Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
58
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Gąsienice motyli w ogrodzie: czy motyle to szkodniki roślin?

Pytanie czytelnika: Na wielu moich roślinach (kwiatach, krzewach, warzywach) jest dużo dziur w liściach. Zastanawiam się, czy to objawy żerowania gąsienic. W całym moim ogrodzie lata mnóstwo motyli. Czy motyle mogą być szkodnikami?

 

Motyle to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych owadów, które możemy zaobserwować w naszych ogrodach. Ich postaci dorosłe cieszą nasze oczy swoją urodą, a dodatkowo zapylają kwiaty, jednak ich larwy (gąsienice), z uwagi na ogromny apetyt i zamiłowanie do soczystych listków, wygryzają dziury w liściach i mogą być szkodnikami wielu roślin ogrodowych. Nie są wybredne i zadowalają się zarówno roślinami ozdobnymi, jak i jadalnymi (warzywa i rośliny owocowe).

Najczęściej spotykane gąsienice motyli w ogrodzie

W ogrodach najczęściej występują gąsienice motyli – t.j. rolnice (wielożerne szkodniki warzyw), błyszczka jarzynówka (kapusta, sałata i inne warzywa liściowe), piętnówka kapustnica (warzywa kapustne), bielinek kapustnik (warzywa kapustne), namiotnik jabłoniowy (jabłonie), zwójki (jabłonie, grusze i inne drzewa owocowe) – np. owocówka jabłkóweczka.

Namiotnik jabloniowy, fot. Шугард Александр (CC BY-SA 1.0) - Wikimedia
Fot. Шугард Александр/Wikipedia Commons ↓
Gąsienice namiotnika jabłoniowego żerują na młodych liściach jabłoni, wygryzając w nich tunele. Następnie zbierają się w duże skupiska i oplątują przędzą.
Gasienice bielinka kapustnika, fot. Marko Zivic - WikimediaGasienice bielinka kapustnika, fot. Marko Zivic - Wikimedia
Fot. Marko Zivic/Public Domain
Gąsienice bielinka kapustnika ogryzając liście kapusty białej, pekińskiej, kalafiora lub kalarepy. Szkieletują liście – obgryzając całą blaszkę liściową, pozostawiając jedynie nerwy.
Rolnica, gasienica, fot. David Short (CC_BY_2.0) - Wikimedia Commons
Opis David Short/Wikimedia Commons
Gąsienice rolnic w nocy żerują podgryzając łodygi roślin, które się przewracają. W dzień są niewidoczne, bo chowają się w ziemi. Podgryzają podziemne części roślin. Po zbiorach warzyw warto głęboko przekopać glebę, by gąsienice i poczwarki mogły zostać zjedzone przez ptaki.

Zwojka jablkoweczka, fot. Public Domain - Wikimedia
Fot. Domena publiczna/Wikimedia Commons
Gąsienice owocówki jabłkóweczki powodują robaczywienie jabłek. Zanieczyszczają wnętrze owocu odchodami i wygryzają w nich dziury. Owoce trzeba niszczyć, by gąsienice nie zmieniły się w motyle.
Błyszczka jarzynówka, fot. Harald Süpfle (CC_BY-SA_3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Harald Süpfle/Wikimedia Commons ↓
Gąsienice błyszczki jarzynówki na liściach różnych warzyw, wygryzają w nich dziury, a wyjadając blaszkę liściową pozostawiają jedynie unerwienie.

Zwalczanie gąsienic motyli – chemicznie i biologicznie

Po zauważeniu szkodników można zastosować jeden z wymienionych chemicznych środków ochrony roślin: Substral Polysect, Decis, Karate Zeon czy Mospilan. Dla ogrodników, którzy nie chcą stosować chemii, z pomocą mogą przyjść ptaki. Warto w ogrodzie rozwiesić kilka budek lęgowych, by rodzice mogli wyżywić głodne pisklęta.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: Шугард Александр/ru.wikipedia/CC BY-SA 1.0/Link, David Short/CC BY 2.0/Link, Harald Süpfle/CC BY-SA 3.0/Link, zdjęcie tytułowe: zoosnow/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT