Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
29
Do góry

Jabłoń ‘Adirondack’

Drzewa rajskich jabłoni uprawia się ze względu na obfite kwitnienie oraz drobne, ozdobne owoce, utrzymujące się na gałęziach długo po opadnięciu liści. Dostępne w szkółkach odmiany rajskich jabłoni różnią się pokrojem, barwą kwiatów i liści, wielkością i kolorem owoców, ich trwałością oraz odpornością na choroby. Tak duża różnorodność jest wynikiem licznych prac hodowlanych prowadzonych nad uzyskaniem jak najpiękniejszych i najwartościowszych form jabłoni ozdobnych.

Jabłoń (Malus) 'Adirondack' jest jedną z ciekawszych odmian amerykańskiego pochodzenia, polecanych zwłaszcza do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej i osiedlowej. Odmiana ta została wyselekcjonowana z siewek Malus halliana przez Donalda Egolfa w 1987 w narodowym arboretum w Waszyngtonie w USA.

Drzewko charakteryzuje się umiarkowanym tempem wzrostu, dorasta do około 5 m wysokości. Proste, skierowane prawie pionowo do góry gałęzie nadają roślinie kolumnowy lub odwrotnie stożkowaty pokrój.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych jabłoni

Odmiana 'Adirondack' kwitnie obficie w maju, jednocześnie z pojawiającymi się liśćmi. Pąki kwiatowe są różowe, kwiaty białe, dosyć duże, mają około 4 cm średnicy. Kwiatów tworzy się bardzo dużo, a kwitnienie trwa około 2 tygodni. Blaszki liściowe są zielone, eliptyczne, na brzegach ząbkowane, mają 10-15 cm długości, są osadzone na długich ogonkach. Liście są zdrowe, rzadko porażane przez choroby grzybowe.

Liczne, drobne owoce dojrzewają pod koniec lata, najpierw są pomarańczowe, potem pomarańczowo-czerwone do czerwonych, zdrowe, długo pozostają na drzewie, bo aż do grudnia. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Ze względu na małe rozmiary raczej nie nadają się na przetwory, ale za to są cenione przez florystów wykorzystujących gałęzie z owocami do tworzenia kompozycji kwiatowych.

Uprawa i wymagania

Rajskie jabłonie nie są trudniejsze w uprawie, niż tradycyjne odmiany owocowe. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych. Do obfitego kwitnienia i owocowania rośliny wymagają stanowisk słonecznych. Sadzone w cieniu mogą chorować, przedwcześnie gubić liście oraz owoce.

Siła wzrostu drzew zależy od podkładki, na jakiej zostały zaszczepione. Na podkładkach karłowych lub półkarłowych drzewka osiągają mniejsze rozmiary, ale wymagają lepszego podłoża, niż te szczepione na podkładkach silnie rosnących. Odmiana 'Adirondack' nie wymaga cięcia.

Gdzie posadzić?

Jabłoń 'Adirondack' jest polecana do nasadzeń parkowych, zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych. Można sadzić ją zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Bardzo ładnie prezentuje się w szpalerach wzdłuż ulic oraz parkowych alei.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu