Logo
Logo

Sosna kosodrzewina 'Varella'

Kosodrzewiny to krzewy iglaste doskonale radzące sobie w trudnych warunkach i łatwe w uprawie. W Polsce spotkać je można na zboczach górskich, gdzie są narażone nie tylko na działanie zmiennych temperatur, ale też mają bardzo niekorzystne warunki glebowe. W szkółkach znaleźć można bardzo ciekawe, nieco mniej intensywnie rosnące i zwarte odmiany tych krzewów Jedną z nich jest sosna kosodrzewina 'Varella'.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Sosna kosodrzewina (Pinus mugo) 'Varella' to wolno rosnąca odmiana sosny górskiej o zwartym, kulistym pokroju. Po 10 latach dorasta do około 0,7 m średnicy. Starsze rośliny stają się bardziej jajowate i nieco luźniejsze.

Igły sosny kosodrzewiny 'Varella' ciemnozielone, zebrane po 2 w pęczkach, mają do 10 cm długości, są grube, ostro zakończone. Latem pojawia się kolejny krótki przyrost, na którym gęsto osadzone igły tworzących charakterystyczne rozetki na wierzchołkach pędów.

sosna kosodrzewina Pinus mugo Varella Fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Wymagania i uprawa

Sosna górska ‘Varella’ należy do roślin łatwych w uprawie. Wymaga jednak zdecydowanie słonecznych stanowisk i przepuszczalnych, mineralnych gleb. Jest to odmiana odporna na porażenia przez choroby grzybowe i szkodniki. Nie wymaga także nawadniania nawet w okresie letniej suszy.

Odmiana ‘Varella’ jest bardzo mrozoodporna i można ją uprawiać na terenie całego kraju. Jak większość roślin iglastych igły tej sosny wykazują dużą wrażliwość na psi mocz – a więc rośliny muszą być odizolowane od naszych czworonożnych pupili!

Raz w roku, późną jesienią albo wczesną wiosną rośliny warto czyścić z zaschniętych igieł, które gromadzą się wewnątrz korony i nie mogą samoistnie opaść. Zabieg ten poprawia cyrkulację powietrza, zwłaszcza przy mokrej i deszczowej pogodzie, co wpływa na zdrowotność roślin. Czyszczenie najlepiej przeprowadzać wiosną. Starsze rośliny same się oczyszczają. 

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Varella’ jest polecana przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach i na skalniakach. Można ją też sadzić w zieleni osiedlowej, w alpinariach oraz na cmentarzach.

Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub złocistych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca pospolitego (Juniperus communis) ‘Goldschatz’ lub płożącego (J. horizontalis) ‘Golden Carpet’, a także niskich okrywowych bylin, np. tojeści rozesłanej (Lysimachia nummularia) ‘Aurea’.

Odmiana 'Varella' nadaje się także do sadzenia w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, do ozdoby różnego rodzaju balkonów i tarasów. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Sosna kosodrzewina 'Varella'
Sosna kosodrzewina 'Varella'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny