Logo
Logo

Gąsienice motyli w ogrodzie: czy motyle to szkodniki roślin?

Pytanie czytelnika: Na wielu moich roślinach (kwiatach, krzewach, warzywach) jest dużo dziur w liściach. Zastanawiam się, czy to objawy żerowania gąsienic. W całym moim ogrodzie lata mnóstwo motyli. Czy motyle mogą być szkodnikami?

Motyle to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych owadów, które możemy zaobserwować w naszych ogrodach. Ich postaci dorosłe cieszą nasze oczy swoją urodą, a dodatkowo zapylają kwiaty, jednak ich larwy (gąsienice), z uwagi na ogromny apetyt i zamiłowanie do soczystych listków, wygryzają dziury w liściach i mogą być szkodnikami wielu roślin ogrodowych. Nie są wybredne i zadowalają się zarówno roślinami ozdobnymi, jak i jadalnymi (warzywa i rośliny owocowe).

Najczęściej spotykane gąsienice motyli w ogrodzie

W ogrodach najczęściej występują gąsienice motyli – t.j. rolnice (wielożerne szkodniki warzyw), błyszczka jarzynówka (kapusta, sałata i inne warzywa liściowe), piętnówka kapustnica (warzywa kapustne), bielinek kapustnik (warzywa kapustne), namiotnik jabłoniowy (jabłonie), zwójki (jabłonie, grusze i inne drzewa owocowe) – np. owocówka jabłkóweczka.

Namiotnik jabloniowy, gąsienice
Fot. Шугард Александр/Wikipedia Commons ↓
Gąsienice namiotnika jabłoniowego żerują na młodych liściach jabłoni, wygryzając w nich tunele. Następnie zbierają się w duże skupiska i oplątują przędzą.
Bielinek kapustnik, gąsienice
Fot. Marko Zivic/Public Domain
Gąsienice bielinka kapustnika ogryzając liście kapusty białej, pekińskiej, kalafiora lub kalarepy. Szkieletują liście – obgryzając całą blaszkę liściową, pozostawiając jedynie nerwy.
Rolnica, gasienica
Opis David Short/Wikimedia Commons
Gąsienice rolnic w nocy żerują podgryzając łodygi roślin, które się przewracają. W dzień są niewidoczne, bo chowają się w ziemi. Podgryzają podziemne części roślin. Po zbiorach warzyw warto głęboko przekopać glebę, by gąsienice i poczwarki mogły zostać zjedzone przez ptaki.
Zwójka jabłkoweczka, gąsienica
Fot. Domena publiczna/Wikimedia Commons
Gąsienice owocówki jabłkóweczki powodują robaczywienie jabłek. Zanieczyszczają wnętrze owocu odchodami i wygryzają w nich dziury. Owoce trzeba niszczyć, by gąsienice nie zmieniły się w motyle.
Błyszczka jarzynówka, gąsienica
Fot. Harald Süpfle/Wikimedia Commons ↓
Gąsienice błyszczki jarzynówki na liściach różnych warzyw, wygryzają w nich dziury, a wyjadając blaszkę liściową pozostawiają jedynie unerwienie.

Zwalczanie gąsienic motyli – chemicznie i biologicznie

Po zauważeniu szkodników można zastosować jeden z wymienionych chemicznych środków ochrony roślin: Substral Polysect, Decis, Karate Zeon czy Mospilan. Dla ogrodników, którzy nie chcą stosować chemii, z pomocą mogą przyjść ptaki. Warto w ogrodzie rozwiesić kilka budek lęgowych, by rodzice mogli wyżywić głodne pisklęta.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: Шугард Александр/ru.wikipedia/CC BY-SA 1.0/Link, David Short/CC BY 2.0/Link, Harald Süpfle/CC BY-SA 3.0/Link, zdjęcie tytułowe: zoosnow/Pixabay

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl