Logo
Logo

Choroby jabłoni po zimie – zrób to, a zapomnisz o parchu i innych. Będziesz mieć 2x większe zbiory

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak osiągnąć zdrowe i obfite zbiory jabłek, unikając przy tym problemów z chorobami, które często atakują jabłonie po zimie? Klucz do sukcesu może być prostszy, niż myślisz. Odkryj sprawdzoną metodę, która pozwoli Ci cieszyć się bujnym sadem, bez obaw o parch jabłoni czy inne powszechne dolegliwości. Nie czekaj, zadbaj o swoje drzewka już dziś i zobacz, jak możesz podwoić swoje zbiory, stosując się do naszych zaleceń ochrony. Przekonaj się, jak łatwo możesz przemienić swoje jabłonie w źródło zdrowych, soczystych owoców, które będą zachwycać smakiem i wyglądem. 

Zabiegi profilaktyczne i ochronne w uprawie jabłoni są kluczowe dla utrzymania zdrowia i wigoru drzew, a co za tym idzie – dla zapewnienia obfitych i wysokiej jakości zbiorów. Choroby grzybowe, takie jak parch jabłoni, mączniak prawdziwy, czy brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych, mogą znacząco obniżyć plony i pogorszyć jakość owoców. Dlatego tak ważne jest, aby już od późnej zimy do wczesnej wiosny rozpocząć odpowiednie zabiegi ochronne.

Zabiegi zimowe i przedwiosenne

Zimą, już w styczniu, warto przeprowadzić lustrację upraw pod kątem obecności zgorzeli kory czy zarazy ogniowej. Ważne jest również zwrócenie uwagi na zaschnięte owoce, tzw. mumie, które mogą być źródłem infekcji brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych. W lutym, po przeprowadzeniu cięcia drzewek, należy pamiętać o zabezpieczeniu powstałych ran maścią ogrodniczą, co ograniczy ryzyko wystąpienia chorób.

W drugiej połowie lutego i w marcu przystępujemy do pierwszych oprysków. Skuteczną ochronę zapewniają preparaty miedziowe, takie jak Miedzian 50WP i Miedzian Extra 350SC. Pod koniec marca warto także sięgnąć po biopreparaty, np. Evasiol czy Lecitec, które zapobiegają rozwojowi parcha jabłoni i mączniaka jabłoni.

Wiosenne zabiegi ochronne

Wiosną, w fazie zielonego pąka kwiatowego, wykonuje się oprysk biopreparatem Evasiol, który doskonale zapobiega parchowi i mączniakowi jabłoni. Gdy tylko ukażą się pierwsze liście, należy wyciąć pędy porażone mączniakiem jabłoni. W okresie czerwcowego opadania zawiązków warto wykonać oprysk biopreparatem Evasiol lub Lecitec, chroniąc drzewka przed brunatną zgnilizną drzew ziarnkowych.

Letnie i jesienne zabiegi

Latem, szczególnie w lipcu i sierpniu, kontynuujemy ochronę przed parchem jabłoni, stosując m.in. Miedzian Extra 350 SC. Regularne opryski są niezbędne, aby uzyskać owoce bez plam. W sierpniu nie można zapomnieć o usuwaniu pędów porażonych zarazą ogniową.

Jesienią, w okresie opadania liści, warto sięgnąć po preparaty miedziowe, takie jak Miedzian Extra 350SC lub Miedzian 50 WP, eliminując formy zimujące zarodników chorób grzybowych. Oprysk 5% roztworem mocznika po opadnięciu liści pomoże w walce z parchem jabłoni.

Zapobieganie chorobom jabłoni i skuteczna ochrona roślin wymaga systematycznego podejścia i stosowania odpowiednich preparatów w kluczowych momentach sezonu wegetacyjnego. Regularne lustracje, odpowiednie cięcie, a także stosowanie preparatów miedziowych i biopreparatów, pozwolą na utrzymanie drzew w dobrej kondycji i zapewnią obfite zbiory wysokiej jakości owoców. Pamiętaj, że zdrowe drzewa to podstawa sukcesu w sadownictwie. Zadbaj o swoje jabłonie już dziś, by cieszyć się ich obfitością jutro.


Zdjęcie tytułowe: ZoomTeam, fusssergei / AdobeStock

Autor
Choroby jabłoni po zimie – zrób to, a zapomnisz o parchu i innych. Będziesz mieć 2x większe zbiory
Choroby jabłoni po zimie – zrób to, a zapomnisz o parchu i innych. Będziesz mieć 2x większe zbiory
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl