Logo
Logo

Kalendarz opryskiwania drzew owocowych | Ochrona sadu przez cały sezon

Opryskiwanie drzew owocowych, to obok przycinania jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pomaga utrzymać rośliny w dobrej kondycji i uzyskać wspaniałe plony. Bez regularnych oprysków drzewa nie będą odporne na szkodliwe patogeny i szkodniki. Jednak bardzo ważny jest odpowiedni termin wykonywania oprysków, aby nie zaszkodzić roślinom, a sam zabieg był skuteczny. Kiedy stosować opryski na drzewa owocowe? Czym opryskiwać drzewka?

Spis treści
Dlaczego opryskiwanie drzew owocowych czasem bywa konieczne? Jakie preparaty wybrać do oprysków w ogrodzie? Kiedy jest najlepszy czas na przeprowadzenie oprysku? Jak skutecznie i bezpiecznie opryskiwać drzewka owocowe?

Dlaczego warto opryskiwać drzewka owocowe?

Opryskiwanie drzewek owocowych zapobiega pojawianiu się i zwalcza szkodniki i choroby, które atakują rośliny. Dzięki temu uzyskamy nie tylko obfitsze, ale i smaczniejsze plony. Co więcej, dbając o odpowiednie terminy oprysków, zyskamy największą skuteczność stosowanych oprysków i zmniejszymy ryzyko negatywnego wpływu zastosowanych środków na owady pożyteczne w ogrodzie. Szczególnie polecane jest stosowanie oprysków, które przeciwdziałają rozwojowi chorób grzybowych oraz tych, które eliminują szkodniki, a szczególnie mszyce i przędziorki, czyli insekty najczęściej występujące w polskich sadach.

Czym opryskiwać drzewka owocowe?

Szczególnie korzystne są opryski naturalne, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska, jednak można zastosować również opryski chemiczne, ale należy szczególną uwagę zwrócić na informacje na opakowaniu i ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Opryski są niezwykle proste w wykonaniu, a niezbędne substancje są łatwo dostępne. Najlepiej kupować je w dobrym sklepie ogrodniczym, dzięki czemu zyskamy pewność, że są wysokiej jakości, na którą wpływa również odpowiedni sposób przechowywania.

Kiedy opryskiwać drzewka owocowe?

Dokładne określenie terminów stosowania oprysków nie jest możliwe, gdyż zastosowanie konkretnych środków dostosowuje się do etapu rozwoju rośliny. A na to wpływ ma region, pogoda i gatunek drzewa, na które chcemy zastosowań opryski. Może się więc zdarzyć, że część drzew będzie już po opryskach, gdy kolejne nie będą jeszcze na to gotowe.

Opryski w okresie bezlistnym powinny być wykonane, gdy na gałęziach nie ma jeszcze widocznych liści, ale jednocześnie pąki kwiatowe są już nabrzmiałe. W praktyce oznacza to, że wiosenne opryski będziemy wykonywać od lutego do końca marca, w zależności od panującej aury. W tym czasie na wszystkich drzewach owocowych można zastosować środki na parch jabłoni i preparaty na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Dodatkowo na brzoskwiniach i morelach można zastosować środki chroniące przed rakiem bakteryjnym oraz kędziarzawością liści.

Emulpar 940 EC
EMULPAR 940 EC
Produkt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie koncentratu przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy. Pokrywa szkodniki cienką, lepką powłoką, która utrudnia oddychanie i poruszanie się, co w rezultacie prowadzi do ich śmierci.
Kup w naszym sklepie!
PROMANAL 60EC
PROMANAL 60 EC
Preparat jest środkiem owadobójczym w formie koncentratu w do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu kontaktowym przeznaczonym do zwalczania przędziorka owocowca. Zawartość substancji biologicznie czynnej: olej parafinowy - 60%.
Kup w naszym sklepie!
Miedzian 50 WP
MIEDZIAN 50 WP
Preparat grzybobójczy do stosowania zapobiegawczego w ochronie roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych i leśnych przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Jest bardzo prosty w użyciu. Gwarantuje długotrwale działanie.
Kup w naszym sklepie!

Opryski w trakcie ukazywania się liści i pąków kwiatowych powinny obejmować środki na mączniaka prawdziwego oraz parch jabłoni, które stosuje się przede wszystkim na jabłoniach. Gruszę można dodatkowo zabezpieczyć przed rdzą gruszy oraz parchem.

Syllit 65 WP
SYLLIT 65 WP
Można go stosować zarówno zapobiegawczo jak i interwencyjnie w przypadku wystąpienia chorób takich jak: kędzierzawość liści brzoskwini, parch jabłoni, parch gruszy, drobna plamistość liści. Preparat ma formę proszku, który miesza się z wodą w celu powstania zawiesiny o działaniu kontaktowym. Aplikuje się go za pomocą opryskiwacza. Skuteczny również w przypadku niskich temperatur oraz odporny na zmycie w przypadku wystąpienia opadów.
Kup w naszym sklepie!
Switch 62,5 WG
SWITCH 62,5 WG
Koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu wgłębnym i kontaktowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych. Krótki okres karencji, przez co można go zastosować nawet na 3 dni przed zbiorem truskawki. Zwiększa trwałość owoców po zbiorze oraz podnosi ich walory smakowe.
Kup w naszym sklepie!
Nissorun Strong 250 SC
NISSORUN STRONG 250 SC
Środek przędziorkobójczy w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania przędziorków w uprawie jabłoni, gruszy, truskawki, oraz w uprawianych pod osłonami pomidorze, papryce i ogórku. Zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków z wyjątkiem osobników dorosłych. Na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe.
Kup w naszym sklepie!

Opryski po kwitnieniu mogą być wykonane prewencyjnie, zapewniając drzewom dodatkową ochronę przed szkodnikami (mszyce, przędziorki, gąsienice) i chorobami (mączniak, parch, rdza), co pozwoli uzyskać lepsze plony. Po pokazaniu się zawiązków owoców można zastosować opryski na mszyce, przędziorki i szpeciele. Jabłonie, które były porażone parchem jabłoni, można dodatkowo opryskać po zbiorach owoców. Ten zabieg warto wykonać nawet na zdrowych drzewach, gdyż parch jabłoni jest najczęstszą i najłatwiej rozprzestrzeniającą się chorobą w sadach.

Deltam
DELTAM
Deltam to środek do ochrony roślin przed szkodnikami. Można go stosować w domu, na tarasie, w gruncie i pod osłonami. Nadaje się do róż i roślin ozdobnych, owocowych czy też warzyw, truskawek itd. Dawniej można go było znaleźć pod nazwą Decis.
Kup w naszym sklepie!
MAGNICUR GOLD 50 WG
MAGNICUR GOLD 50 WG
Nowoczesny środek do walki z chorobami roślin sadowniczych (mączniaka, rdzy, parcha, plamistości, itd.). Do stosowania zapobiegawczo i interwencyjnie. Odporny na zmywanie przez deszcz. Wysoka przyczepność gwarantuje skuteczny oprysk nawet na mokre liście. Działa w szerokim zakresie temperatur.
Kup w naszym sklepie!
KARATE GOLD
Środek przeznaczony do stosowania w amatorskiej uprawie roślin ozdobnych, jabłoni, warzyw kapustnych, ogórka i papryki w ogrodach przydomowych i w ogrodach działkowych. Na roślinie działa powierzchniowo. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.
Kup w naszym sklepie!

Chcąc zabezpieczyć drzewka owocowe przed szkodnikami, można wykonać oprysk późną zimą lub przedwiośniem (końcówka lutego do końca marca), zanim rośliny zaczną budzić się do życia. Można wykorzystać do tego olej rydzowy lub olej parafinowy, które skutecznie zabijają larwy szkodników (przede wszystkim mszyc, mączniaków i przędziorków, ale działają również na wiele innych gatunków), ograniczając ich bytowanie na drzewach.

Oczywiście istnieje wiele środków ochrony roślin, które dedykowane są innym problemom i występującym w ogrodzie chorobom. Jednak zazwyczaj nie stosuje się ich profilaktycznie, a dopiero po wykryciu pierwszych oznak choroby. Zobacz pełną ofertę środków ochrony roślin do zwalczania chorób i szkodników

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Make Your Life Greener / YouTube

Jak stosować opryski na drzewka owocowe?

Zaczekaj na bezwietrzny dzień
Opryskiwanie drzewek owocowych należy przeprowadzać w bezwietrzny, suchy, ale pochmurny dzień. Ewentualny deszcz może zmyć zastosowane środki, słońce w połączeniu z opryskami może doprowadzić do poparzenia roślin, a wiatr utrudni precyzyjne wykonanie oprysków i właściwie pokrycie roślin.

Sprawdź temperaturę
Dla większości oprysków najlepsza temperatura wynosi od 10 do 25 stopni Celsjusza, gdyż zapewnia ona optymalne działanie wykorzystanych środków. Warto zwrócić uwagę, aby nie wykonywać oprysków w trakcie oblotu pszczół, gdyż zastosowane opryski mogą doprowadzić do ich chorób, a nawet śmierci.

Czytaj etykietę
Warto pamiętać, że w zależności od nasadzonych gatunków i ich odporności na różne patogeny (choroby grzybowe, szkodniki itp.) środki ochrony roślin do oprysków można wykorzystywać prewencyjnie lub tylko, jeśli zauważymy pierwsze oznaki choroby.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż - triocean2011 / Depositphotos

Autor
Kalendarz opryskiwania drzew owocowych | Ochrona sadu przez cały sezon
Kalendarz opryskiwania drzew owocowych | Ochrona sadu przez cały sezon
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl