Logo
Logo

Pierwsze opryski drzew owocowych w ogrodzie i na działce | Jak zabezpieczyć owocówki przed chorobami i szkodnikami?

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie drzew owocowych jest ochrona przed najczęstszymi chorobami i szkodnikami, którą najlepiej rozpocząć już od wczesnej wiosny. Zarówno opryski profilaktyczne czy zwalczające zagrożenie, zawsze warto wykonywać najpierw z wykorzystaniem preparatów naturalnych, a w ostateczności sięgać dopiero po środki chemiczne. Czym i w jakim okresie opryskiwać jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie i inne drzewa pestkowe?

Profilaktyka – opryski drzew owocowych preparatami olejowymi

Trzeba pamiętać, że najkorzystniejsza dla naszego zdrowia, jak i dla środowiska jest uprawa roślin w sposób ekologiczny, a więc przy maksymalnym ograniczeniu użycia środków chemicznych. Wiadomo, że rośliny wolne od chemii dają po prostu zdrowsze i smaczniejsze owoce, ale jednocześnie trzeba mieć świadomość, że utrzymanie ich w dobrej formie przez cały sezon może być trudne.

Aby unikać zagrożenia w nadchodzącym sezonie, przede wszystkim już od wczesnej wiosny należy monitorować drzewa owocowe w ogrodzie, a także wykonać tzw. opryski profilaktyczne, ponieważ w tym czasie budzą się nie tylko rośliny, ale też ich wrogowie, czyli szkodniki. Ochronę drzew owocowych przed szkodnikami warto rozpocząć od użycia preparatów naturalnych, a w szczególności tzw. olejowych, które skutecznie uniemożliwią rozwój niepożądanych owadów i znacznie ograniczają ich liczebność w sezonie.

Preparaty na bazie oleju parafinowego lub rydzowego zastosowane na przedwiośniu (nawet już w lutym i marcu) pokrywają pędy i konary, a także jaj szkodników lub już żerujące owady gęstą cieczą, uniemożliwiając im rozwój i oddychanie. Do tego celu polecane są popularne środki, np. Promanal, Treol, Emulpar.

Takie zabiegi chronią drzewa owocowe, takie jak śliwa, jabłoń, grusza, czereśnia, wiśnia, ale też ozdobne iglaki (np. cis, modrzew) przed groźnymi szkodnikami, np. misecznikiem oraz przędziorkiem. Najlepiej wykonać opryski profilaktyczne jak najwcześniej na przedwiośniu (luty-marzec), gdy temperatura osiągnie około 10-12 °C, ale koniecznie przed pojawieniem się liści na drzewach.

Make Your Life Greener / YouTube


Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Ochrona drzew owocowych przed chorobami – czym i kiedy pryskać?

Skuteczność oprysków zależy nie tylko od zastosowania odpowiedniego środka, ale także właściwego terminu zabiegu. Trzeba pamiętać, że terminy oprysków przeciwko występującemu zagrożeniu należy dobierać nie tylko zgodnie z kalendarzem, ale głównie kierując się konkretną fazą rozwoju roślin. Z tego względu należy obserwować drzewa na wiosnę, a szczególnie fazy rozwoju liści oraz pąków kwiatowych, które najpierw są zielone, potem u niektórych gatunków, np. jabłoni – różowieją, a na koniec stają się białe. Wykonanie lub powtórzenie odpowiednich oprysków w poszczególnych fazach rozwoju pąków ma duże znaczenie i często zależy od tego powodzenie zabiegów ochrony przed szkodnikami i chorobami.

Emulpar 940 EC
Emulpar 940 EC
Produkt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie koncentratu przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy – zwalcza np. mszyce, mączliki, wciornastki czy przędziorki. Środek jest przeznaczony do stosowania w uprawach roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół. Pozwala na uzyskanie wysokiej jakości roślin o zwiększonej odporności na choroby grzybowe. Produkt nie należy do środków ochrony roślin i nie posiada okresu karencji.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Opryski w fazie nabrzmiewania pąków liściowych

W tym okresie warto opryskać wiśnie i czereśnie (ale też brzoskwinie, morele i śliwy), aby zabezpieczyć je przed groźną chorobą drzew pestkowych, czyli rakiem bakteryjnym. Skutecznym środkiem do jej zwalczania będą preparaty Miedzian, Miedzian Extra lub Syllit, który zwalcza też torbiel śliw.

Z kolei w fazie pękania pąków liściowych warto dodatkowo opryskiwać jabłonie oraz grusze, przeciwko szkodnikowi tych drzew, żarłocznemu chrząszczowi – kwieciakowi jabłkowcowi. Jeśli nie poskutkuje oprysk profilaktyczny preparatem olejowym lub nie wykonaliśmy go na przedwiośniu, można użyć środka Mospilan.

Jakie drzewa owocowe opryskać w fazie ukazywania się liści?

W tym okresie warto chronić jabłonie i grusze przed rozwojem groźnych chorób grzybowych - parchem oraz mączniakiem. W tym celu, profilaktycznie można zastosować w pierwszej kolejności preparaty naturalne (np. wyciąg ze skrzypu, krwawnika, cebuli lub naturalne fungicydy: Armicarb, Limocide, Biochikol, Biosept. Do zwalczania tych chorób można używać też środków chemicznych – na parcha: Miedzian, Syllit, Pomarsol Forte, Kaptan, a na mączniaka np. Siarkol Extra lub Topas.

Miedzian Extra 350 SC
Miedzian Extra 350 SC
Preparat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu powierzchniowym. Stosowany zapobiegawczo podczas ochrony przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi, w amatorskiej uprawie drzew owocowych niskopiennych i roślin warzywnych w ogrodach działkowych i przydomowych. Środek przeznaczony wyłącznie do stosowania punktowego przy użyciu opryskiwaczy ręcznych. Produkt do stosowania w rolnictwie ekologicznym.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Ochrona drzew w fazie zielonego, różowego i białego pąka kwiatowego

We wczesnej fazie zielonego i później różowego pąka opryskujemy jabłonie, by zabezpieczać je przed atakami mszyc, przędziorków oraz przed gąsienicami piędzika i namiotnika, a także owocnicą jabłkową. Do wykonania tych zabiegów warto wybrać środek Mospilan lub Karate lub Nissorun Strong lub Ortus na przędziorki.

Końcowa faza rozwoju pąków kwiatowych, czyli faza białego pąka, to dobry czas by wykonać oprysk czereśni, wiśni (a także śliw) przeciwko jednej z groźniejszych chorób tych drzew, czyli brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych oraz przeciwko mszycom. W pierwszej kolejności warto zastosować preparaty naturalne (wyciąg z chrzanu, wrotyczu, krwawnika, odwar ze skrzypu), a przeciwko chorobie grzybowej naturalne fungicydy, np. Biochikol, Biosept lub środki chemiczne np. Miedzian labo Syllit.

Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę
Przeczytaj także
Jak nawadniać ogród bez wysiłku? Wybierz odpowiedni sprzęt, który zaoszczędzi Twój czas i wodę

Czym pryskać drzewa owocowe w okresie kwitnienia?

Gdy drzewa już zakwitną warto wykonać kolejne opryski jabłoni i gruszy w celu ochrony przed parchem i mączniakiem prawdziwym oraz rzekomym, a także wiśni, czereśni oraz śliw, aby zapobiegać rozwojowi raka bakteryjnego.

Można stosować wówczas podobne preparaty, jak w przypadku ochrony w fazie białego pąka, czyli naturalne preparaty roślinne np. sporządzone na bazie wrotyczu, krwawnika, skrzypu) naturalne środki Biochikol, Biosept, Limocide lub chemiczne uniwersalny środek chemiczny do użytku amatorskiego, czyli Miedzian 50 WP

Mospilan 20 SP
Mospilan 20 SP
Preparat najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny. Wnika do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami, dociera do jej tkanek. Cechy te zdecydowanie ułatwiają skuteczną walkę ze szkodnikami. Śmierć szkodników następuje po kilku godzinach od zabiegu, jednak już natychmiast po jego zastosowaniu przestają one żerować. Preparat ma szerokie spektrum działania, w uprawie owoców, warzyw i roślin ozdobnych.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Ważne! Z każdym nowym sezonem ogrodowym coraz więcej środków ochrony jest wycofywanych ze sprzedaży, dlatego kupując środki warto sprawdzić, jakie preparaty są aktualnie dopuszczone do stosowania w uprawach amatorskich (np. ogrody przydomowe, działki w ROD), w celu zwalczania wspomnianych chorób i szkodników.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: shandor_gor / AdobeStock

Autor
Pierwsze opryski drzew owocowych w ogrodzie i na działce | Jak zabezpieczyć owocówki przed chorobami i szkodnikami?
Pierwsze opryski drzew owocowych w ogrodzie i na działce | Jak zabezpieczyć owocówki przed chorobami i szkodnikami?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)