Owocówka jabłkóweczka: rozpoznawanie i zwalczanie
Kiedy natrafisz w swoim ogrodzie na robaczywe jabłka i gruszki, najbardziej prawdopodobnym winowajcą będą gąsienice owocówki jabłkóweczki. Od połowy do końca lata białe larwy o brązowych główkach wygryzają miąższ owoców, pozostawiając za sobą puste korytarze wypełnione odchodami. Porażone owoce są często nieznacznie zniekształcone, a dookoła otworu, przez który wydostał się owad, skórka owocu może być odbarwiona.
![]() |
![]() |
Objawy żerowania larwy owocówki jabłkóweczki (fot. z lewej) oraz jajo złożone na liściu (fot. z prawej), fot. Syngenta C |
Motyle owocówki jabłkóweczki najczęściej spotykane są na jabłoni, gruszy oraz głogu. Gąsienice owocówki wgryzają się do owocu, w którym zjadają nasiona i w ten sposób powodują tzw. robaczywienie owoców. Czasem na owocu widoczne są dwa otwory - wejściowy i wyjściowy. Z otworu wejściowego wydostają się brunatne odchody połączone przędzą. Jedna gąsienica może uszkodzić 2 - 3 owoce. Największe zagrożenie owocówką jabłkóweczką występuję w okresie wzrostu owoców (połowa czerwca).
Zwalczanie owocówki jabłkóweczki
Roślinę należy opryskać preparatem Karate Zeon 050 CS tuż przed wylęganiem się larw.
Zdjęcie tytułowe: punch_ra/Pixabay
Komentarze