Jabłoń ‘Adirondack’

Jabłoń Adirondack fot. G. Falkowski

Drzewa rajskich jabłoni uprawia się ze względu na obfite kwitnienie oraz drobne, ozdobne owoce, utrzymujące się na gałęziach długo po opadnięciu liści. Dostępne w szkółkach odmiany rajskich jabłoni różnią się pokrojem, barwą kwiatów i liści, wielkością i kolorem owoców, ich trwałością oraz odpornością na choroby. Tak duża różnorodność jest wynikiem licznych prac hodowlanych prowadzonych nad uzyskaniem jak najpiękniejszych i najwartościowszych form jabłoni ozdobnych.

Posłuchaj
00:00
30
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jabłoń (Malus) 'Adirondack' jest jedną z ciekawszych odmian amerykańskiego pochodzenia, polecanych zwłaszcza do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej i osiedlowej. Odmiana ta została wyselekcjonowana z siewek Malus halliana przez Donalda Egolfa w 1987 w narodowym arboretum w Waszyngtonie w USA.

Drzewko charakteryzuje się umiarkowanym tempem wzrostu, dorasta do około 5 m wysokości. Proste, skierowane prawie pionowo do góry gałęzie nadają roślinie kolumnowy lub odwrotnie stożkowaty pokrój.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych jabłoni

Odmiana 'Adirondack' kwitnie obficie w maju, jednocześnie z pojawiającymi się liśćmi. Pąki kwiatowe są różowe, kwiaty białe, dosyć duże, mają około 4 cm średnicy. Kwiatów tworzy się bardzo dużo, a kwitnienie trwa około 2 tygodni. Blaszki liściowe są zielone, eliptyczne, na brzegach ząbkowane, mają 10-15 cm długości, są osadzone na długich ogonkach. Liście są zdrowe, rzadko porażane przez choroby grzybowe.

Liczne, drobne owoce dojrzewają pod koniec lata, najpierw są pomarańczowe, potem pomarańczowo-czerwone do czerwonych, zdrowe, długo pozostają na drzewie, bo aż do grudnia. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki. Ze względu na małe rozmiary raczej nie nadają się na przetwory, ale za to są cenione przez florystów wykorzystujących gałęzie z owocami do tworzenia kompozycji kwiatowych.

Uprawa i wymagania

Rajskie jabłonie nie są trudniejsze w uprawie, niż tradycyjne odmiany owocowe. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych. Do obfitego kwitnienia i owocowania rośliny wymagają stanowisk słonecznych. Sadzone w cieniu mogą chorować, przedwcześnie gubić liście oraz owoce.

Siła wzrostu drzew zależy od podkładki, na jakiej zostały zaszczepione. Na podkładkach karłowych lub półkarłowych drzewka osiągają mniejsze rozmiary, ale wymagają lepszego podłoża, niż te szczepione na podkładkach silnie rosnących. Odmiana 'Adirondack' nie wymaga cięcia.

Gdzie posadzić?

Jabłoń 'Adirondack' jest polecana do nasadzeń parkowych, zieleni osiedlowej i ogrodów przydomowych. Można sadzić ją zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Bardzo ładnie prezentuje się w szpalerach wzdłuż ulic oraz parkowych alei.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Jabłoń ozdobna Malus

Jabłoń Malus

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści