Jak i kiedy przycinać sosny?
Gdy sosny po posadzeniu dobrze przyjmą się w ogrodzie, zwykle już od drugiego roku uprawy wytwarzają charakterystyczne, pionowe młode przyrosty, nazywane „świeczkami”. Widać je na drzewach już wiosną, a gdy osiągną rozmiary od kilku do kilkunastu centymetrów (w zależności od gatunku bądź odmiany), można je skrócić o 1/3 lub nawet do połowy wysokości. Zabieg ten zaleca się wykonać na przełomie maja i czerwca. Najlepiej zrobić to, zanim ze zwartego, pionowego przyrostu młode igły otworzą się i zaczną rosnąć.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak skracać przyrosty sosen?
Do skracania młodych przyrostów sosen („świeczek”) można używać ostrego sekatora, nożyc, bądź nawet nożyczek. Jednak bardzo często stosowaną metodą jest po prostu ręczne obłamywanie przyrostów, co ma swoje zalety, ale i wady.
Jednak sposób ten jest czasochłonny i czasem uciążliwy – należy wykonywać to w rękawicach, ponieważ w czasie obłamywania można zabrudzić się żywicą.
Dlaczego warto skracać przyrosty sosen?
Przycinanie lub obłamywanie młodych przyrostów każdej wiosny jest bardzo pożytecznym i stosunkowo prostym zabiegiem. Dzięki niemu wpływamy na:
- ograniczenie wzrostu
- pobudzenie wytwarzania pąków i pędów bocznych
- ładniejszy, zagęszczony pokrój sosen
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Atalanta17/Depositphotos