Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
58
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Gąsienice motyli w ogrodzie: czy motyle to szkodniki roślin?

Pytanie czytelnika: Na wielu moich roślinach (kwiatach, krzewach, warzywach) jest dużo dziur w liściach. Zastanawiam się, czy to objawy żerowania gąsienic. W całym moim ogrodzie lata mnóstwo motyli. Czy motyle mogą być szkodnikami?

 

Motyle to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych owadów, które możemy zaobserwować w naszych ogrodach. Ich postaci dorosłe cieszą nasze oczy swoją urodą, a dodatkowo zapylają kwiaty, jednak ich larwy (gąsienice), z uwagi na ogromny apetyt i zamiłowanie do soczystych listków, wygryzają dziury w liściach i mogą być szkodnikami wielu roślin ogrodowych. Nie są wybredne i zadowalają się zarówno roślinami ozdobnymi, jak i jadalnymi (warzywa i rośliny owocowe).

Najczęściej spotykane gąsienice motyli w ogrodzie

W ogrodach najczęściej występują gąsienice motyli – t.j. rolnice (wielożerne szkodniki warzyw), błyszczka jarzynówka (kapusta, sałata i inne warzywa liściowe), piętnówka kapustnica (warzywa kapustne), bielinek kapustnik (warzywa kapustne), namiotnik jabłoniowy (jabłonie), zwójki (jabłonie, grusze i inne drzewa owocowe) – np. owocówka jabłkóweczka.

Namiotnik jabloniowy, fot. Шугард Александр (CC BY-SA 1.0) - Wikimedia
Fot. Шугард Александр/Wikipedia Commons ↓
Gąsienice namiotnika jabłoniowego żerują na młodych liściach jabłoni, wygryzając w nich tunele. Następnie zbierają się w duże skupiska i oplątują przędzą.
Gasienice bielinka kapustnika, fot. Marko Zivic - WikimediaGasienice bielinka kapustnika, fot. Marko Zivic - Wikimedia
Fot. Marko Zivic/Public Domain
Gąsienice bielinka kapustnika ogryzając liście kapusty białej, pekińskiej, kalafiora lub kalarepy. Szkieletują liście – obgryzając całą blaszkę liściową, pozostawiając jedynie nerwy.
Rolnica, gasienica, fot. David Short (CC_BY_2.0) - Wikimedia Commons
Opis David Short/Wikimedia Commons
Gąsienice rolnic w nocy żerują podgryzając łodygi roślin, które się przewracają. W dzień są niewidoczne, bo chowają się w ziemi. Podgryzają podziemne części roślin. Po zbiorach warzyw warto głęboko przekopać glebę, by gąsienice i poczwarki mogły zostać zjedzone przez ptaki.

Zwojka jablkoweczka, fot. Public Domain - Wikimedia
Fot. Domena publiczna/Wikimedia Commons
Gąsienice owocówki jabłkóweczki powodują robaczywienie jabłek. Zanieczyszczają wnętrze owocu odchodami i wygryzają w nich dziury. Owoce trzeba niszczyć, by gąsienice nie zmieniły się w motyle.
Błyszczka jarzynówka, fot. Harald Süpfle (CC_BY-SA_3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Harald Süpfle/Wikimedia Commons ↓
Gąsienice błyszczki jarzynówki na liściach różnych warzyw, wygryzają w nich dziury, a wyjadając blaszkę liściową pozostawiają jedynie unerwienie.

Zwalczanie gąsienic motyli – chemicznie i biologicznie

Po zauważeniu szkodników można zastosować jeden z wymienionych chemicznych środków ochrony roślin: Substral Polysect, Decis, Karate Zeon czy Mospilan. Dla ogrodników, którzy nie chcą stosować chemii, z pomocą mogą przyjść ptaki. Warto w ogrodzie rozwiesić kilka budek lęgowych, by rodzice mogli wyżywić głodne pisklęta.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: Шугард Александр/ru.wikipedia/CC BY-SA 1.0/Link, David Short/CC BY 2.0/Link, Harald Süpfle/CC BY-SA 3.0/Link, zdjęcie tytułowe: zoosnow/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Tydzień 31, Sentencja nr:8
Zioła można zbierać przez cały sezon letni. Świeże zioła dają niepowtarzalny aromat i smak naszym potrawom, a ich nadmiar warto suszyć lub zamrażać.
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Tydzień 31, Sentencja nr:7
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Tydzień 31, Sentencja nr:6
Po zakończeniu zbioru truskawek porządkujemy grządki. Usuwamy chwasty, a jeśli rośliny zaatakowały choroby grzybowe, obcinamy liście na wysokości ok. 5 cm i dokładnie je wygrabiamy. Ważne jest też zasilenie truskawek nawozem azotowym.
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Tydzień 31, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Tydzień 31, Sentencja nr:1
Zaczynają kwitnąć posadzone wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste, np. mieczyki, lilie i dalie. Większość z nich po ścięciu długo utrzymuje świeżość i doskonale nadaje się do wazonu.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu