- Co to Syllit 65 WP?
- Na co stosować Syllit?
- Jak stosować Syllit 65WP?
- Jak stosować fungicydy?
Co to Syllit 65 WP?
Skład fungicydu oraz mechanizm działania
Syllit 65 WP ma postać proszku, który wykorzystuje się do sporządzania zawiesiny wodnej. Ma działanie kontaktowe i niszczy grzybnię rozwijającą się wewnątrz tkanek roślinnych w ciągu kilku dni.
Zawiera dodynę, związek z grupy pochodnych guanidyny. Dodyna jest uważana za najmocniejszą substancję (lub jedną z najmocniejszych) na pierwsze infekcje wieloma patogenami grzybowymi. Jest znana sadownikom od dekad. Przez ostatnie lata odstąpiono od niej ze względu na fakt, że pewne formy parcha uodporniły się na nią. Było to związane z nadużywaniem preparatów zawierających ten związek.
Sadownicy obawiali się także skutku ubocznego – ordzawienia zawiązków owoców. W rzeczywistości fungicydy dodynowe są nadal skuteczne w zdecydowanej większości przypadków. Natomiast ordzawienie wynika z niewłaściwego stosowania dodyny.
Na co stosować Syllit?
Zwalczane choroby drzew owocowych
Syllit to fungicyd, który jest przeznaczony do ochrony jabłoni, gruszy i brzoskwini. Jest skuteczny na różne choroby grzybowe, ale w szczególności zaleca się go stosować na:
- Parch jabłoni;
- Parch gruszy;
- Kędzierzawość liści brzoskwini;
- Plamistość liści (wywołaną różnymi patogenami).
Jak stosować Syllit 65WP?
Dawkowanie preparatu
PARCH JABŁONI I GRUSZY
Używa się 10 g preparatu na 7 litrów wody. Zapobiegawczo stosuje się od fazy pękania pąka. Najpóźniej aplikuje się na 60 dni przed zbiorami owoców (tyle wynosi okres karencji). Odstępy między zabiegami wynosi 7-10 dni, przy czym wykonuje się maksymalnie cztery zabiegi w sezonie.
PLASMISTOŚĆ LIŚCI
Stosuje się 12 g preparatu na 7 l wody od fazy otwarcia kwiatów. Ostatni zabieg wykonuje się na 14 dni (okres karencji) przed planowanym zbiorem. Częstotliwość i maksymalna liczba zabiegów jak przy parchu.
KĘDZIERZAWOŚĆ LIŚCI BRZOSKWINI
Stosuje się 13 preparatu na 7 l wody. Zabiegi wykonuje się dwukrotnie w sezonie, w odstępie 7-10 dniowym. Okres karencji wynosi 75 dni.
Jak stosować fungicydy?
Najważniejsze zasady
Wszelkie pestycydy, w tym środki grzybobójcze, stosuje się z zachowaniem zasad BHP i dobrej praktyki rolniczej. To nie są martwe przepisy bez przełożenia praktycznego. Mogą być „niewygodne”, ale mają realny wpływ na bezpieczeństwo ogrodnika, a jednocześnie zmniejszają potencjalną szkodliwość dla środowiska naturalnego.
- Preparaty stosuje się przy bezdeszczowej, bezwietrznej i chłodnej lub umiarkowanie ciepłej pogodzie.
- Nie można aplikować ich gdy jest zbyt zimno lub upalnie. Każdy środek ma określony zakres temperatur, a przy innych jest po prostu mniej skuteczny. W przypadku Syllit to ok. 6-20°C.
- Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Jedno – to ogranicza ryzyko zaszkodzenia organizmom pożytecznym (fungicydy też mogą prowadzić o zatruć). Drugie – łatwiej trafić w optimum temperatur. Trzecie – ogranicza się ryzyko poparzenia roślin na skutek silnego nasłonecznienia.
- Zawsze należy stosować dawki zalecane przez producenta. Nadmierne stężenie to najczęściej tylko strata środka, zbyt rozcieńczone pestycydy mogą nie zadziałać.
- Zabiegi wykonuje się w ubiorze ochronnym, z maską i okularami. Należy ograniczyć ryzyko dostania się substancji aktywnej do błon śluzowych ust i nosa. W razie kontaktu należy przepłukać je wodą.
- Preparaty stosuje się przy wykorzystaniu opryskiwaczy ręcznych, naramiennych, plecakowych lub ciągnikowych. Resztek zawiesiny nie wolno wylewać, należy zużyć je na roślinach. Z popłuczynami (mycie opryskiwacza) postępuje się podobnie.
- Cieczą należy dokładnie pokryć zaatakowane patogenem powierzchnie drzew, w tym newralgiczne, trudno dostępne miejsca.
Syllit to mocny preparat grzybobójczy, który jest ukierunkowany na ochronę określonych gatunków drzew owocowych. W swojej „półce” wciąż należy do najskuteczniejszych środków.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Ebay_thehappybotanist/Pixabay ed.