Owocówka jabłkóweczka | Jak rozpoznawać i zwalczać?
Kiedy natrafisz w swoim ogrodzie na robaczywe jabłka i gruszki, najbardziej prawdopodobnym winowajcą będą gąsienice owocówki jabłkóweczki. Od połowy do końca lata białe larwy o brązowych główkach wygryzają miąższ owoców, pozostawiając za sobą puste korytarze wypełnione odchodami. Porażone owoce są często nieznacznie zniekształcone, a dookoła otworu, przez który wydostał się owad, skórka owocu może być odbarwiona.
Jak wygląda owocówka jabłkóweczka?
Motyle owocówki jabłkóweczki najczęściej spotykane są w pobliżu jabłoni, gruszy oraz głogu. Są to małe motyle o brunatno popielatych skrzydłach z kilkoma błyszczącymi, złocistymi pasami i wzorami. Mają długość ciała od 0,8-1 cm.
Gąsienice owocówki wykluwają się z jaj w pobliżu owoców na drzewach i wgryzają się do ich środka. Tam zjadają nasiona i w ten sposób powodują tzw. robaczywienie owoców. Czasem na owocu widoczne są dwa otwory – wejściowy i wyjściowy. Z otworu wejściowego wydostają się brunatne odchody połączone przędzą.
Warto wiedzieć:
- Jedna gąsienica może uszkodzić 2-3 owoce.
- Największe zagrożenie owocówką jabłkóweczką występuję w okresie wzrostu owoców (połowa czerwca).
Zwalczanie owocówki jabłkóweczki
Obecnie możemy znaleźć sporo chemicznych środków ochrony roślin do zwalczania owocówki jabłkóweczki. Do potrzeb amatorskich najczęściej wybiera się np. Karate, Spintor, Mospilan czy Decis.

Oprócz tego warto przestrzegać ogólnej profilaktyki w ochronie roślin owocowych, czyli sadzić rośliny w odpowiedniej odległości od siebie, dbać o bioróżnorodność w ogrodzie ("zapraszać" naturalnych wrogów szkodników) oraz stosować wszelkie odstraszacze oraz pułapki na owady.
Zdjęcia w tekście: Olaf Leillinger / CC BY-SA 2.5 / Link ; zdjęcie tytułowe: conserver / AdobeStock, punch_ra / Pixabay
Komentarze