Sosna kosodrzewina (Pinus mugo subsp. uncinata) odmiana 'Tukan' to wyjątkowa odmiana rośliny iglastej z rodziny sosnowatych (Pinaceae).

Roślina przyjmuje formę półkulistego krzewu, dorasta do 2 m wysokości. Igły odmiany 'Tukan' są grube, sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. 

Cechą charakterystyczną jest żółto-zielone zabarwienie igieł, które w odpowiednich warunkach są nawet trójbarwne – ich nasady różowieją, zwłaszcza w pobliżu pąków wierzchołkowych, a w okresie mrozu stają się wyraźnie różowo-czerwone.

Wymagania i uprawa

Odmiana w pełni mrozoodporna, światłolubna, niewybredna w stosunku do gleby. Doskonale rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych.

Zastosowanie

Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na skalniakach i wrzosowiskach, do tworzenia barwnych, kontrastowych kompozycji z innymi roślinami iglastymi.

Ciekawostki

Sosna kosodrzewina 'Tukan' otrzymała Wyróżnienie Dziennikarzy w Konkursie Roślin Nowości 2021. Została wyhodowana i zgłoszona do konkursu przez Szkółkę Nowaczyk (Polska) i wprowadzona na rynek w 2020 r..


Tekst i zdjęcia: źródło - Konkurs Roślin Nowości 2021, Katarzyna Jeziorska