Stare odmiany jabłoni – czy warto je posadzić w sadzie?
Stare odmiany jabłoni od pewnego już czasu wracają do łask. Duże znaczenie ma tu sentyment, wspomnienie z dzieciństwa – smak pierwszych letnich jabłek - papierówki z babcinego ogródka i wszechobecna moda na to co stare i retro. Ale tak naprawdę ta moda podyktowana jest także nieco głębszymi, nie tylko sentymentalnymi pobudkami.
Odmiany jabłoni - stare vs. nowe
Drzewa tzw. starych odmian jabłoni, czyli takich, które czasy swojej świetności miały przed wojną, zastąpione zostały kilkanaście lat temu nowymi, karłowymi odmianami, które owocują każdego roku (w odróżnieniu od wielu starych odmian o owocowaniu naprzemiennym), są znacznie bardziej plenne przy dużo mniejszych rozmiarach drzewa i dużo lepiej się przechowują.
Te cechy nowych odmian sprawiły, że stały się znacznie atrakcyjniejsze dla wszystkich tych, którzy czerpali zyski z uprawy jabłoni. Powszechność użycia chemicznych środków ochrony roślin w sadach sprawiła, że nawet fakt, iż te odmiany są znacznie mniej odporne na choroby i szkodniki nie był dla przetwórców wielkim minusem.
Dziś jednak coraz bardziej świadomy konsument wie, że największe i najbardziej błyszczące, czerwone jabłko, bez żadnego mankamentu, które potrafi leżeć w temperaturze pokojowej ponad miesiąc nie wykazując przy tym żadnych oznak psucia się - to niekoniecznie dobry wybór jeżeli chodzi o walory smakowe i przede wszystkim zdrowotne.
Stąd też ukłon w kierunku przeszłości i powrót do starych, odporniejszych odmian jabłoni, sprawdzonych w naszym klimacie, które wymagają znacznie mniej zabiegów uprawowych- co idealnie wpisuje się we współczesny trend odwrotu ku ekologii i naturalnym metodom uprawy roślin w sadach i ogrodach amatorskich.
Dlaczego warto sadzić "stare odmiany jabłoni"?
Zastosowanie w sadzie starych odmian jabłoni – czyli w większości przypadków roślin o dużych rozmiarach koron dużych drzew ma także dodatkowe zalety – takie sady są bardzo ważne dla środowiska przyrodniczego naszego ogrodowego ekosystemu.
Stanowią kryjówki i naturalne siedliska dla wielu gatunków owadów, ptaków, drobnych ssaków, gadów i płazów – pomagają w zachowaniu różnorodności biologicznej, a zaplanowane od odpowiedniej strony, pomogą zabezpieczyć nasz dom np. przed erozją wietrzną.
Poza tym (i to chyba najważniejsza zaleta starych odmian) – ich owoce są po prostu przepyszne! Kojarzą się z dzieciństwem, szarlotką u Babci i naleśnikami z dżemem jabłkowym.
Te "dawne smaki" bardzo łatwo możemy sobie przypomnieć, sadząc w naszych przydomowych sadach stare odmiany. Można je kupić w internecie i w dużych centrach ogrodniczych – nie jest to łatwe, ale warto ich poszukać!
Najpopularniejsze stare odmiany jabłoni
To nasz subiektywny przegląd kilku najbardziej znanych „starych” odmian jabłoni.
Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie główne: Jan Temmel Pixabay, zdjęcia w tekście: Larisa Koshkina Pixabay
Komentarze