Kędzierzawość liści brzoskwini – objawy i zwalczanie | Co i kiedy zastosować?

Pytane czytelnika: Liście mojej brzoskwini są dziwnie pofałdowane i zniekształcone. Mają takie "nibybąble" i narośla. Czy to jakaś choroba? Jeśli tak, to czy można ją zwalczać?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
78
Spis treści
Jak wygląda kędzierzawość liści brzoskwini? Jak ją rozpoznać? Co stosować na kędzierzawość liści brzoskwini? Kiedy stosować oprysk na kędzierzawość liści brzoskwini?

Objawy kędzierzawości

Kędzierzawość liści brzoskwini jest to jedna z najczęściej występujących chorób brzoskwini, a także nektaryny. Chorobę powodowana jest przez grzyb Taphrina deformans porażający liście (rzadziej kwiaty i owoce). Liście porażane są w bardzo wczesnych fazach rozwoju. Objawy są charakterystyczne i trudne do pomylenia z innymi chorobami brzoskwini.

Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.

Polecany produkt
15,26 PLN
Produkt naturalny, uzyskany z mieszaniny zoptymalizowanych Iecytyn.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Zwalczanie i zapobieganie

W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Zabieg opryskiwania musi być bardzo dokładny i obfity, gdyż zarodniki grzyba zimują na korze pędów i łuskach pąków.

Należy zastosować preparat grzybobójczy (fungicyd) Miedzian 50 WP lub inne: Syllit 65 WR Carpene 65 WP. Do oprysków przeciw kędzierzawości liści brzoskwini można też wykorzystać preparaty Pomarsol Forte 80 WG, Thiram Granuflo 80 WP oraz Kocide 101 WP.

Dowiedz się jak uprawiać brzoskwinię w ogrodzie

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Giancarlo Dessì / CC BY-SA 3.0 / Link


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
Emulpar 940 EC tuja i iglaki – 250 ml | Target
 Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Limocide 3w1 – All in 1 – 30 ml Protect Garden
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Wrotycz – Ekstrakt Na Pędraki – 500 ml Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość młodyogrodnik
11-05-2022 23:50
oprysk wiosną nic nie dał owoce zapylone i zaczynają pojawiać się czerwone końcówki liści.. rok temu to samo.. drzewka z hodowli wielkotowarowej jak tylko kupione to chorowały.. jak sie tego pozbyć? oprysk jesienią i wiosną przed kwitnięciem pąków pow 6st C? .. do bólu? nawet ...
Gość Pada nie pada
24-04-2020 13:42
w ogrodach nie wszystkie dobre środki stają się dostępne. Sylit na oko należy zastosować na miesiąc przed pszczołami, przed kwitnieniem kwiatów, kiedy nie ma mrozu i deszczu. Czyli to może zależeć i zależy od pogody.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści