- Co to Signum i jak działa?
- Na co stosuje się preparat?
- Jak stosować Signum 33WG?
- Jak stosować środki ochrony roślin?
Signum 33 WG – skład fungicydu i mechanizm działania
Signum 33 WG to fungicyd w formie granul, który przed użyciem należy rozpuścić w wodzie. Ma działanie układowe i translaminarnie. Przenika do wnętrza rośliny i krąży w sokach, skutecznie zwalczając patogeny i jednocześnie chroniąc przed infekcją. Zawiera dwie substancje aktywnie czynne: piraklostrobina (substancja z grupy strobiluryn) oraz boskalid (substancja z grupy anilidów).
- Piraklostrobina należy do skutecznych strobiluryn nowej generacji. Bardzo dobrze przenosi się wewnątrz rośliny stanowiąc kompleksową ochronę i działając interwencyjnie. Jest łatwo „pobierana” przez rośliny. Łagodzi stres rośliny zmniejszając tym samym podatność na wiele niekorzystnych czynników. Mechanizm działania polega na blokowaniu mitochondrialnego transportu elektronów w łańcuchu oddechowym. Jednocześnie zwiększa odporność roślin na choroby wirusowe.
- Boskalid w podobny sposób niszczy grzyby. Hamuje ich procesy oddechowe. Pozbawia patogeny źródła energii i ogranicza dostępność materiałów budulcowych.
Gdzie stosować Signum? Na jakie choroby grzybowe działa?
Signum 33 WG jest wykorzystywany do zwalczania wielu powszechnych chorób grzybowych, ale najbardziej znane jest stosowanie przeciw zarazie ziemniaczanej na ziemniaku i pomidorze. Oprócz tego działa na mączniaka prawdziwego, rizoktoniozę, czerń krzyżowych, bielik krzyżowych, alternariozę, rdze i plamistości liści.
Już po nazwach można domyśleć się, że fungicyd chroni wiele różnych grup roślin. Wymienione choroby są powszechne, porażają zarówno zieleń jadalną jak i ozdobną. Oczywiście największe znaczenie ma w warzywniaku i sadzie.
Jak stosować Signum 33WG?
Signum po rozpuszczeniu w wodzie aplikuje się przy użyciu opryskiwaczy. Dawka zależy od rodzaju upraw (tj. gatunku), a także rozpoznanej choroby. Należy ściśle kierować się instrukcją zawartą na opakowaniu produktu. Przykładowo na czerń krzyżowych stosuje się 10 g/6-8 lm wody (na 100 m²). Rizoktoniozę u ziół zwalcza się stosując 15 g/6-8 l wody (100 m²).
Zazwyczaj zaleca się wykonywać zabieg nie więcej niż dwukrotnie w sezonie. Odstęp między zabiegami zależy od choroby i jej przebiegu (od 7 do 28 dni).
Okres karencji (czyli minimalny czas, jaki musi upłynąć od wykonania oprysku do zbioru):
- 3 dni - pomidor, papryka, bakłażan (pod osłonami), a ponadto w gruncie: pomidor, truskawka, poziomka, malina, aronia, czarna porzeczka, biała porzeczka, czerwona porzeczka, agrest, jeżyna, borówka wysoka i ziemniak;
- 7 dni - wiśnia, rzodkiewka, czereśnia, morela, brzoskwinia i śliwa;
- 14 dni - cebula, szalotka, szpinak, koper, seler naciowy, kapusta głowiasta, pasternak, pietruszka korzeniowa, burak ćwikłowy, seler korzeniowy, szczypiorek, brokuł, kalafior, kapusta brukselska, kapusta pekińska, kalarepa, sałata, endywia, cykoria sałatowa, por, cebula siedmiolatka, pietruszka naciowa, rukola, mięta pieprzowa, bazylia pospolita, szałwia lekarska, tymianek właściwy, kolendra siewna, lubczyk ogrodowy, groch siewny uprawiany na świeże nasiona (wszystkie w gruncie), a także endywia, mięta pieprzowa, rzodkiewka, sałata, bazylia pospolita, szałwia lekarska, tymianek właściwy, kolendra siewna, lubczyk ogrodowy (pod osłonami).
- 21 dni - groch siewny uprawiany na suche nasiona;
- 28 dni - marchew, orzech włoski, orzech laskowy.
Dobra praktyka – jak stosować środki ochrony roślin?
Środki ochrony rośliny, w tym fungicydy, zaleca się stosować naprzemiennie wybierając w następstwie te o odmiennym mechanizmie działania. Dotyczy to także Signum (pomimo, że zawiera dwie substancje aktywne należące do różnych grup).
Przerwy pomiędzy opryskami można nieco zmniejszyć (względem wytycznych), jeśli choroba ma nasilony przebieg. Zabiegi ochronne wykonuje się w czasie bezwietrznej i bezdeszczowej pogody, najlepiej wieczorem – po oblocie pszczół. Ma to dodatkowy atut – jest chłodniej, a więc nie spada skuteczność działania fungicydu.
Nie wolno wyrzucać granul (czy wylewać zawiesiny). Jest silnie toksyczna. Należy ją zużyć na roślinach (tak jak popłuczyny z opryskiwacza).
Pracę wykonuje się w odzieży ochronnej, w rękawicach, z maską i okularami. Aby zabieg był skuteczny powinno się dokładnie pokryć zielone części rośliny. W przypadku Signum ma to nieco mniejsze znaczenie, gdyż substancje aktywne dobrze przemieszczają się w roślinie. Niemniej powinno się gruntować nawyk dokładności.
Signum 33 WG to duże wsparcie w sadzie, warzywniaku i wielu innych rodzajach upraw. Preparat jest skuteczny na patogeny grzybowe, a w dodatku ma szerokie spektrum zastosowania.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Tuoc Chu/Pixabay