Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
11
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Mydło potasowe w ogrodzie – ochrona roślin mydlanym opryskiem!

Mydło potasowe (nazywane też szarym) jest znanym, naturalnym i tanim środkiem czystości, stosowanym też do pielęgnacji roślin oraz czyszczenia narzędzi ogrodniczych, szklarni, tuneli, inspektów, skrzynek, donic itp. Dzięki jego właściwościom (niemal bezwonne, nie powoduje żadnych podrażnień skóry, jest przyjazne dla środowiska) można ekologicznie zabezpieczać rośliny przed uciążliwymi szkodnikami oraz chorobami.

 

Mydło potasowe to mieszanina soli potasowych, kwasów tłuszczowych, gliceryny, chlorku sodu i innych substancji, jednak bez sztucznych barwników lub środków konserwujących. Klasyczne mydło potasowe ma ciemną barwę, jest miękkie i maziste, więc nieźle rozpuszcza się w wodzie.

Warto zaznaczyć, że obecnie produkty kryjące się pod nazwą "szare mydło" są produkowane raczej na bazie sodu i trudniej rozpuszczają się w wodzie.

Mydło potasowe na choroby i szkodniki

Od dawna znane są pożytki płynące z zastosowania roztworu mydła potasowego w ogrodzie – może być on skuteczną, zdrową dla nas i otoczenia (ekologiczną), a co ważne tanią alternatywą dla tradycyjnych, chemicznych środków ochrony roślin. Swoje pożyteczne właściwości mydło potasowe zawdzięcza zwartości kwasów tłuszczowych, które osadzając się na powierzchni opryskiwanych części roślin (np. liści), eliminują szkodniki lub znacznie zapobiegają ich żerowaniu.

W sklepach lub centrach ogrodniczych można bez trudu kupić gotowe tzw. mydło ogrodnicze, także w formie emulsji lub żelu (produkowane właśnie na bazie potasu) lub inne środki sporządzone z mydeł z dodatkiem naturalnych składników (np. z dodatkiem czosnku, którego zapach dodatkowo bardzo skutecznie zwalcza mszyce i odstrasza przędziorki, wełnowce, gąsienice motyli i inne często występujące na roślinach szkodniki.

Mydło potasowe ogrodnicze Target, Sklep Zielony Ogródek
Polecany produkt
15,16 PLN
Produkt stosowany głównie do odkażania narzędzi ogrodniczych, ale sprawdzający się też jako alternatywny, ekologiczny i bezpieczny środek do walki ze szkodnikami roślin.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Wodne roztwory mydła potasowego można z powodzeniem stosować w profilaktyce i zwalczaniu często występujących chorób grzybowych, np. szarej pleśni na roślinach.

Mydło ogrodnicze jest także częstym dodatkiem do innych naturalnych preparatów (np. wywarów z czosnku i gnojówek z wrotyczu) oraz do typowych środków ochrony roślin. Jako dodatek do środków ochrony roślin, mydło potasowe zwiększa skuteczność oprysku poprzez wpływ na lepszą przyczepność substancji do liści i łodyg.

Tego typu, nie chemiczna ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami jest szczególnie pożyteczna w amatorskiej uprawie warzyw, roślin sadowniczych, ozdobnych oraz i kwiatów doniczkowych. Ważny jest jednak odpowiedni sposób zastosowania – proporcje i umiarkowane stężenie roztworu, np. w przypadku młodych sadzonek.

Jak przygotować roztwór z mydła potasowego?

Najprościej jest kupić gotowe mydło potasowe/ogrodnicze w sklepie, ale można także łatwo i tanio sporządzić preparat w domu z tradycyjnego mydła szarego. Jest ono dostępne w różnych formach (np. kostki) niemal w każdym supermarkecie, drogerii lub aptece.

  1. Przygotujmy 15-30 g mydła na litr wody (zwykle kostka mydła to 150-200 g, więc już niewielka ilość kostki wystarcza do wykonania preparatu do oprysku).
  2. Najpierw należy rozpuścić rozdrobnione mydło w ciepłej lub gorącej wodzie.
  3. Właściwy roztwór po ostygnięciu powinien być w miarę przejrzysty, bez zbędnych osadów.
    (Jeśli roztwór staje się niewystarczająco przejrzysty (np. z powodu twardej wody), warto przed rozpuszczeniem mydła dodać odrobinę alkoholu do wody, by ją zmiękczyć.)
  4. Tak przygotowanym roztworem można bez obaw opryskiwać rośliny lub dodawać go do innych środków ochrony roślin.

WAŻNE!
Trzeba brać pod uwagę, że oprysk roztworem mydła nie wyeliminuje zupełnie szkodników i nie zwalczy całkowicie choroby na roślinach. Ich duże nasilenie może wymagać innych zabiegów i zastosowania specjalistycznych preparatów.

Warto sięgać po sprawdzone od lat, a przede wszystkim ekologiczne i tanie środki stosowane do ochrony roślin, a jeśli będziemy je używać profilaktycznie (np. na początku sezonu wiosną) lub zaraz po zauważeniu niepokojących objawów na roślinach, z pewnością pomoże to zabezpieczyć rośliny w dalszej części sezonu i ograniczyć stosowanie preparatów chemicznych.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: CatherineL-Prod/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT