Logo
Logo

Stare odmiany jabłoni – czy warto je posadzić w sadzie?

Stare odmiany jabłoni od pewnego już czasu wracają do łask. Duże znaczenie ma tu sentyment, wspomnienie z dzieciństwa, takie jak smak papierówki z babcinego ogródka oraz wszechobecna moda na to co stare i retro. Ale tak naprawdę ta moda podyktowana jest także nieco głębszymi, nie tylko sentymentalnymi pobudkami. Zobacz, czym tak naprawdę są stare odmiany jabłoni i czy warto mieć je w ogrodzie.

Spis treści
Czym są stare i nowe odmiany jabłoni? Cechy nowych odmian jabłoni Zalety starych odmian jabłoni Dlaczego warto sadzić "stare odmiany jabłoni"? 6 znanych i popularnych starych odmian jabłoni

Odmiany stare vs. nowe jabłonie
Jakie są zalety starych i nowych odmian jabłoni?

Starsze jabłonie, które były bardzo popularne w czasach międzywojennych, a które nazywamy teraz zbiorczo "starymi odmianami jabłoni", już kilkadziesiąt lat temu zostały dość płynnie zastąpione nowymi, mniejszymi odmianami jabłoni. Dlaczego tak się stało?

Cechy nowych odmian jabłoni

  • Stare odmiany jabłoni charakteryzują się tym, że owocują naprzemiennie – co 2 lata, natomiast nowsze odmiany wyselekcjonowano tak, by owocowały każdego roku.
  • Nowe odmiany są karłowe, co sprawia, że łatwiej wykonywać przy nich zabiegi pielęgnacyjne.
  • Odmiany jabłoni uprawianych obecnie przemysłowo są bardziej plenne, a ich owoce lepiej się przechowują.

Te cechy nowych odmian jabłoni sprawiły, że stały się znacznie atrakcyjniejsze dla wszystkich tych, którzy czerpali zyski z uprawy jabłoni. Powszechność użycia chemicznych środków ochrony roślin w sadach sprawiła, że nawet fakt, iż te odmiany są znacznie mniej odporne na choroby i szkodniki nie był dla przetwórców wielkim minusem.

Zalety starych odmian jabłoni

Dziś jednak coraz bardziej świadomy konsument wie, że największe i najbardziej błyszczące, czerwone jabłko, bez żadnego mankamentu, które potrafi leżeć w temperaturze pokojowej ponad miesiąc nie wykazując przy tym żadnych oznak psucia się, to niekoniecznie dobry wybór jeżeli chodzi o walory smakowe i przede wszystkim zdrowotne.

Stąd też ukłon w kierunku przeszłości i powrót do starych, odporniejszych odmian jabłoni, sprawdzonych w naszym klimacie, które wymagają znacznie mniej zabiegów uprawowych, co idealnie wpisuje się we współczesny trend pro-ekologiczny i wybieraniu naturalnych metod uprawy roślin w sadach i ogrodach amatorskich.

Jaka odmiana jabłoni najlepsza
Dlaczego warto sadzić "stare odmiany jabłoni"?

Zastosowanie w sadzie starych odmian jabłoni – czyli w większości przypadków roślin o dużych rozmiarach koron dużych drzew, ma także dodatkowe zalety: takie sady są bardzo ważne dla środowiska przyrodniczego naszego ogrodowego ekosystemu.

Stanowią kryjówki i naturalne siedliska dla wielu gatunków owadów, ptaków, drobnych ssaków, gadów i płazów – pomagają w zachowaniu różnorodności biologicznej, a zaplanowane od odpowiedniej strony, pomogą zabezpieczyć nasz dom np. przed erozją wietrzną.

Poza tym (i to chyba najważniejsza zaleta starych odmian) – ich owoce są po prostu przepyszne! Kojarzą się z dzieciństwem, szarlotką u Babci i naleśnikami z dżemem jabłkowym.

Te "dawne smaki" bardzo łatwo możemy sobie przypomnieć, sadząc w naszych przydomowych sadach stare odmiany. Można je kupić w internecie i w dużych centrach ogrodniczych – nie jest to łatwe, ale warto ich poszukać!

Najpopularniejsze stare odmiany jabłoni
Top 6

Jabłko Koszteli - starej odmiany jabłoni
Fot. 1


Kosztela

Kosztela to najstarsza rodzima odmiana, o twardych soczystych i słodkich owocach o zielono-żółtej skórce z delikatnym rumieńcem. Bardzo odporna na choroby i niskie temperatury. Owocuje późno, obficie, ale naprzemiennie.

Jabłko Papierówki - starej odmiany jabłoni
Fot. 2


Papierówka

Papierówka (syn. Oliwka żółta) to letnia odmiana, której pierwsze owoce zjemy już pod koniec lipca, ma niewielkie owoce, jasno-zielone, które w miarę dojrzewania robią się pastelowo żółte. Jest bardzo soczysta, ma delikatny miąższ, który łatwo się odgniata i szybko przejrzewa – najlepsza jest więc prosto z drzewa.

Jabłka Malinówki - starej odmiany jabłoni
Fot. 3


Malinówka

Malinówka to jabłoń dająca owoce o ładnej intensywnie ciemno-czerwonej barwie skórki i częściowo także miąższu i smaku przypominającym malinowy. Również bardzo odporna na niską temperaturę.

Jabłko Szarej Renety - starej odmiany jabłoni
Fot. 4


Szara Reneta

Szara reneta to odmiana pochodząca z Francji, o zielonym, kwaskowatym miąższu i charakterystycznej, niezbyt urodziwej rdzawej skórce. Jabłka tej odmiany są najsmaczniejsze kiedy poleżą kilka tygodni i najczęściej stosuje się je do przetworów.

Jabłko Koksy Pomarańczowej - starej odmiany jabłoni
Fot. 5


Koksa Pomarańczowa

Koksa Pomarańczowa to odmiana pochodząca z Anglii, o owocach z soczystym miąższem o gruszkowatym posmaku, owocuje dość wcześnie ale niezbyt obficie.

Jabłko Antonówki - starej odmiany jabłoni
Fot. 6


Antonówka

Antonówka to jesienna odmiana pochodząca z Rosji, bardzo wytrzymała na niskie temperatury, o twardych i żółtych, kwaskowatych owocach.

Film: Wyczerpujący film poradnikowy o dawnych odmianach jabłoni

Instytut Ogrodnictwa / Youtube

 

Tekst: Patrycja Lipiec; zdjęcie główne: Jan Temmel / Pixabay; zdjęcia w tekście: fot. 1 - Ewa Jankowska, fot. 2 - Rasbak Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, fot. 3 - Mariuszjbie Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, fot. 4 - David Monniaux Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, fot. 5 - Andreas Rother Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5, fot. 6 - RadioaktiveCC0 / Link

Autor
Stare odmiany jabłoni – czy warto je posadzić w sadzie?
Stare odmiany jabłoni – czy warto je posadzić w sadzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl