Logo
Logo

Bawełnica korówka na jabłoni | Jak wygląda? Jak się jej skutecznie pozbyć?

Pytanie czytelnika: Wczesnym latem na moich jabłoniach pojawiły się dziwne owady. Wyglądają jak mszyce, ale otoczone są białym i lepkim puchem. Co to jest i jak się tego pozbyć?

Spis treści
Co to za biały puch na jabłoni? Czy to szkodnik? Jaki oprysk na bawełnice?

Szkoda, że nie przesłała Pani zdjęcia, ale z opisu wnioskuję, że jest to bawełnica korówka (Eriosoma lanigerum). Załączam zdjęcie, by inni Czytelnicy mogli zobaczyć, jak wygląda ten szkodnik jabłoni

Bawełnica korówka – wygląd i objawy

Szkodnik tworzy charakterystyczne, trudne do pomylenia z innymi, objawy w postaci puszystych, białych nalotów, które skrywają żerujące owady. W czasie żerowania wydzielają ślinę powodującą powstawanie na korze guzów, zrakowaceń i pękania kory. Rany są "wrotami infekcji" dla wielu groźnych chorób, dlatego też bawełnicę korówkę trzeba zwalczać od razu po zauważeniu.

Preparat na bawełnicę korówkę
Preparat na bawełnicę korówkę
Mospilan 20 SP jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny. Wnika do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami, dociera do jej tkanek. Cechy te zdecydowanie ułatwiają skuteczną walkę ze szkodnikami. Śmierć szkodników następuje po kilku godzinach od zabiegu, jednak już natychmiast po jego zastosowaniu przestają one żerować. Preparat ma szerokie spektrum działania, w uprawie owoców, warzyw i roślin ozdobnych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Zwalczanie bawełnicy na jabłoni

Kolonie usuwa się szczotką o sztywnym włosiu zamoczoną w wodzie z mydłem. W przypadku większej inwazji szkodnika warto rozważyć zastosowanie oprysków insektycydem Mospilan, ale uprzedzam, że zwalczanie jest bardzo trudne z uwagi na wydzielinę woskowa pokrywającą ciało.

Zdjęcie: Puceron-lanigere.JPG/Abrahami/CC BY-SA 2.5

Autor
Bawełnica korówka na jabłoni | Jak wygląda? Jak się jej skutecznie pozbyć?
Bawełnica korówka na jabłoni | Jak wygląda? Jak się jej skutecznie pozbyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy