalanta17/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu