Jabłoń ozdobna to ogólna nazwa gatunków drzew należących do rodzaju jabłoni (Malus) z rodziny różowatych (Rosaceae). Pod tą nazwą kryją się "rajskie jabłka" obejmujące kilka gatunków roślin. Te najbardziej popularne to: jabłoń jagodowa (Malus baccata), jabłoń kwiecista (M. floribunda), jabłoń niska (M. pumila) i jabłoń purpurowa (M. purpurea).

Drzewa mogą mieć różną wysokość (zwykle kilka metrów). Poszczególne odmiany różnią się barwą i wielkością kwiatów, owoców, a czasem nawet kształtem liści. Łączą je jednak dwie cechy – obfite i atrakcyjne kwitnienie oraz wytwarzanie drobnych, dekoracyjnych owoców. Jabłonie są ozdobne przez cały sezon – wiosną (gdy kwitną), latem (gdy owocują) i jesienią (w okresie dojrzewania owoców i przebarwiania liści).

Wymagania i uprawa

Jabłonie ozdobne powinno się sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. W takich warunkach najobficiej kwitną i owocują. Lubią żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża. Tolerują szeroki zakres pH. Mrozoodporność jest cechą odmianową. Odmiany bardziej wrażliwe na ujemne temperatury zaleca się sadzić w okresie wiosennym.

W czasie susz jabłonie należy podlewać. Od wiosny do lata drzewa warto kilkukrotnie dokarmić stosując zbilansowane nawozy zawierające makro- i mikroelementy (to nie tylko wpłynie na wygląd, ale przede wszystkim na zdrowotność drzew). Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie nawozów organicznych.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie formujące. Wykonuje się je w okresie zimowym lub na przedwiośniu. Latem można co najwyżej wyciąć pędy rosnące pionowo znajdujące się na pniu lub w miejscu poniżej szczepienia.

Odmiany mniej mrozoodporne przed nadejściem zimy powinno się osłaniać. Starsze drzewa warto w okresie jesiennym bielić (tzn. pnie i grubsze konary) – to ochrona przez zgorzelinami mrozowymi. Drzewom zagrażają te same choroby i szkodniki co odmianom uprawianym dla plonów.

Zastosowanie

Jabłonie ozdobne odnajdą się w każdym miejscu w ogrodzie. Można je wykorzystać jako atrakcyjne solitery oraz uprawiać grupowo w formie szpaleru lub alei. Warto sadzić je z innymi drzewami i krzewami tworząc naturalistyczne zestawienia. Dobrze prezentują się także łączone w obrębie gatunku (odmiany o różnej barwie kwiatów i owoców). Pasują do ogrodów niezależnie od stylu urządzania – od naturalistycznych i wiejskich po orientalne.

 Zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska, Sabrina B/Pixabay, "File:Malus x purpurea 'Linnanmäki'"/Annelis/CC BY-SA 3.0, LMoonlight/Pixabay, "File:Malus baccata var hymalaica1.jpg"/KENPEI/CC BY-SA 3.0, "File:Malus floribunda kz07.jpg"/Kenraiz/CC BY-SA 4.0