Robaki w jabłkach | Jak rozpoznać? Czym pryskać?

Pytanie czytelnika: Od lat mam na jabłonkach jakieś szkodniki, które powodują spore straty! Niektóre z nich niszczą pąki, a inne znajdujemy w samych owocach, które mają dziwne paski. Jak sobie z nimi poradzić? Jakie to mogą być owady?

Posłuchaj
00:00
16
Spis treści
Co to za robaki są w jabłkach? Czym pryskać jabłonie żeby nie było robaków?

Jakie robaki najczęściej atakują jabłoń?

Najczęściej jabłoń atakują następujące owady: namiotniki, zwójki, kwieciak jabłkowiec, owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka. Na podstawie Pana emaila wnioskuję, że w Pańskim ogrodzie mamy do czynienia z kwieciakiem i owocnicą. 

Niszczy młode liście i kwiaty jabłoni

Kwieciak jabłkowiec to chrząszcz, który może powodować poważne spustoszenie w sadzie jabłoniowym (np.: w latach słabego kwitnienia). Żeruje wiosną nadgryzając pąki kwiatowe. W miejscach uszkodzenia pojawiają się brązowe nacięcia, czasem widoczne są krople soku. Jedna larwa uszkadza jeden pąk kwiatowy.

Zapobieganie i zwalczanie
Zwalczanie owada wykonuje się, jeśli populacja przekroczy prób szkodliwości (60/400 pąków nadgryzionych na 10 krótkopędach z losowo wybranych 40 drzew). Na mniejszym areale warto również strząsać szkodnika z gałęzi. Jeśli po strząśnięciu 35 pędów na płachcie pojawi się 5-10 szkodników, zabieg jest konieczny. Oba działania wykonuje się w miarę ciepłe dni, w temp.: powyżej 10°C. Opryskiwanie wykonuje się w fazie pękania pąków zimowych i powtarza przed końcem fazy zielonego pąka (w przypadku nasilonego problemu). 

To się przyda
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
MULTI-INSEKT – zwalcza mszyce i inne owady – 750 ml | Substral Naturen
MULTI-INSEKT – zwalcza mszyce i inne owady – 750 ml | Substral Naturen
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 15 g

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Niszczy zawiązki owoców oraz obniżają wartość dekoracyjną dojrzałych jabłek

Owocnica jabłkowa to błonkówka powodująca straty głównie w starych, zaniedbanych sadach. Jej larwy wgryzają się do wnętrza zawiązków niszcząc gniazda nasienne. Z wygryzionych otworów na zewnątrz wypychane są rdzawe odchody. Jedna larwa uszkadza 3-5 zawiązków. Uszkodzone zawiązki opadają w czasie czerwcowego, świętojańskiego opadu. Jeśli owoc dojrzeje, posiada charakterystyczne skorkowaciałe, wąskie smugi. Przy obfitym kwietniu owad nie jest zagrożeniem, gorzej wygląda sytuacja w „słabych” latach.

Zapobieganie i zwalczanie
Aby sprawdzić próg zagrożenia, w okresie od różowego pąka do końca kwitnienia, należy wieszać losowo na drzewach białe pułapki lepowe. Zabieg z użyciem środków ochrony roślin stosuje się, gdy na jednej pułapce pojawi się 20 owadów. Najczęściej jabłonie pryska się przeciwko owocnicy pod koniec kwietnia. Należy przy tym uważać, aby nie zaszkodzić zapylaczom. 

Preparat na robaki w jabłkach
Preparat na robaki w jabłkach
Mospilan 20 SP jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny. Wnika do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami, dociera do jej tkanek. Cechy te zdecydowanie ułatwiają skuteczną walkę ze szkodnikami. Śmierć szkodników następuje po kilku godzinach od zabiegu, jednak już natychmiast po jego zastosowaniu przestają one żerować. Preparat ma szerokie spektrum działania, w uprawie owoców, warzyw i roślin ozdobnych.
KUP W NASZYM SKLEPIE

 Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: gewa - Pixabay.com


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Papryka 'Blocky Mix' (blokowa)
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści