Logo
Logo
20
Okazje

Jak i kiedy ciąć sosny?

Wiele sosen to szybko rosnące drzewa lub krzewy, które doskonale zagęszczają się po zabiegu cięcia. Dzięki przycinaniu młodych przyrostów można je formować i nadawać im ciekawe kształty. Zobacz, kiedy i jak ciąć sosny, żeby cieszyć się zdrowymi roślinami!

 

Jak i kiedy przycinać sosny?

Gdy sosny po posadzeniu dobrze przyjmą się w ogrodzie, zwykle już od drugiego roku uprawy wytwarzają charakterystyczne, pionowe młode przyrosty, nazywane „świeczkami”. Widać je na drzewach już wiosną, a gdy osiągną rozmiary od kilku do kilkunastu centymetrów (w zależności od gatunku bądź odmiany), można je skrócić o 1/3 lub nawet do połowy wysokości. Zabieg ten zaleca się wykonać na przełomie maja i czerwca. Najlepiej zrobić to, zanim ze zwartego, pionowego przyrostu młode igły otworzą się i zaczną rosnąć.

Jak skracać przyrosty sosen?

Do skracania młodych przyrostów sosen („świeczek”) można używać ostrego sekatora, nożyc, bądź nawet nożyczek. Jednak bardzo często stosowaną metodą jest po prostu ręczne obłamywanie przyrostów, co ma swoje zalety, ale i wady.

Obłamywanie przyrostów jest to metoda korzystniejsza od cięcia, ponieważ nie niszczy tak młodych igieł jak cięcie narzędziem i finalnie pozytywnie wpływa na wygląd pędów.

Jednak sposób ten jest czasochłonny i czasem uciążliwy – należy wykonywać to w rękawicach, ponieważ w czasie obłamywania można zabrudzić się żywicą.

Dlaczego warto skracać przyrosty sosen?

Przycinanie lub obłamywanie młodych przyrostów każdej wiosny jest bardzo pożytecznym i stosunkowo prostym zabiegiem. Dzięki niemu wpływamy na:

  • ograniczenie wzrostu
  • pobudzenie wytwarzania pąków i pędów bocznych
  • ładniejszy, zagęszczony pokrój sosen

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Atalanta17/Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu