Logo
Logo
31
Okazje

Jak i kiedy ciąć sosny?

Wiele sosen to szybko rosnące drzewa lub krzewy, które doskonale zagęszczają się po zabiegu cięcia. Dzięki przycinaniu młodych przyrostów można je formować i nadawać im ciekawe kształty. Zobacz, kiedy i jak ciąć sosny, żeby cieszyć się zdrowymi roślinami!

 

Jak i kiedy przycinać sosny?

Gdy sosny po posadzeniu dobrze przyjmą się w ogrodzie, zwykle już od drugiego roku uprawy wytwarzają charakterystyczne, pionowe młode przyrosty, nazywane „świeczkami”. Widać je na drzewach już wiosną, a gdy osiągną rozmiary od kilku do kilkunastu centymetrów (w zależności od gatunku bądź odmiany), można je skrócić o 1/3 lub nawet do połowy wysokości. Zabieg ten zaleca się wykonać na przełomie maja i czerwca. Najlepiej zrobić to, zanim ze zwartego, pionowego przyrostu młode igły otworzą się i zaczną rosnąć.

Jak skracać przyrosty sosen?

Do skracania młodych przyrostów sosen („świeczek”) można używać ostrego sekatora, nożyc, bądź nawet nożyczek. Jednak bardzo często stosowaną metodą jest po prostu ręczne obłamywanie przyrostów, co ma swoje zalety, ale i wady.

Obłamywanie przyrostów jest to metoda korzystniejsza od cięcia, ponieważ nie niszczy tak młodych igieł jak cięcie narzędziem i finalnie pozytywnie wpływa na wygląd pędów.

Jednak sposób ten jest czasochłonny i czasem uciążliwy – należy wykonywać to w rękawicach, ponieważ w czasie obłamywania można zabrudzić się żywicą.

Dlaczego warto skracać przyrosty sosen?

Przycinanie lub obłamywanie młodych przyrostów każdej wiosny jest bardzo pożytecznym i stosunkowo prostym zabiegiem. Dzięki niemu wpływamy na:

  • ograniczenie wzrostu
  • pobudzenie wytwarzania pąków i pędów bocznych
  • ładniejszy, zagęszczony pokrój sosen

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Atalanta17/Depositphotos

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane roślinyZobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu