Logo
Logo

Opryskiwacz do ogrodu – jak wybrać najlepszy?

Opryskiwacz ogrodowy jest urządzeniem niezbędnym w każdym, dobrze utrzymanym sadzie, warzywniku i ogrodzie ozdobnym. Za jego pomocą można rośliny zraszać, rozpylać środki ochrony roślin (przeciw chorobom, szkodnikom i chwastom), a także stosować nawożenie dolistne. Dowiedz się więcej o budowie i działaniu opryskiwacza i wybierz model odpowiedni do Twojego ogrodu.

Spis treści
Jakie są rodzaje opryskiwaczy ogrodowych? Ile kosztuje opryskiwacz ogrodowy? Na co zwracać uwagę podczas wyboru opryskiwacza do ogrodu? Jak wybrać opryskiwacz na balkon i do małego ogrodu? Jak wybrać opryskiwacz do dużego ogrodu? Jakie opryskiwacze najlepiej nadają się na duże powierzchnie upraw?

Jaki opryskiwacz wybrać do ogrodu?

Podczas dobierania odpowiedniego opryskiwacza trzeba zastanowić się nad potrzebami własnego gospodarstwa, posesji z ogródkiem, czy sadu. Opryskiwacze są raczej urządzeniami dedykowanymi i należy dopasować odpowiedni do rodzaju roślinności, a także mechanizmu, który w odpowiedni dla nich sposób rozprowadzi środki chemiczne.

Rodzaje opryskiwaczy

Na tego typu sprzęcie raczej nie wolno oszczędzać, a szczególnie w odniesieniu do większych gospodarstw, sadów, ogrodów, czy upraw pod osłonami. W dużej mierze plony zależą od środków szkodnikobójczych oraz nawożenia. Jakie i do jakich celów mogą nam być potrzebne opryskiwacze?

  • opryskiwacze kompresyjne – łatwe w obsłudze i polecane ludziom w każdym wieku. Można nimi precyzyjnie opryskiwać poszczególne rośliny, a przy tym nie potrzebują fachowości w obsłudze ani szczególnej siły;
  • opryskiwacze plecakowe – są zróżnicowanych, ale również niewielkich rozmiarów, a dodatkowo można je nosić na plecach. Czasami bywają używane na niewielkich uprawach rolnych, np. do opryskiwania ziemniaków przeciwko stonce. Podczas pracy tego rodzaju opryskiwaczem trzeba zawsze poruszać się z wiatrem, przy czym nie może on być zbyt mocny.

Koszt zakupu opryskiwacza

Koszt zakupu opryskiwacza jest oczywiście zróżnicowany i uzależniony od jego zaawansowania technologicznego i wynosi: • opryskiwacze ręczne od zaledwie kilku do kilkudziesięciu złotych; • opryskiwacze naramienne albo plecakowe od kilkudziesięciu do ponad tysiąca złotych przy napędzie spalinowym; • akumulatorowe najtańsze to zaledwie ok. 250 zł, ale najdroższe kosztują nawet do kilku tysięcy.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru opryskiwacza do ogrodu?

Najważniejszym kryterium jest obszar, który mamy zamiar obsłużyć opryskiwaczem, a także zadania, jakie zostaną nań nałożone. Najmniejsze opryskiwacze to w sumie pojemniki ciśnieniowe z rozpylaczem, które mogą być stosowane w domu lub na balkonie, np. do rozprowadzania na roślinach mgiełki wilgoci.

Opryskiwacze na balkon i do małych ogrodów

Balkonowe rośliny rosnące w doniczkach trudno nazwać uprawianymi na areale, niemniej one również potrzebują pielęgnacji. Jedną z nich może być podlewanie, które nie przy każdej roślinie bywa najprostsze, polegające na wlaniu wody do doniczki. Na taką roślinkę, która potrzebuje podlewania w formie oprysku, można również jednocześnie nakładać nawożenie.

Opryskiwacze ręczne działające pulsacyjnie sprawdzą się również w małych, przydomowych ogródkach, a ich zasada działania jest bardzo prosta – taki opryskiwacz rozpyla ciecz wyłącznie wówczas, gdy naciśnięta zostaje dźwignia. Mają przy tym małą pojemność nieprzekraczającą dwóch litrów i są wyposażone jedynie w pompkę oraz właśnie dźwignię do pompowania cieczy. Sama czynność jest bardzo łatwa, ale wymaga intensywnej pracy dłoni, co przy większym areale może być dość uciążliwe.

opryskiwacz ręczny do ogrodu
Opryskiwacz kompresyjny – 1.5 l | Greenmill
Wielofunkcyjny, lekki opryskiwacz do użytku w domu i w ogrodzie przy pielęgnacji roślin, stosowaniu nawozów i środków ochrony, nawilżaniu i czyszczeniu powierzchni.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE

W sytuacjach, kiedy zachodzi konieczność wypełniania kilku zadań, znacznie rozsądniejszym będzie zakup ręcznego opryskiwacza ciśnieniowego. Działanie takiego opryskiwacza polega na wtłoczeniu powietrza do pojemnika z cieczą w celu uzyskania odpowiedniego ciśnienia. Taka nagazowana ciecz zostaje po uzyskaniu właściwego sprężenia wtłoczona do rurki z filtrem, na końcu której znajduje się zawór. Odblokowanie zaworu to już właściwy oprysk cieczą-mgiełką pod ciśnieniem wydobywającą się z dyszy.

opryskiwacz naramienny do ogrodu
Opryskiwacz naramienny – 5 l | ROBI
Wielofunkcyjny opryskiwacz do użytku w domu i w ogrodzie przy pielęgnacji roślin, stosowaniu nawozów i środków ochrony, nawilżaniu i czyszczeniu powierzchni. Szczególnie polecany do użycia w szklarniach i tunelach foliowych, na działkach, w szkółkach i plantacjach roślin.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE

Równomierne rozprowadzanie środka, czy to wody, czy nawozu lub środka ochronnego polega na ciągłym uzupełnianiu powietrza. Pojemność takich opryskiwaczy to również zaledwie 1.5-2 litry, a podczas zakupu należy zwracać uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego wykonane są dysze. Dysze plastikowe nie są najlepsze, a materiałem preferowanym jest w tym wypadku mosiądz. Dobrze jest dokonywać zakupu takiego opryskiwacza z zapasową dyszą, najlepiej z regulowanym kątem rozpylania cieczy.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Opryskiwacze do dużych ogrodów

Tutaj występuje konieczność zaopatrzenia się w spryskiwać z dużym zbiornikiem, przy czym mogą to być również opryskiwacze ciśnieniowe, a ściślej, opryskiwacze ciśnieniowe naramienne, które mają zbiorniki o pojemnościach rzędu 5-12 litrów. Taki sprzęt wygodnie przenosi się za pomocą paska właśnie na ramieniu.

opryskiwacz plecakowy do ogrodu
Opryskiwacz Plecakowy Neptun Super – 15 l | Kwazar
Profesjonalne urządzenie do aplikacji płynnych środków ochrony roślin w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz wszelkiego rodzaju dużych uprawach ogrodniczo-rolnych. Zaprojektowany z zachowaniem zasad ergonomii, jest bezpieczny i wygodny w użytkowaniu.
SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE

Często wyposażone są w lancę, która może być teleskopową, ułatwiającą opryskiwanie na większą odległość. Za pomocą uchwyt wtłaczane jest powietrze do zbiornika, który jest chroniony zaworem bezpieczeństwa przed zbyt dużym ciśnieniem. Ponadto zbiornik wyposażony jest również w manometr, dzięki któremu mamy wgląd w wysokość ciśnienia. Za pomocą takiego urządzenia dokonamy oprysku całego ogrodu włącznie z koronami drzew.

Opryskiwacze profesjonalne na duże powierzchnie uprawy

Większe powierzchnie ogrodowe, a nawet małe poletka można opryskiwać natomiast za pomocą opryskiwacza plecakowego. Jest to najwygodniejszy sposób pracy przy opryskach, a także umożliwiający wzrost pojemności zbiornika do 20 litrów. Z boku pojemnika umieszczona jest dźwignia pompy, manometr oraz regulator ciśnienia znajdują się na lancy.

Opryskiwacz plecakowy można spotkać w użytku nawet w małych gospodarstwach wiejskich, gdzie znajduje zastosowanie do m.in. ochrony ziemniaków przed stonką. Przy większych ogrodach i sadach stosowane są również opryskiwacze wózkowe, które można przetaczać na kołach, a także opryskiwacze akumulatorowe, gdzie tłoczenie powietrza odbywa się automatycznie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: budabar / Depositphotos

 

Autor
Opryskiwacz do ogrodu – jak wybrać najlepszy?
Opryskiwacz do ogrodu – jak wybrać najlepszy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl