Logo
Logo

Kiedy pryskać czereśnię na robaki?

Pytanie czytelnika: Droga Redakcjo, kilka lat temu posadziłam w ogrodzie kilka drzewek czereśni. Ich kwitnienie i owocowanie przyniosło mi wiele radości, jednak w wielu czereśniach pojawiły się małe, białe robaki. Nie wiem, jak i czym opryskać czereśnie, by pozbyć się szkodników. Proszę o poradę, jaki preparat zastosować i kiedy to najlepiej zrobić.

Spis treści
Skąd się biorą robaki w czereśniach? Czym opryskać czereśnie na robaki? Jak zapobiegać pojawieniu się robaków w czereśniach?

Skąd się biorą robaki w czereśniach?

Małe, białe robaki w czereśniach to larwy nasionnicy trześniówki. Dorosła muchówki składają jaja na młodych owocach. Z jaj wylęgają się larwy (robaki) i wgryzają się do środka owocu, gdzie żerują. Po opadnięciu owoców larwy wychodzą i chowają się w ziemi, gdzie się przepoczwarzają i zimują, by jako owady dorosłe wylecieć w kolejnym sezonie: w połowie maja.

Czym opryskać czereśnie, aby nie miały robaków?

Pojawieniu się robaków w czereśniach można zapobiegać, zwalczając szkodnika, jednak aby oprysk był skuteczny, trzeba zastosować chemiczny preparat systemiczny, zawierający acetamipryd – Mospilan.

Zabieg opryskiwania Mospilanem przeciwko robakom w czereśniach wykonywać w okresie licznego pojawu muchówek i masowego składania jaj. W przypadku rozciągniętego w czasie nalotu muchówek można dokonać 2-3 zabiegów środkami należącymi do innych grup chemicznych.

Preparat na robaki w owocach
Preparat na robaki w czereśniach
Mospilan 20 SP jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam, gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Oprysk przeciwko robakom w czereśniach wykonuje się w czasie wylotu owadów dorosłych. Zabieg przeprowadza się po 2 lub 3 dniach od odłowu na pułapki lepowe szkodników w liczbie przekraczającej próg szkodliwości, który wynosi więcej niż 2 odłowione sztuki na pułapkę. Zgodnie z treścią etykiety w ciągu sezonu można zastosować tylko 1 opryskiwanie.

 
 
Esadowy / YouTube


Jak zapobiegać pojawieniu się robaków w czereśniach?

Oprysk przeciwko robakom w czereśniach jest konieczny, ale warto dodatkowo wprowadzić kilka pomocniczych zabiegów, które dodatkowo ograniczą liczebność szkodnika i zminimalizują ryzyko wystąpienia problemu w kolejnym sezonie.

Warto sadzić wczesne odmiany czereśni (np. Rivan i Burlat), które owocują przed masowym wylotem szkodników. Aby ograniczyć populację szkodnika i liczbę larw przedostającą się do gleby warto zbierać spady lub pod drzewami rozłożyć gęstą siatkę, lub agrowłókninę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż - ADragan / Depositphotos oraz Alicja / Pixabay

Autor
Kiedy pryskać czereśnię na robaki?
Kiedy pryskać czereśnię na robaki?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_ochrona_roslin