Jakie robaki najczęściej atakują jabłoń?
Najczęściej jabłoń atakują następujące owady: namiotniki, zwójki, kwieciak jabłkowiec, owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka. Na podstawie Pana emaila wnioskuję, że w Pańskim ogrodzie mamy do czynienia z kwieciakiem i owocnicą.
Niszczy młode liście i kwiaty jabłoni
Kwieciak jabłkowiec to chrząszcz, który może powodować poważne spustoszenie w sadzie jabłoniowym (np.: w latach słabego kwitnienia). Żeruje wiosną nadgryzając pąki kwiatowe. W miejscach uszkodzenia pojawiają się brązowe nacięcia, czasem widoczne są krople soku. Jedna larwa uszkadza jeden pąk kwiatowy.
Zapobieganie i zwalczanie
Zwalczanie owada wykonuje się, jeśli populacja przekroczy prób szkodliwości (60/400 pąków nadgryzionych na 10 krótkopędach z losowo wybranych 40 drzew). Na mniejszym areale warto również strząsać szkodnika z gałęzi. Jeśli po strząśnięciu 35 pędów na płachcie pojawi się 5-10 szkodników, zabieg jest konieczny. Oba działania wykonuje się w miarę ciepłe dni, w temp.: powyżej 10°C. Opryskiwanie wykonuje się w fazie pękania pąków zimowych i powtarza przed końcem fazy zielonego pąka (w przypadku nasilonego problemu).
Niszczy zawiązki owoców oraz obniżają wartość dekoracyjną dojrzałych jabłek
Owocnica jabłkowa to błonkówka powodująca straty głównie w starych, zaniedbanych sadach. Jej larwy wgryzają się do wnętrza zawiązków niszcząc gniazda nasienne. Z wygryzionych otworów na zewnątrz wypychane są rdzawe odchody. Jedna larwa uszkadza 3-5 zawiązków. Uszkodzone zawiązki opadają w czasie czerwcowego, świętojańskiego opadu. Jeśli owoc dojrzeje, posiada charakterystyczne skorkowaciałe, wąskie smugi. Przy obfitym kwietniu owad nie jest zagrożeniem, gorzej wygląda sytuacja w „słabych” latach.
Zapobieganie i zwalczanie
Aby sprawdzić próg zagrożenia, w okresie od różowego pąka do końca kwitnienia, należy wieszać losowo na drzewach białe pułapki lepowe. Zabieg z użyciem środków ochrony roślin stosuje się, gdy na jednej pułapce pojawi się 20 owadów. Najczęściej jabłonie pryska się przeciwko owocnicy pod koniec kwietnia. Należy przy tym uważać, aby nie zaszkodzić zapylaczom.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: gewa - Pixabay.com