Robaki w jabłkach i w gruszkach
Szkodnik
W jabłkach i gruszkach często żerują larwy niewielkiego motyla – owocówki jabłkóweczki. To niewielki owad (16-20 mm rozpiętości skrzydeł). Pierwsza para skrzydeł jest brunatnopopielata z kilkoma złocistymi paskami, określanymi jako lusterka, a druga – oliwkowo-popielata. Pierwsze motyle zaczynają wylatywać od przełomu kwietnia i maja i na początku maja. Drugie pokolenie obserwowane jest w drugiej połowie lipca i pierwszej połowie sierpnia.
Zapobieganie i zwalczanie
Zabiegi opryskiwania przeprowadzamy w okresie masowego wylotu samic w maju. Monitorujmy to przy pomocy lepowych pułapek feromonowych lub w wyniku codziennej obserwacji drzew. Jeśli w poprzednim roku mieliśmy problem z robaczywieniem owoców, będzie to dla nas sygnał do regularnej lustracji. Po zauważeniu szkodników drzewa opryskujemy preparatem Mopilan. Owoce z larwami trzeba zrywać i niszczyć (najlepiej palić lub głęboko zakopywać), aby nie dopuścić do wylotu osobników dorosłych.
Robaki w czereśniach i w wiśniach
Szkodnik
Te soczyste owoce uwielbiają nasionnice trześniówki. To małe (5 mm) muchówki, wyglądające jak domowe muchy z paskowanymi skrzydłami, z charakterystyczną żółtą tarczką na tułowiu. Samice składają jaja pod koniec czerwca. Trudno rozpoznać, który owoc ma „lokatora” - na powierzchni skórki, w miejscu złożenia jaja wdać lekkie wklęśnięcie.
Zapobieganie i zwalczanie
Po zauważeniu owadów dorosłych (pod koniec czerwca) drzewa warto opryskać preparatem Mospilan. Powtórzyć po 7 dniach. Dobrym sposobem na zapobieganie robaczywieniu owoców jest sadzenie wczesnych odmian wiśni ('Debreceni Botermo', 'Koral', 'Northstar'), czereśni ('Bladoróżowa', 'Burlat', 'Rivan'), aby owady nie zdążyły złożyć jaj na młode zawiązki owoców.
Robaki w śliwkach
Szkodnik
„Śliwki robaczywki” to efekt żerowania larw owocówki śliwkóweczki, małego (12-14 mm) motyla o szarych skrzydełkach. Wylot osobników dorosłych następuje w pierwszej połowie maja (pierwsze pokolenie) i pod koniec lipca (drugie). Jaja na zawiązkach są słabo widoczne, ale można je zauważyć na dzień, dwa przed wylęgiem larw z charakterystyczną ciemną główką. Owoce z larwami w środku mają charakterystyczny wygryziony otworek.
Zapobieganie i zwalczanie
Po zauważeniu motyli opryskiwać drzewa preparatem Mospilan. Powtórzyć po 7 dniach. Polecane jest sadzenie wczesnych odmian śliw ('Fryga', 'Herman', 'Kalipso', 'Katinka', 'Opal', 'Silvia'), aby owady nie zdążyły złożyć jaj. Warto też zbierać opadłe zawiązki i dojrzałe owoce z larwami pierwszego pokolenia - ogranicza to liczebność drugiego pokolenia szkodnika.
Robaki w malinach
Szkodnik
Pyszne maliny to przysmak larw kistnika malinowca. To mały (4 mm) szary lub brązowy chrząszcz z szarożółtymi włoskami. Chrząszcze wygryzają w liściach dziury. Samice składają jaja na przełomie maja i czerwca.
Zapobieganie i zwalczanie
Chrząszcze zwalczamy przed kwitnieniem malin preparatem Mospilan. Zabieg powtarzamy po 7 dniach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: efurorstudio / Depositphotos