Logo
Logo

Czyszczenie sosen – krok po kroku

Sosny to wspaniałe iglaki, które sprawiają, że ogród nabiera pełni. Pozwalają stworzyć idealne tło dla rabat i często stanowią najważniejsze, roślinny zdobiące ogrod w zimie. Oprócz standardowej pielęgnacji czyli podlewania, nawożenia i ochrony przed szkodnikami, co jakiś czas sosny wymagają czyszczenia z obumarłych igieł i suchych gałęzi. Jest to szczególnie ważne w przypadku odmian kompaktowych!  Sprawdź, jak czyścić sosny krok po kroku.

Spis treści
Czy sosny należy czyścić? Na czym to polega? Co warto przygotować do czyszczenia sosny? Jak prawidłowo oczyścić sosnę krok po kroku?

Po co czyści się sosny?

Czyszczenie sosen z obumarłych i wyschniętych igieł i gałązek jest bardzo ważne, ponieważ na pozostawionych przez długi czas martwych tkankach rośliny, mogą się zacząć rozwijać niebezpieczne dla iglaków choroby grzybowe!

Zabieg można wykonywać przez cały rok, choć zaleca się go robić latem i jesienią, gdyż wiosną możemy mieć utrudnione rozpoznawanie suchych lub chorych gałązek rośliny oraz uszkadzać młode przyrosty iglaków. Na czyszczenie sosny wybierajmy godziny popołudniowe i suche dni.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odmiany miniaturowe i kompaktowe, ponieważ w ich gęstych koronach znacznie łatwiej o "zbieranie się" opadniętego igliwia.

Czyszczenie sosen – dlaczego i jak je wykonywać
Na pierwszy rzut oka, po iglakach często nie widać, że we wnętrzu ich korony jest duża ilość opadniętych igieł i suchych gałązek. Czasem wystarczy przejść dookoła rośliny, żeby zauważyć, że wymaga ona oczyszczenia. 

Czyszczenie sosny – co potrzebujemy?

Aby sprawnie oczyścić roślinę, dobrze jest rozłożyć pod sosną materiał, na który będą opadać suche igły i gałązki. Może to być każdy, gładki materiał. Najczęściej wykorzystujemy do tego kawałek agrowłókniny ogrodniczej.

Do wykonania zabiegu będzie nam też potrzebny odkażony sekator. Odkażanie narzędzi ogrodniczych jest ważne, ponieważ możemy nimi roznieść po ogrodzie zarodniki grzybów czy bakterie. Czyszczenie narzędzi możemy wykonać właściwie każdym płynem na bazie spirytusu, ale na rynku są też dostępne specjalne ogrodnicze mydła potasowe przeznaczone do tego celu. Warto pamiętać, że jeśli nie mamy żadnego specjalnego środka odkażającego, sekator można potraktować po prostu wrzątkiem.

Nie zapomnijmy o podstawie – o rękawiczkach! Igły większości gatunków sosen potrafią naprawdę mocno pokłuć!

Jak krok po kroku prawidłowo oczyścić sosnę

Czyszczenie sosen – wybieranie igieł
Krokiem pierwszym jest rozłożenie materiału pod rośliną. Potem wyciągamy z wnętrza jej korony suche, martwe igły – starajmy się to robić w miarę delikatnie, aby nie uszkodzić żywych części drzewka lub krzewu.
Czyszczenie sosen – suche, chore gałązki
Kolejnym krokiem jest usuwanie suchych lub porażonych grzybem gałązek. Na zdjęciu typowa, obumarła gałązka sosny.
Wybierając gałązki do usunięcia zwracajmy uwagę na to, czy ich czubki są jeszcze żywe. Nawet, gdy większość gałązki wydaje się sucha, w dalszym ciągu może mieć ona możliwość wzrostu – obcinanie takich części rośliny należy przeanalizować (zostawić, by zagęścić koronę rośliny, czy wyciąć, by ją rozluźnić).
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Czyszczenie sosen – wycinanie gałązki

Suche lub porażone chorobą gałęzie wycinamy jak najbliżej pnia rośliny. Niektóre suche i drobniejsze z nich można po prostu wyłamywać, ale nie jest to zalecane, bo możemy w ten sposób niepotrzebnie pokaleczyć roślinę.
Oczyszczona sosna to piękna i efektowna roślina nadająca rabacie pełni i kształtu.

Po oczyszczeniu sosny, zawsze – czy zauważyliśmy choroby, czy też nie – zaleca się stosowanie preparatów zapobiegających rozwój grzybów chorobotwórczych. Na rynku jest obecnie dużo takich środków. Należą do nich np.: Polyversum, ScorpionProplant lub Ridomil Gold.

Przy problemach z chorobami grzybowymi w ogrodzie warto też pomyśleć o wspomożeniu roślin w ich naturalnej odporności stosując środki je wzmacniające (nawozy czy też probiotyki).


Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska

Autor
Czyszczenie sosen – krok po kroku
Czyszczenie sosen – krok po kroku
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl