Logo
Logo

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – jak ją rozpoznawać i zwalczać?

Czy zauważyłeś, że Twoje drzewa pestkowe tracą swoją siłę, a owoce gniją, zanim zdążą dojrzeć? Brunatna zgnilizna drzew pestkowych może być prawdziwym zagrożeniem dla Twojego sadu, ale jesteśmy tutaj, aby pomóc! Nie pozwól, aby Twoje ciężkie prace poszły na marne. Dowiedz się, jak rozpoznać, zapobiegać i zwalczać tę groźną chorobę, zanim zniszczy ona plony i osłabi drzewa. Nasz przewodnik oferuje sprawdzone metody i skuteczne strategie, które pomogą Ci ochronić swój sad. Odkryj najlepsze praktyki i zabezpiecz swoje drzewa przed brunatną zgnilizną. 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych prowadzi głównie do gnicia owoców, które często pozostają na drzewach w postaci „mumii”. Wpływa bezpośrednio na plon, ale u niektórych gatunków, np. wiśni osłabia także drzewa powodując dodatkowe szkody. Chorobie można zapobiegać, a w zasadzie zmniejszać ryzyko jej wystąpienia przez profilaktykę. Gdy i to zawiedzie pozostaje walka doraźna przy użyciu pestycydów. 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – co ją powoduje? 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest wywoływana przez różne patogeny grzybowe z rodzaju Monilinia. Źródłem infekcji wtórnej są postacie grzyba zimujące na porażonych pędach i zmumifikowanych owocach. Najbardziej podatne są owoce uszkodzone mechanicznie, np. pękające po silnych opadach. Sprzyjające warunki to duże opady deszczu i wysoka temperatura (15-25°C) w okresie kwitnienia i wykształcania zawiązków. 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych najwcześniej występuje i zarazem jest najgroźniejsza u wiśni. Ponadto pojawia się u czereśni i śliw, rzadziej u brzoskwini i nektaryn. W uprawach komercyjnych powoduje duże straty, a często decyduje o opłacalności uprawy w danym roku.

Zielone Pogotowie / YouTube


Objawy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych 

U wiśni pierwsze symptomy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych pojawiają się na kwiatach.

 1. Kwiaty kilka dni po infekcji ulegają zgorzeli, brunatnieją i zamierają.
 2. Pozostają na drzewach, nierzadko w dużych grupach, jednocześnie ułatwiając patogenowi dalsze rozprzestrzenianie się.
 3. Jednocześnie porażają pędy powodując ich zamieranie.
 4. Na korze występują nekrozy. To osłabia wzrost drzew i zwiększa podatność na niekorzystne czynniki zewnętrze, np. szkodniki, suszę, a po sezonie – na mróz.
 5. Czasem dochodzi do brązowienia liści. 

Za gnicie owoców odpowiadają dwa gatunki grzyba – M. tructigena i M. fructicola. Symptomy występują na wszystkich wymienionych drzewach i są podobne.

 1. Początkowo są to gnilne, lekko zapadające się plamy.
 2. Z czasem pokrywają się szarawymi brodawkami.
 3. Szare, wodnisto-gnilne przebarwienia powiększają się, ale z upływem czasu tkanki tracą wodę.
 4. Owoce ulegają deformacji i zasychają przybierając postać „mumii”.
 5. Część opada, część pozostaje na drzewach.
 6. Jeśli przylegają do pni, mogą powodować nekrozy kory. 

Zapobieganie i zwalczanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych 

Ważna w zapobieganiu i ograniczaniu rozpowszechniania choroby jest szeroko zakrojona profilaktyka. 

 • Należy wycinać porażone pędy. Usuwa się także owoce ze śladami zgnilizn, zwłaszcza mumie zalegające na drzewach i leżące pod ich koroną. Powinno się je palić lub głęboko zakopywać.
 • Kluczowa jest walka ze szkodnikami, które powodują uszkadzanie skórki owoców, np. muszką plamoskrzydłą.
 • Znaczenie ma zrównoważone nawożenie. W szczególności należy unikać intensywnego nawożenia azotem, co może zwiększyć podatność owoców na uszkodzenia mechaniczne.
 • Profilaktycznie drzewa warto opryskiwać gnojówką z pokrzywy, a podlewać w czasie susz gnojówką ze skrzypu (źródło krzemionki poprawiające odporność).
 • Takie środki zaradcze często niestety nie są wystarczające, a więc drzewa profilaktycznie opryskuje się preparatami miedziowymi, np. Miedzian, Miedzian Ekstra. U wiśni i czereśni wykonuje się je bezpośrednio przed oraz w czasie kwitnienia, u śliwy od fazy wzrostu zawiązków owoców (jeśli występują długotrwałe opady w tym okresie). Przy wystąpieniu brunatnej zgnilizny drzew pestkowych stosuje się m.in. fungicydy Switch i Score.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Floki, _Vilor / AdobeStock

Autor
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – jak ją rozpoznawać i zwalczać?
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – jak ją rozpoznawać i zwalczać?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl