Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
57
Okazje

Czyszczenie sosen – krok po kroku

Sosny to wspaniałe iglaki, które sprawiają, że ogród nabiera pełni. Pozwalają stworzyć idealne tło dla rabat i często są najważniejszą, roślinną ozdobą ogrodu w zimie. Oprócz standardowej pielęgnacji, czyli podlewania, nawożenia, cięcia i ochrony przed szkodnikami, co jakiś czas rośliny te wymagają czyszczenia z obumarłych igieł i suchych gałęzi. Jest to szczególnie ważne w przypadku odmian kompaktowych!

Sprawdź jak to robić krok po kroku.

 

Czyszczenie sosen z obumarłych i wyschniętych igieł i gałązek jest bardzo ważne, ponieważ na pozostawionych przez długi czas martwych tkankach rośliny, mogą się zacząć rozwijać niebezpieczne dla iglaków choroby grzybowe.

Zabieg można wykonywać przez cały rok, choć zaleca się go robić latem i jesienią, gdyż wiosną możemy mieć utrudnione rozpoznawanie suchych lub chorych gałązek rośliny oraz uszkadzać młode przyrosty iglaków. Na czyszczenie sosny wybierajmy godziny popołudniowe i suche dni.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odmiany miniaturowe i kompaktowe, ponieważ w ich gęstych koronach znacznie łatwiej o "zbieranie się" opadniętego igliwia.

Czyszczenie sosen – dlaczego i jak je wykonywać, fot. Katarzyna Jeziorska
Na pierwszy rzut oka, po iglakach często nie widać, że we wnętrzu ich korony jest duża ilość opadniętych igieł i suchych gałązek. Często wystarczy przejść dookoła rośliny, żeby zauważyć, że wymaga ona oczyszczenia. 

Czyszczenie sosny – co potrzebujemy?

Aby sprawnie oczyścić roślinę, dobrze jest rozłożyć pod sosną materiał, na który będą opadać suche igły i gałązki. Może to być każdy, gładki materiał. Najczęściej wykorzystujemy do tego kawałek włókniny ogrodniczej.

Do wykonania zabiegu będzie nam też potrzebny odkażony sekator. Odkażanie narzędzi ogrodniczych jest ważne, ponieważ możemy nimi roznieść po ogrodzie zarodniki grzybów czy bakterie. Czyszczenie narzędzi możemy wykonać właściwie każdym płynem na bazie spirytusu, ale na rynku są też dostępne specjalne ogrodnicze mydła potasowe przeznaczone do tego celu. Jeśli nie dysponujemy żadnym środkiem do odkażania, nasz sekator zawsze można po prostu potraktować wrzątkiem.

Bardzo przydatne będą też rękawiczki – igły większości gatunków sosen potrafią naprawdę mocno pokłuć!

Jak krok po kroku prawidłowo oczyścić sosnę

Czyszczenie sosen – wybieranie igieł, fot. Katarzyna Jeziorska
Krokiem pierwszym jest rozłożenie materiału pod rośliną – dzięki temu z łatwością zbierzemy igły i gałązki, które będą opadać podczas czyszczenia. Potem wyciągamy z wnętrza rośliny suche, martwe igły – starajmy się to robić w miarę delikatnie, aby nie uszkodzić żywych części sosny.
Czyszczenie sosen – suche, chore gałązki, fot. Katarzyna Jeziorska
Kolejnym krokiem jest usuwanie suchych lub porażonych grzybem gałązek. Na zdjęciu typowa obumarła, sucha gałązka sosny.
Wybierając gałązki do usunięcia zwracajmy uwagę na to, czy ich czubki są jeszcze żywe. Nawet, gdy większość gałązki wydaje się sucha i obumarła, w dalszym ciągu może mieć ona możliwość wzrostu – obcinanie takich części rośliny należy przeanalizować (zostawić, by zagęścić koronę rośliny, czy wyciąć, by ją rozluźnić).
Czyszczenie sosen – wycinanie gałązki, fot. Katarzyna Jeziorska
Suche lub porażone chorobą gałęzie wycinamy jak najbliżej gałęzi głównej lub pnia rośliny. Niektóre suche i drobniejsze z nich można po prostu wyłamywać, ale nie jest to zalecane, bo w wyjątkowych sytuacjach możemy pokaleczyć roślinę.
Oczyszczona sosna to piękna i efektowna roślina nadająca rabacie pełni i kształtu.

Po oczyszczeniu sosny, zawsze – czy zauważyliśmy choroby grzybowe, czy też nie – zaleca się stosowanie preparatów zapobiegających rozwój grzybów chorobotwórczych. Na rynku jest obecnie dużo takich środków. Należą do nich np.: TopsinPolyversum, ScorpionProplant lub Ridomil Gold.

Przy problemach z chorobami grzybowymi w ogrodzie warto pomyśleć o wzmocnieniu roślin stosując ekologiczne środki wzmacniające (np. probiotyki).

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu