Logo
Logo

Robaki w owocach | Co to za larwy? Jak zwalczać szkodniki owoców?

Uprawa własnych owoców to dla ogrodnika największa przyjemność. Niestety czasem nie tylko my mamy na nie ochotę. Ich soczyste i słodkie wnętrze kusi wiele szkodników, które składają na nich jaja. W niedługim czasie wykluwają się z nich żarłoczne larwy, które żerują wewnątrz owocu. Dowiedz się, jak rozpoznać różne szkodniki owoców i jak je zwalczyć jednym preparatem.

Spis treści
Co na robaki w jabłkach i gruszkach? Jakie są najpopularniejsze szkodniki? Owocówka jabłkóweczka Robaki w czereśniach i w wiśniach Nasionnica trześniówka Jakie robaki atakują śliwki? Robaki w malinach

Robaki w jabłkach i w gruszkach

Szkodnik

W jabłkach i gruszkach często żerują larwy niewielkiego motyla – owocówki jabłkóweczki. To niewielki owad (16-20 mm rozpiętości skrzydeł). Pierwsza para skrzydeł jest brunatnopopielata z kilkoma złocistymi paskami, określanymi jako lusterka, a druga – oliwkowo-popielata. Pierwsze motyle zaczynają wylatywać od przełomu kwietnia i maja i na początku maja. Drugie pokolenie obserwowane jest w drugiej połowie lipca i pierwszej połowie sierpnia.

Owocówka jabłkóweczka - robaki w jabłkach i gruszkach
Fot. Olei / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons oraz Public Domain

Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)

Zapobieganie i zwalczanie

Zabiegi opryskiwania przeprowadzamy w okresie masowego wylotu samic w maju. Monitorujmy to przy pomocy lepowych pułapek feromonowych lub w wyniku codziennej obserwacji drzew. Jeśli w poprzednim roku mieliśmy problem z robaczywieniem owoców, będzie to dla nas sygnał do regularnej lustracji. Po zauważeniu szkodników drzewa opryskujemy preparatem Mopilan. Owoce z larwami trzeba zrywać i niszczyć (najlepiej palić lub głęboko zakopywać), aby nie dopuścić do wylotu osobników dorosłych.

Preparat na robaki w owocach
Preparat na robaki w owocach
Mospilan 20 SP jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Robaki w czereśniach i w wiśniach

Szkodnik

Te soczyste owoce uwielbiają nasionnice trześniówki. To małe (5 mm) muchówki, wyglądające jak domowe muchy z paskowanymi skrzydłami, z charakterystyczną żółtą tarczką na tułowiu. Samice składają jaja pod koniec czerwca. Trudno rozpoznać, który owoc ma „lokatora” - na powierzchni skórki, w miejscu złożenia jaja wdać lekkie wklęśnięcie.

Nasionnica trześniówka - robaki w wiśniach i czereśniach
Fot. Hectonichus / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons oraz Holger Krisp / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi)

Zapobieganie i zwalczanie

Po zauważeniu owadów dorosłych (pod koniec czerwca) drzewa warto opryskać preparatem Mospilan. Powtórzyć po 7 dniach. Dobrym sposobem na zapobieganie robaczywieniu owoców jest sadzenie wczesnych odmian wiśni ('Debreceni Botermo', 'Koral', 'Northstar'), czereśni ('Bladoróżowa', 'Burlat', 'Rivan'), aby owady nie zdążyły złożyć jaj na młode zawiązki owoców.

Robaki w śliwkach

Szkodnik

„Śliwki robaczywki” to efekt żerowania larw owocówki śliwkóweczki, małego (12-14 mm) motyla o szarych skrzydełkach. Wylot osobników dorosłych następuje w pierwszej połowie maja (pierwsze pokolenie) i pod koniec lipca (drugie). Jaja na zawiązkach są słabo widoczne, ale można je zauważyć na dzień, dwa przed wylęgiem larw z charakterystyczną ciemną główką. Owoce z larwami w środku mają charakterystyczny wygryziony otworek.

Owocówka śliwkóweczka - robaki w śliwkach
Fot. Donald Hobern / CC BY 2.0 / Wikimedia Commons oraz jptb2017 / Deposiphotos

Owocówka śliwkóweczka (Laspeyresia funebrana)

Zapobieganie i zwalczanie

Po zauważeniu motyli opryskiwać drzewa preparatem Mospilan. Powtórzyć po 7 dniach. Polecane jest sadzenie wczesnych odmian śliw ('Fryga', 'Herman', 'Kalipso', 'Katinka', 'Opal', 'Silvia'), aby owady nie zdążyły złożyć jaj. Warto też zbierać opadłe zawiązki i dojrzałe owoce z larwami pierwszego pokolenia - ogranicza to liczebność drugiego pokolenia szkodnika.

Robaki w malinach

Szkodnik

Pyszne maliny to przysmak larw kistnika malinowca. To mały (4 mm) szary lub brązowy chrząszcz z szarożółtymi włoskami. Chrząszcze wygryzają w liściach dziury. Samice składają jaja na przełomie maja i czerwca.

Kistnik malinowiec - robaki w malinach
Fot. © entomartIn oraz Francisco Welter-Schultes / CC0 / Wikimedia Commons

Kistnik malinowiec (Byturus tomentosus)

Zapobieganie i zwalczanie

Chrząszcze zwalczamy przed kwitnieniem malin preparatem Mospilan. Zabieg powtarzamy po 7 dniach.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: efurorstudio / Depositphotos

Autor
Robaki w owocach | Co to za larwy? Jak zwalczać szkodniki owoców?
Robaki w owocach | Co to za larwy? Jak zwalczać szkodniki owoców?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)