Stare odmiany jabłoni – czy warto je posadzić w sadzie?

Stare odmiany jabłoni od pewnego już czasu wracają do łask. Duże znaczenie ma tu sentyment, wspomnienie z dzieciństwa, takie jak smak papierówki z babcinego ogródka oraz wszechobecna moda na to co stare i retro. Ale tak naprawdę ta moda podyktowana jest także nieco głębszymi, nie tylko sentymentalnymi pobudkami. Zobacz, czym tak naprawdę są stare odmiany jabłoni i czy warto mieć je w ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
24
Spis treści
Czym są stare i nowe odmiany jabłoni? Cechy nowych odmian jabłoni Zalety starych odmian jabłoni Dlaczego warto sadzić "stare odmiany jabłoni"? 6 znanych i popularnych starych odmian jabłoni

Odmiany stare vs. nowe jabłonie
Jakie są zalety starych i nowych odmian jabłoni?

Starsze jabłonie, które były bardzo popularne w czasach międzywojennych, a które nazywamy teraz zbiorczo "starymi odmianami jabłoni", już kilkadziesiąt lat temu zostały dość płynnie zastąpione nowymi, mniejszymi odmianami jabłoni. Dlaczego tak się stało?

Cechy nowych odmian jabłoni

  • Stare odmiany jabłoni charakteryzują się tym, że owocują naprzemiennie – co 2 lata, natomiast nowsze odmiany wyselekcjonowano tak, by owocowały każdego roku.
  • Nowe odmiany są karłowe, co sprawia, że łatwiej wykonywać przy nich zabiegi pielęgnacyjne.
  • Odmiany jabłoni uprawianych obecnie przemysłowo są bardziej plenne, a ich owoce lepiej się przechowują.

Te cechy nowych odmian jabłoni sprawiły, że stały się znacznie atrakcyjniejsze dla wszystkich tych, którzy czerpali zyski z uprawy jabłoni. Powszechność użycia chemicznych środków ochrony roślin w sadach sprawiła, że nawet fakt, iż te odmiany są znacznie mniej odporne na choroby i szkodniki nie był dla przetwórców wielkim minusem.

Zalety starych odmian jabłoni

Dziś jednak coraz bardziej świadomy konsument wie, że największe i najbardziej błyszczące, czerwone jabłko, bez żadnego mankamentu, które potrafi leżeć w temperaturze pokojowej ponad miesiąc nie wykazując przy tym żadnych oznak psucia się, to niekoniecznie dobry wybór jeżeli chodzi o walory smakowe i przede wszystkim zdrowotne.

Stąd też ukłon w kierunku przeszłości i powrót do starych, odporniejszych odmian jabłoni, sprawdzonych w naszym klimacie, które wymagają znacznie mniej zabiegów uprawowych, co idealnie wpisuje się we współczesny trend pro-ekologiczny i wybieraniu naturalnych metod uprawy roślin w sadach i ogrodach amatorskich.

Jaka odmiana jabłoni najlepsza
Dlaczego warto sadzić "stare odmiany jabłoni"?

Zastosowanie w sadzie starych odmian jabłoni – czyli w większości przypadków roślin o dużych rozmiarach koron dużych drzew, ma także dodatkowe zalety: takie sady są bardzo ważne dla środowiska przyrodniczego naszego ogrodowego ekosystemu.

Stanowią kryjówki i naturalne siedliska dla wielu gatunków owadów, ptaków, drobnych ssaków, gadów i płazów – pomagają w zachowaniu różnorodności biologicznej, a zaplanowane od odpowiedniej strony, pomogą zabezpieczyć nasz dom np. przed erozją wietrzną.

Poza tym (i to chyba najważniejsza zaleta starych odmian) – ich owoce są po prostu przepyszne! Kojarzą się z dzieciństwem, szarlotką u Babci i naleśnikami z dżemem jabłkowym.

Te "dawne smaki" bardzo łatwo możemy sobie przypomnieć, sadząc w naszych przydomowych sadach stare odmiany. Można je kupić w internecie i w dużych centrach ogrodniczych – nie jest to łatwe, ale warto ich poszukać!

Najpopularniejsze stare odmiany jabłoni
Top 6

Jabłko Koszteli - starej odmiany jabłoni
Fot. 1


Kosztela

Kosztela to najstarsza rodzima odmiana, o twardych soczystych i słodkich owocach o zielono-żółtej skórce z delikatnym rumieńcem. Bardzo odporna na choroby i niskie temperatury. Owocuje późno, obficie, ale naprzemiennie.

Jabłko Papierówki - starej odmiany jabłoni
Fot. 2


Papierówka

Papierówka (syn. Oliwka żółta) to letnia odmiana, której pierwsze owoce zjemy już pod koniec lipca, ma niewielkie owoce, jasno-zielone, które w miarę dojrzewania robią się pastelowo żółte. Jest bardzo soczysta, ma delikatny miąższ, który łatwo się odgniata i szybko przejrzewa – najlepsza jest więc prosto z drzewa.

Jabłka Malinówki - starej odmiany jabłoni
Fot. 3


Malinówka

Malinówka to jabłoń dająca owoce o ładnej intensywnie ciemno-czerwonej barwie skórki i częściowo także miąższu i smaku przypominającym malinowy. Również bardzo odporna na niską temperaturę.

Jabłko Szarej Renety - starej odmiany jabłoni
Fot. 4


Szara Reneta

Szara reneta to odmiana pochodząca z Francji, o zielonym, kwaskowatym miąższu i charakterystycznej, niezbyt urodziwej rdzawej skórce. Jabłka tej odmiany są najsmaczniejsze kiedy poleżą kilka tygodni i najczęściej stosuje się je do przetworów.

Jabłko Koksy Pomarańczowej - starej odmiany jabłoni
Fot. 5


Koksa Pomarańczowa

Koksa Pomarańczowa to odmiana pochodząca z Anglii, o owocach z soczystym miąższem o gruszkowatym posmaku, owocuje dość wcześnie ale niezbyt obficie.

Jabłko Antonówki - starej odmiany jabłoni
Fot. 6


Antonówka

Antonówka to jesienna odmiana pochodząca z Rosji, bardzo wytrzymała na niskie temperatury, o twardych i żółtych, kwaskowatych owocach.

Film: Wyczerpujący film poradnikowy o dawnych odmianach jabłoni

Instytut Ogrodnictwa / Youtube

 

Tekst: Patrycja Lipiec; zdjęcie główne: Jan Temmel / Pixabay; zdjęcia w tekście: fot. 1 - Ewa Jankowska, fot. 2 - Rasbak Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, fot. 3 - Mariuszjbie Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, fot. 4 - David Monniaux Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0, fot. 5 - Andreas Rother Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5, fot. 6 - RadioaktiveCC0 / Link


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Rzodkiewka 'Red Meat' | Kiepenkerl
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Ogórek gruntowy 'Śremski'F1
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
10-07-2024 08:25
Komentarz dodany przez Bożena: Kupiłam działkę mam w ogrodzie bardzo stare jabłonie, mają ok. 50 lat ich pnie są bardzo zniszczone, korony zaniedbane jak mogę je odmłodzić i czy w ogóle warto? Czy lepiej ściąć i kupić nowe?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści