Sosna kosodrzewina (Pinus mugo) 'Varella' to wolno rosnąca odmiana sosny górskiej o zwartym, kulistym pokroju. Po 10 latach dorasta do około 0,7 m średnicy. Starsze rośliny stają się bardziej jajowate i nieco luźniejsze.
Wymagania i uprawa
Sosna górska ‘Varella’ należy do roślin łatwych w uprawie. Wymaga jednak zdecydowanie słonecznych stanowisk i przepuszczalnych, mineralnych gleb. Jest to odmiana odporna na porażenia przez choroby grzybowe i szkodniki. Nie wymaga także nawadniania nawet w okresie letniej suszy.
Odmiana ‘Varella’ jest bardzo mrozoodporna i można ją uprawiać na terenie całego kraju. Jak większość roślin iglastych igły tej sosny wykazują dużą wrażliwość na psi mocz – a więc rośliny muszą być odizolowane od naszych czworonożnych pupili!
Raz w roku, późną jesienią albo wczesną wiosną rośliny warto czyścić z zaschniętych igieł, które gromadzą się wewnątrz korony i nie mogą samoistnie opaść. Zabieg ten poprawia cyrkulację powietrza, zwłaszcza przy mokrej i deszczowej pogodzie, co wpływa na zdrowotność roślin. Czyszczenie najlepiej przeprowadzać wiosną. Starsze rośliny same się oczyszczają.
Gdzie posadzić?
Odmiana ‘Varella’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i na skalniakach. Można ją też sadzić w zieleni osiedlowej, w alpinariach oraz na cmentarzach.
Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego (Juniperus communis) ‘Goldschatz’ lub płożącego (J. horizontalis) ‘Golden Carpet’, a także niskich okrywowych bylin, np. tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia) ‘Aurea’.
Odmiana 'Varella' nadaje się także do sadzenia w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |