Logo
Logo

Owocówka jabłkóweczka | Jak rozpoznawać i zwalczać?

Kiedy natrafisz w swoim ogrodzie na robaczywe jabłka i gruszki, najbardziej prawdopodobnym winowajcą będą gąsienice owocówki jabłkóweczki. Od połowy do końca lata białe larwy o brązowych główkach wygryzają miąższ owoców, pozostawiając za sobą puste korytarze wypełnione odchodami. Porażone owoce są często nieznacznie zniekształcone, a dookoła otworu, przez który wydostał się owad, skórka owocu może być odbarwiona.

Spis treści
Jak wygląda owocówka jabłkóweczka?
Jak walczyć z owocówką jabłkóweczką?

Jak wygląda owocówka jabłkóweczka?

Motyle owocówki jabłkóweczki najczęściej spotykane są w pobliżu jabłoni, gruszy oraz głogu. Są to małe motyle o brunatno popielatych skrzydłach z kilkoma błyszczącymi, złocistymi pasami i wzorami. Mają długość ciała od 0,8-1 cm.

Dorosły motyl owocówki jabłkóweczki Fot. Olaf Leillinger / CC BY-SA 2.5 / Wikimedia Commons ↓

Gąsienice owocówki wykluwają się z jaj w pobliżu owoców na drzewach i wgryzają się do ich środka. Tam zjadają nasiona i w ten sposób powodują tzw. robaczywienie owoców. Czasem na owocu widoczne są dwa otwory – wejściowy i wyjściowy. Z otworu wejściowego wydostają się brunatne odchody połączone przędzą.

Robaczywienie jabłek i gruszek najczęściej jest spowodowane przez larwy owocówki jabłkóweczki. Żarłoczne gąsienice tego motyla drążą korytarze w miąższu jabłek i gruszek, niszcząc owoce i – jeśli występują masowo – znacznie obniżając wielkość zebranego plonu.

Gąsienice owocówki jabłkoweczki w jabłku Fot. Wikimedia Commons

Warto wiedzieć:

  • Jedna gąsienica może uszkodzić 2-3 owoce.
  • Największe zagrożenie owocówką jabłkóweczką występuję w okresie wzrostu owoców (połowa czerwca).

Zwalczanie owocówki jabłkóweczki

Obecnie możemy znaleźć sporo chemicznych środków ochrony roślin do zwalczania owocówki jabłkóweczki. Do potrzeb amatorskich najczęściej wybiera się np. Karate, Spintor, Mospilan czy Decis.

Biochron Pulapka Owocowka Jablkoweczka
Biochron - Pułapka Owocówka Jabłkóweczka
Pułapka lepowa z feromonem zawartym w kleju na owocówkę jabłkóweczkę.
Kup online

Oprócz tego warto przestrzegać ogólnej profilaktyki w ochronie roślin owocowych, czyli sadzić rośliny w odpowiedniej odległości od siebie, dbać o bioróżnorodność w ogrodzie ("zapraszać" naturalnych wrogów szkodników) oraz stosować wszelkie odstraszacze oraz pułapki na owady.


Zdjęcia w tekście: Olaf LeillingerCC BY-SA 2.5 / Link ; zdjęcie tytułowe: conserver / AdobeStock, punch_ra / Pixabay

Autor
Owocówka jabłkóweczka | Jak rozpoznawać i zwalczać?
Owocówka jabłkóweczka | Jak rozpoznawać i zwalczać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz