Dlaczego jabłka gniją na drzewie? Przyczyny i skuteczne metody walki z chorobami, które niszczą Twoje owoce

Dlaczego jablka gnija na drzewach, fot. AdobeStock_493342295

Gnicie jabłek na drzewie przed dojrzeniem jest najczęściej efektem ataku chorób grzybowych, które z kolei są nasilane przez uszkodzenia skórki wywołane przez owady, ptaki, czy niekontrolowane czynniki abiotyczne (takie jak grad). Owoce gnijące przed opadnięciem z rośliny, nazywane mumiami, stają się niejadalne i nie nadają się nawet do kompostowania. Odkryj skuteczne metody zapobiegania tym problemom i zabezpiecz swoje jabłka przed przedwczesnym gnicie.

Posłuchaj
00:00
1

Które choroby powodują gnicie jabłek?

Za gnicie jabłek często odpowiada brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych. Zwykle symptomy występują dopiero na dojrzewających owocach, chociaż zdarza się, że patogen wywołuje zamieranie kwiatów. Brunatna zgnilizna ma postać ciemnych, gnilnych plam na skórce i w miąższu. W zaawansowanej fazie rozwoju pojawiają się koncentrycznie ułożone, kremowobiałe zarodniki grzyba. Do infekcji dochodzi przy uszkodzeniu skórki. Prowadzi to do całkowitego gnicia owoców. Jabłka opadają lub pozostają na drzewach i zasychają w formie "mumii".

Czasem za gnicie owoców odpowiada powszechna w ogrodach choroba grzybowa – szara pleśń. Symptomy nie są aż tak wyraziste jak przy brunatnej zgniliźnie drzew ziarnkowych. W tym wypadku zgnilizny najczęściej znajdują się pod skórką, najmocniej w okolicach szypułki. Owoc może wyglądać na zdrowy, ale jest częściowo zgniły w środku. Niekiedy występuje na nim objaw charakterystyczny dla choroby – szary nalot.

Pośrednie szkody na owocach jabłek mogą powodować inne pospolite choroby jabłoni – parch i mączniak. W pierwszym przypadku uszkodzone miejsca korkowacieją (są twarde, a nie zgniłe), lecz czasem w wyniku infekcji dochodzi do pękania owoców. To z kolei otwiera furtkę dla innych patogenów chorobotwórczych.

Źródło: Zielone Pogotowie / Youtube

 

Jak zapobiegać gniciu jabłek?

Kluczem do ochrony jabłek jest zwalczanie chorób w początkowej fazie ich rozwoju (rozpoznawanie po pierwszych symptomach i profilaktyczne opryski fungicydami). Jednocześnie trzeba zwalczać szkodniki, które powodują uszkodzenia jabłek i tym samym przyczyniają się do ich gnicia.

Do groźnych szkodników zalicza się m.in. owocnica jabłkowa i owocówka jabłkóweczka.

W przypadku, gdy owocom zagrażają ptaki (np. szpaki), najlepszym sposobem ochrony jabłoni jest montaż specjalnych siatek na koronach drzew. Można stosować również odstraszacze dźwiękowe czy tradycyjne. Najlepiej łączyć kilka metod. Częściej jednak takie działania wykonuje się u gatunków wytwarzających owoce miękkie, np. wiśni czy czereśni.

W programie nawożenia jabłoni zaleca się wprowadzić nawóz zawierający wapń. To pierwiastek, który poprawia trwałość i wytrzymałość owoców. Przy niedoborze wapnia owoce są narażone m.in. na szklistość miąższu, rozpad, a jednocześnie krócej przechowują się.

Redakcja poleca
0 Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
1 Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
2 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
3 Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g

Co z robić ze zgniłymi jabłkami?

Zgniłe jabłka powinno się utylizować lub głęboko zakopać w ziemi.

Częstym błędem właścicieli ogrodów jest umieszczanie ich w kompostowniku. Co za tym idzie, w wyprodukowanym nawozie organicznym znajdują się formy przetrwalnikowe chorób grzybowych, które mogą zainfekować kolejne rośliny.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Tricky Shark / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści