Kiedy pryskać czereśnię na robaki?
Pytanie czytelnika: Droga Redakcjo, kilka lat temu posadziłam w ogrodzie kilka drzewek czereśni. Ich kwitnienie i owocowanie przyniosło mi wiele radości, jednak w wielu czereśniach pojawiły się małe, białe robaki. Nie wiem, jak i czym opryskać czereśnie, by pozbyć się szkodników. Proszę o poradę, jaki preparat zastosować i kiedy to najlepiej zrobić.
Skąd się biorą robaki w czereśniach?

Czym opryskać czereśnie, aby nie miały robaków?
Pojawieniu się robaków w czereśniach można zapobiegać, zwalczając szkodnika, jednak aby oprysk był skuteczny, trzeba zastosować chemiczny preparat systemiczny, zawierający acetamipryd – Mospilan.

Oprysk przeciwko robakom w czereśniach wykonuje się w czasie wylotu owadów dorosłych. Zabieg przeprowadza się po 2 lub 3 dniach od odłowu na pułapki lepowe szkodników w liczbie przekraczającej próg szkodliwości, który wynosi więcej niż 2 odłowione sztuki na pułapkę. Zgodnie z treścią etykiety w ciągu sezonu można zastosować tylko 1 opryskiwanie.
Jak zapobiegać pojawieniu się robaków w czereśniach?
Oprysk przeciwko robakom w czereśniach jest konieczny, ale warto dodatkowo wprowadzić kilka pomocniczych zabiegów, które dodatkowo ograniczą liczebność szkodnika i zminimalizują ryzyko wystąpienia problemu w kolejnym sezonie.
Warto sadzić wczesne odmiany czereśni (np. Rivan i Burlat), które owocują przed masowym wylotem szkodników. Aby ograniczyć populację szkodnika i liczbę larw przedostającą się do gleby warto zbierać spady lub pod drzewami rozłożyć gęstą siatkę, lub agrowłókninę.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż - ADragan / Depositphotos oraz Alicja / Pixabay
Komentarze