Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
77
Okazje

Czyszczenie sosen – krok po kroku

Sosny to wspaniałe iglaki, które sprawiają, że ogród nabiera pełni. Pozwalają stworzyć idealne tło dla rabat i często są najważniejszą, roślinną ozdobą ogrodu w zimie. Oprócz standardowej pielęgnacji, czyli podlewania, nawożenia, cięcia i ochrony przed szkodnikami, co jakiś czas rośliny te wymagają czyszczenia z obumarłych igieł i suchych gałęzi. Jest to szczególnie ważne w przypadku odmian kompaktowych!

Sprawdź, jak czyścić sosny krok po kroku.

 

Czyszczenie sosen z obumarłych i wyschniętych igieł i gałązek jest bardzo ważne, ponieważ na pozostawionych przez długi czas martwych tkankach rośliny, mogą się zacząć rozwijać niebezpieczne dla iglaków choroby grzybowe!

Zabieg można wykonywać przez cały rok, choć zaleca się go robić latem i jesienią, gdyż wiosną możemy mieć utrudnione rozpoznawanie suchych lub chorych gałązek rośliny oraz uszkadzać młode przyrosty iglaków. Na czyszczenie sosny wybierajmy godziny popołudniowe i suche dni.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na odmiany miniaturowe i kompaktowe, ponieważ w ich gęstych koronach znacznie łatwiej o "zbieranie się" opadniętego igliwia.

Czyszczenie sosen – dlaczego i jak je wykonywać, fot. Katarzyna Jeziorska
Na pierwszy rzut oka, po iglakach często nie widać, że we wnętrzu ich korony jest duża ilość opadniętych igieł i suchych gałązek. Często wystarczy przejść dookoła rośliny, żeby zauważyć, że wymaga ona oczyszczenia. 

Czyszczenie sosny – co potrzebujemy?

Aby sprawnie oczyścić roślinę, dobrze jest rozłożyć pod sosną materiał, na który będą opadać suche igły i gałązki. Może to być każdy, gładki materiał. Najczęściej wykorzystujemy do tego kawałek agrowłókniny ogrodniczej.

Do wykonania zabiegu będzie nam też potrzebny odkażony sekator. Odkażanie narzędzi ogrodniczych jest ważne, ponieważ możemy nimi roznieść po ogrodzie zarodniki grzybów czy bakterie. Czyszczenie narzędzi możemy wykonać właściwie każdym płynem na bazie spirytusu, ale na rynku są też dostępne specjalne ogrodnicze mydła potasowe przeznaczone do tego celu. Warto pamiętać, że jeśli nie mamy żadnego specjalnego środka odkażającego, sekator można potraktować po prostu wrzątkiem.

Nie zapomnijmy o podstawie – o rękawiczkach! Igły większości gatunków sosen potrafią naprawdę mocno pokłuć!

Jak krok po kroku prawidłowo oczyścić sosnę

Czyszczenie sosen – wybieranie igieł, fot. Katarzyna Jeziorska
Krokiem pierwszym jest rozłożenie materiału pod rośliną. Potem wyciągamy z wnętrza rośliny suche, martwe igły – starajmy się to robić w miarę delikatnie, aby nie uszkodzić żywych części sosny.
Czyszczenie sosen – suche, chore gałązki, fot. Katarzyna Jeziorska
Kolejnym krokiem jest usuwanie suchych lub porażonych grzybem gałązek. Na zdjęciu typowa, obumarła gałązka sosny.
Wybierając gałązki do usunięcia zwracajmy uwagę na to, czy ich czubki są jeszcze żywe. Nawet, gdy większość gałązki wydaje się sucha, w dalszym ciągu może mieć ona możliwość wzrostu – obcinanie takich części rośliny należy przeanalizować (zostawić, by zagęścić koronę rośliny, czy wyciąć, by ją rozluźnić).

Czyszczenie sosen – wycinanie gałązki, fot. Katarzyna Jeziorska

Suche lub porażone chorobą gałęzie wycinamy jak najbliżej gałęzi głównej lub pnia rośliny. Niektóre suche i drobniejsze z nich można po prostu wyłamywać, ale nie jest to zalecane, bo w wyjątkowych sytuacjach możemy niepotrzebnie pokaleczyć roślinę.
Oczyszczona sosna to piękna i efektowna roślina nadająca rabacie pełni i kształtu.

Po oczyszczeniu sosny, zawsze – czy zauważyliśmy choroby, czy też nie – zaleca się stosowanie preparatów zapobiegających rozwój grzybów chorobotwórczych. Na rynku jest obecnie dużo takich środków. Należą do nich np.: Polyversum, ScorpionProplant lub Ridomil Gold.

Przy problemach z chorobami grzybowymi w ogrodzie warto też pomyśleć o wzmocnieniu roślin stosując ekologiczne środki wzmacniające (np. probiotyki).

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Jeziorska

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!