Logo
Logo
11
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Oprysk z mydła na mszyce | Jest tani, skuteczny i ekologiczny!

Mszyce to jedne z najczęściej występujących szkodników w polskich ogrodach. Szybko się rozprzestrzeniają, wysysając sok z młodych części roślin, co doprowadza do osłabienia rośliny, a nawet zahamowania wzrostu i kwitnięcia. Niestety mszyce mogą zainfekować prawie wszystkie rośliny: rośliny ozdobne, krzewy, drzewa, zioła i warzywa. Dlatego walkę z mszycami należy rozpocząć od razu, jak zauważy się pierwsze osobniki.
Warto w tym celu wykorzystać szare mydło (potasowe mydło ogrodnicze). To w pełni naturalny produkt, który odpowiednio wykorzystany może być nieocenionym pomocnikiem w ogrodzie. Jak zwalczać mszyce? Jak stosować szare mydło na mszyce?  

 

Jak wykorzystać mydło do zwalczania mszyc?

W skutecznym zwalczaniu mszyc najważniejsze jest szybkie zauważenie problemu – czyli zauważanie pierwszych kolonii szkodników. Pomocne w tym jest wykonywanie przeglądu roślin, które umożliwia dojrzenie szkodników, nawet jeśli na roślinie występuje tylko kilka osobników. Sprawdzenie stanu roślin pomaga zidentyfikować również inne problemy, dlatego warto raz na jakiś czas przejść się po ogrodzie i sprawdzić wszystkie nasadzone okazy. Po zauważeniu pierwszych mszyc należy jak najszybciej podjąć działania, gdyż im jest ich więcej, tym trudniej się ich pozbyć. Dodatkowo rośliny będą już mocno osłabione.

Można wykorzystać gotowe preparaty na mszyce, które oferuje każdy dobry sklep ogrodniczy. Lepszym pomysłem są również domowe sposoby na mszyce, a jednym z mniej znanych, za to bardzo skutecznych jest szare mydło, czyli mydło potasowe.

Mydło na mszyce
Mydło potasowe ogrodnicze
Sole potasowe kwasów tłuszczowych, ekstrakt z czosnku.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Oprysk z mydła zwalcza mszyce

Szare mydło jest w pełni naturalne, dlatego nie zaszkodzi naszym uprawom, ani obecnym w ogrodzie zwierzętom. Jednocześnie mydło potasowe zawiera kwasy tłuszczowe, które wykorzystywane są w środkach na mszyce i inne szkodniki.

Dlatego, zamiast kupować gotowe środki, można w prosty i szybki sposób przygotować płyn z mydła. Jest to tani, skuteczny i bardzo prosty sposób na pozbycie się mszyc z ogrodu. Jednak, jeśli szkodników jest bardzo dużo, to może okazać się niezbędne kupienie silnego środka.  

Jak przygotować preparat z mydła?
Przygotowanie płynu z mydła jest niezwykle proste i wystarczy do niego woda oraz szare mydło (perfumowane mydło drogeryjne się do tego nie nadaje). 20 g mydła należy zetrzeć na tarce i zalać litrem ciepłej wody. Całość dokładnie wymieszać i ostudzić.

Jak wykonać oprysk z mydła?
Tak przygotowanym roztworem należy dokładnie i dość obficie opryskiwać rośliny, zwracając szczególną uwagę na spodnią część liści, gdyż to tam zazwyczaj bytują mszyce. Opryskując gęste krzaki, trzeba też spryskać jego wewnętrzne części, które mogą być trudno dostępne. Płyn można aplikować codziennie przez tydzień, po tym czasie nie powinno być śladu szkodników.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Ivankmit, Vladdon / Depositphotos kolaż oraz theresaharris10 / Pixabay

 

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu