Pytanie czytelnika: Droga Redakcjo, kilka lat temu posadziłam w ogrodzie kilka drzewek czereśni. Ich kwitnienie i owocowanie przyniosło mi wiele radości, jednak w wielu czereśniach pojawiły się małe, białe robaki. Nie wiem, jak i czym opryskać czereśnie, by pozbyć się szkodników. Proszę o poradę, jaki preparat zastosować i kiedy to najlepiej zrobić.
Małe, białe robaki w czereśniach to larwy nasionnicy trześniówki. Dorosła muchówki składają jaja na młodych owocach. Z jaj wylęgają się larwy (robaki) i wgryzają się do środka owocu, gdzie żerują. Po opadnięciu owoców larwy wychodzą i chowają się w ziemi, gdzie się przepoczwarzają i zimują, by jako owady dorosłe wylecieć w kolejnym sezonie: w połowie maja.
Czym opryskać czereśnie, aby nie miały robaków?
Pojawieniu się robaków w czereśniach można zapobiegać, zwalczając szkodnika, jednak aby oprysk był skuteczny, trzeba zastosować chemiczny preparat systemiczny, zawierający acetamipryd – Mospilan.
Zabieg opryskiwania Mospilanem przeciwko robakom w czereśniach wykonywać w okresie licznego pojawu muchówek i masowego składania jaj. W przypadku rozciągniętego w czasie nalotu muchówek można dokonać 2-3 zabiegów środkami należącymi do innych grup chemicznych.
Preparat na robaki w czereśniach
Mospilan 20 SP jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam, gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny.
Oprysk przeciwko robakom w czereśniach wykonuje się w czasie wylotu owadów dorosłych. Zabieg przeprowadza się po 2 lub 3 dniach od odłowu na pułapki lepowe szkodników w liczbie przekraczającej próg szkodliwości, który wynosi więcej niż 2 odłowione sztuki na pułapkę. Zgodnie z treścią etykietyw ciągu sezonu można zastosować tylko 1 opryskiwanie.
Esadowy / YouTube
Jak zapobiegać pojawieniu się robaków w czereśniach?
Oprysk przeciwko robakom w czereśniach jest konieczny, ale warto dodatkowo wprowadzić kilka pomocniczych zabiegów, które dodatkowo ograniczą liczebność szkodnika i zminimalizują ryzyko wystąpienia problemu w kolejnym sezonie.
Warto sadzić wczesne odmiany czereśni (np. Rivan i Burlat), które owocują przed masowym wylotem szkodników. Aby ograniczyć populację szkodnika i liczbę larw przedostającą się do gleby warto zbierać spady lub pod drzewami rozłożyć gęstą siatkę, lub agrowłókninę.