Odpowiednie warunki – większa odporność brzoskwiń
Podobnie, jak w przypadku innych roślin najlepszym sposobem unikania chorób i szkodników jest zapewnienie sadzonym drzewkom optymalnych warunków uprawy i pielęgnacji. W przypadku uprawy brzoskwini jest to szczególnie ważne, ponieważ jest to gatunek ciepłolubny i o dużych wymaganiach glebowych.
Trzeba pamiętać, że są one bardzo wrażliwe na niskie temperatury, a szczególnie na wiosenne przymrozki, które mogą zupełnie zniszczyć pąki kwiatowe. Z tego względu najlepiej sadzić drzewa w miejscach osłoniętych od zimnych wiatrów i w rejonach o łagodniejszych zimach. Nie należy przy tym wybierać do uprawy brzoskwiń zagłębień terenu gdzie tworzą się tzw. zastoiska mrozowe oraz miejsc zacienionych, ponieważ drzewa te potrzebują jak najwięcej światła.
Aby do korony drzewa docierało dużo światła, ważne jest również regularne i właściwe cięcie, które można wykonać wiosną lub lepiej po zbiorze owoców.
Brzoskwinie potrzebują także dobrego podłoża, czyli ciepłych, żyznych i próchnicznych gleb. Najkorzystniej jest zasilić glebę naturalnymi nawozami organicznymi (kompost, obornik) przed sadzeniem i uprawą drzewek.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zwalczanie częstych chorób brzoskwini
Kędzierzawość liści brzoskwini
Zdecydowanie najczęściej występującą chorobą grzybową jest kędzierzawość liści brzoskwini, która zwykle atakuje i poraża głównie liście. Objawy choroby to pojawiające się wiosną deformacje, skręcanie się liści oraz czerwonawe zgrubienia (bąble) na blaszce liściowej. Dodatkowo, w miejscach infekcji powstają jasnożółte plamy, z czasem brunatniejące, co przy dużym nasieniu choroby kończy się opadaniem wszystkich liści w czerwcu, a także osłabieniem drzewa i owocowania w danym sezonie.
► Jak chronić przed kędzierzawością?
Aby zapobiec rozwojowi choroby, należy wykonać 2 opryski w odpowiednim terminie, czyli w okresie bezlistnym (bardzo wczesną wiosną lub nawet jeszcze jesienią), przed rozwojem pąków liściowych i kwiatowych. Najlepiej zastosować popularny środek miedziowy, np. MIEDZIAN lub MIEDZIAN EXTRA albo SYLLIT i ich roztworami (zgodnie z zaleceniem producenta) bardzo dokładnie opryskać wszystkie gałęzie i pień drzewa.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza)
Inna groźna, dość częsta choroba brzoskwini i innych drzew pestkowych – brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) poraża głównie kwiaty, a następnie krótkopędy i owoce, które brązowieją i zamierają. Na dojrzałych owocach pojawiają się charakterystyczne gnijące plamy z szarobrunatnym nalotem, co prowadzi do ich zamierania. Porażone owoce zasychają, tworząc tzw. mumie, które często pozostają na drzewach nawet do wiosny i są źródłem infekcji.
► Jak chronić brunatną zgnilizną?
Po zauważeniu pierwszych objawów, należy jak najszybciej wycinać i usuwać z ogrodu (np. spalić) porażone pędy oraz niszczyć „mumie”. Ponadto, drzewa można opryskać po kwitnieniu środkami przeciwgrzybowymi SWITCH lub SIGNUM, nie więcej niż 2-3 razy w sezonie i zachowując co najmniej tygodniowy okres karencji.
Parch brzoskwini
Często pojawiającą się chorobą grzybową jest również parch brzoskwini, który infekuje głównie owoce, ale też liście i najmłodsze, miękkie pędy. Objawia się powstawaniem drobnych, zielonkawych, a później brązowiejących plam, co jest podobne do objawów parcha na jabłoniach lub gruszach. Przy dużym nasileniu choroby owoce mogą pękać, a na pędach w miejscu plam może pękać też kora.
► Jak chronić przed parchem?
Największe natężenie infekcji parcha występuje w czasie ciepłego, ale i wilgotnego lata. Po zauważeniu objawów parcha, należy wycinać porażone pędy lub usuwać owoce. Ponadto, warto opryskiwać od wiosny drzewa środkiem MIEDZIAN lub MIEDZIAN EXTRA, a także regularnie prześwietlać (przycinać) korony drzew, aby unikać ich nadmiernego zagęszczenia.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Mączniak prawdziwy
W uprawie brzoskwini może pojawiać się także mączniak prawdziwy – dość powszechna choroba grzybowa różnych roślin ogrodowych, która może porażać zarówno liście, jak i pędy oraz owoce. Objawem mączniaka są początkowo małe plamy na liściach, które z czasem pokrywają się jasnoszarym szarym nalotem, obejmującym całą blaszkę liściową. W wyniku rozwoju choroby liście zamierają i opadają, a na pędach i owocach widoczne są żółte plamy i szarobiały nalot.
► Jak chronić przed mączniakiem?
Należy jak najszybciej usuwać i palić porażone części roślin, a także opryskać drzewa środkami grzybobójczymi przeznaczonymi do zwalczania mączniaka prawdziwego, np. naturalnymi preparatami LECITEC lub BIOSEPT ACTIVE.
Jak walczyć z najczęstszymi szkodnikami brzoskwini?
Mszyca brzoskwiniowa
Brzoskwinie mogą być atakowane przez różne szkodniki, ale zazwyczaj żeruje na nich mszyca brzoskwiniowa, która wysysając soki z młodych pędów i liści powoduje ich skręcanie się, żółknięcie i zamieranie.
► Jak zwalczać mszycę?
Po zauważeniu mszyc warto zwalczać lub odstraszać je za pomocą oprysków preparatami naturalnymi, np. na bazie czosnku, cebuli, mniszka, skrzypu lub pokrzywy. Można zastosować też dostępne w sprzedaży specjalne preparaty do upraw ekologicznych, np. preparaty olejowe EMULPAR, PROMANAL lub AGROCOVER. Przy dużym nasileniu mszyc możemy zastosować środki chemiczne przeznaczone do walki z tym szkodnikiem, np. KRATATE ZEON, czy MOSPILAN, ale należy przestrzegać okresu karencji i zalecanych stężeń roztworu w czasie oprysku.
Skośnik brzoskwiniaczek
Dość często na brzoskwiniach może żerować też skośnik brzoskwiniaczek – ciemnobrązowa ćma, a największe szkody wyrządzają jej gąsienice, które uszkadzają pędy oraz owoce, co powoduje zahamowanie wzrostu całej rośliny i zamieranie owoców.
► Jak zwalczać skośnika?
Najprostszym, bezpiecznym i praktycznym sposobem zwalczania tego szkodnika jest lustracja drzew i zawieszanie różnego rodzaju pułapek feromonowych, które wabią motyle.
Ryjkowiec śliwowy
Innym częstym szkodnikiem, zagrażającym brzoskwiniom jest ryjkowiec śliwowy – brązowy, niewielki chrząszcz, którego larwy żerują na dojrzewających owocach, wygryzając się w ich miąższ. Skutkiem tego jest gnicie i opadanie jeszcze niedojrzałych owoców, narażenie rośliny na infekcje grzybowe i osłabienie całej rośliny.
► Jak zwalczać ryjkowca?
Do zwalczania ryjkowca stosuje się opryski naturalnymi preparatami olejowymi, np. EMULPAR, które najlepiej wykonać wiosną, w czasie opadania płatków kwiatów. Można również wykonać opryski środkiem MOSPILAN, który zwalcza tego chrząszcza oraz inne szkodniki roślin, w tym także mszyce.
Zdjęcie tytułowe, kolaż: Oleh Marchak, Aleksandr, Justyna, Valerii Honcharuk / AdobeStock