Logo
Logo
105
Okazje

Jak skutecznie i bezpiecznie opryskiwać rośliny? Praktyczne porady

Nawet najlepsza pielęgnacja nie daje gwarancji, że problemy nie wystąpią. Walkę z chorobami, szkodnikami i chwastami prowadzi się w ogrodzie każdego roku. Dlatego warto postawić na porządny, wysokiej jakości opryskiwacz, który sprawdzi się do każdego zadania. Aby ochrona roślin była skuteczne, należy stosować szeroko zakrojone działania profilaktyczne, a opryski interwencyjne wykonywać w razie konieczności. Warto jednak wiedzieć, kiedy, czym i jak to zrobić!

Wraz z marką Kwazar przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik opryskiwania roślin.

Czym opryskiwać rośliny?

Opryskiwacz ogrodowy jest urządzeniem niezbędnym w każdym, dobrze utrzymanym sadzie, warzywniku i ogrodzie ozdobnym. Za jego pomocą można rośliny zraszać, rozpylać środki ochrony roślin (przeciw chorobom, szkodnikom i chwastom), a także stosować nawożenie dolistne.

Najbardziej uniwersalnymi i najczęściej wybieranymi opryskiwaczami do ogrodu są opryskiwacze naramienne. Są zwykle używane w średniej wielkości ogrodach przydomowych. Zawieszane są za pomocą paska na ramieniu, na nim więc spoczywa ich ciężar. Głównym ich przeznaczeniem jest aplikacja nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę przed chorobami, chwastami lub szkodnikami. Dzięki szerokiej gamie dostępnych akcesoriów można łatwo i szybko dostosować opryskiwacz do własnych potrzeb.

Jaki opryskiwacz wybrać? Wejdź na stronę kwazar.com.pl/dobierz i znajdź opryskiwacz odpowiedni do Twoich potrzeb. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań, by znaleźć sprzęt idealny dla Ciebie!

Fot. Kwazar
Opryskiwacz naramienny Orion Super to urządzenie urządzenie bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu, dedykowane do zastosowań hobbystycznych, półprofesjonalnych, a także profesjonalnych. Stworzony do najbardziej wymagających prac – aplikacji nawozów dolistnych oraz środków zapewniających ochronę przed chorobami, chwastami lub szkodnikami. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie, na działce, w sadach, na uprawach warzywnych i pod osłonami, w szkółkach roślin ozdobnych i leśnych.
Występuje w czterech rozmiarach/pojemnościach: od 3 do 12 l, dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego do rozmiaru swojego ogrodu i do każdego zadania.

Kiedy opryskiwać rośliny?

Rośliny wymagają całosezonowej ochrony przed chorobami, szkodnikami i chwastami. W uprawach profesjonalnych zabiegi z użyciem środków ochrony roślin częściej wykonuje się profilaktycznie, w przydomowych ogrodach zazwyczaj reagujemy, gdy problem już zaistnieje (gdy pojawi się chwast, choroba lub zaatakuje szkodnik).

O tym warto pamiętać:

 • Kiedy opryskiwać?
  Poszczególne preparaty mają określony zakres temperatur, w których wykazują optymalną skuteczność. Gdy jest za zimno lub za gorąco, mogą działać słabiej. Warto zapytać o to sprzedawcę lub sprawdzić przy zakupie konkretnego środka (karta produktu).
 • Kiedy zbierać plony?
  W przypadku roślin jadalnych zwraca się uwagę na okres karencji, czy minimalny czas, jaki musi upłynąć od wykonania oprysku po zbiór plonu (na cele konsumpcyjne). Niektóre preparaty (ekologiczne) nie wymagają karencji.

 

Fot. Kwazar
Gdy rozpoczynasz pracę ze środkami ochrony roślin, należy:
Wybierać starannie środek w zależności od rodzaju uprawy oraz celu, do jakiego ma być wykorzystany.
Przeczytać uważnie etykietę środka ochrony roślin, który zamierzasz użyć.
Przygotować ciecz użytkową (jej odpowiednie stężenie i ilość) zgodnie z zaleceniami w etykiecie
Stosować się do zaleceń BHP podczas wykonywania jakichkolwiek czynności z preparatem.
Używać odzieży ochronnej – nawet wtedy, gdy tylko oglądasz preparat, a jego opakowanie jest szczelne i nienaruszone.

Dlaczego trzeba opryskiwać?

Liczba chorób, chwastów czy szkodników „nawiedzających” rośliny jest tak duża, że nawet doświadczony ogrodnik uczy się przez całe życie. Z chwastami sprawa jest o tyle łatwiejsza, że można je także zwalczać ręcznie. W dodatku same służą do sporządzenia ekologicznych preparatów (pokrzywa, skrzyp, mniszek). Na choroby i szkodniki stosuje się szeroko zakrojone działania profilaktyczne, a w przypadku ich wystąpienia wykonuje się opryski (naturalne bądź chemiczne).

Ze szkodników w ogrodzie najczęściej spotyka się przędziorek, mszyce i miseczniki. Duże straty powodują także larwy motyli oraz ślimaki. Z „wyspecjalizowanych” szkodników spustoszenie czynią m.in. ćma bukszpanowa, poskrzypka liliowa, stonka ziemniaczana i nasionnica trześniówka. Z chorób najczęściej występuje mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, szara pleśń, różnorodne plamistości liści, rdze i parchy. To oczywiście jest zaledwie początek listy. Kluczem do szybkiego uporania się z agrofagami jest właściwe rozpoznanie i szybka reakcja.

Fot. Kwazar
Prawidłowe przygotowanie cieczy roboczej to najważniejszy etap skutecznej ochrony roślin. Specjalny lejek na górze opryskiwacza ułatwia wygodne wlewanie płynów (środka ochrony roślin, nawozów i wody). Wygodny w stosowaniu tłok umożliwia szybkie i wygodne wtłoczenie powietrza do pojemnika, a zawór bezpieczeństwa łatwą kontrolę ciśnienia.


Jakie preparaty stosować do opryskiwania?

W warunkach przydomowego ogrodu można (a nawet trzeba) szerzej korzystać z ekologicznych preparatów. Część z nich produkuje się samemu. Gnojówki z pokrzywy, skrzypu czy cebuli powszechnie wykorzystuje się przeciw chorobom i szkodnikom. To także lekkie nawozy (pokrzywa – azot, skrzyp – krzemionka). Ponadto na szkodniki stosuje się roztwory z szarego mydła. Oczywiście naturalne preparaty można kupić w sklepach ogrodniczych.

W przypadku, gdy nie wystarczą, sięga się po chemiczne środki ochrony roślin. Nie każdy ogrodnik amator ma obowiązek znać się na ochronie roślin! Poprawne rozpoznanie szkodnika, chwastu lub zdiagnozowanie choroby może być czasem bardzo trudne. Dlatego też do zastosowania w ogrodzie najlepiej kupować preparaty "uniwersalne" - t.j. o szerokim spektrum zwalczanych agrofagów (szkodników, chorób lub chwastów). Oto kilka z nich, które przydadzą się w Twoim ogrodzie:

 • Wzmocnisz rośliny stosując stymulatory wzrostu (np. Biosept Active, zawierający wyciąg z grepefruita). Silne rośliny rzadziej są atakowane przez choroby i szkodniki.
 • Unikniesz wielu chorób glebowych stosując odpowiednie preparaty zapobiegawcze (np. Agricolle) lub zawierające pożyteczne mikroorganizmy - np. niepatogeniczne grzyby (np. Polyversum).
 • Rośliny już w fazie nasionka narażone są na wiele problemów. By zapobiegać chorobom siewek zastosuj odpowiednie zaprawy nasienne (np. Zaprawa Fitogard).
 • Zapobiegawczo przed mączniakiem na roślinach owocowych stosuj preparaty siarkowe (np. Siarkol) lub miedziowe (np. Miedzian), które chronią także przed wieloma innymi chorobami w różnych uprawach! Możesz je także stosować interwencyjnie.
 • Wiele chorób warzyw możesz zwalczać jednym preparatem (np. Amistar). To samo tyczy się chorób drzew i krzewów owocowych (np. Signum) i roślin ozdobnych (np. Switch).
 • Do zwalczania szkodników roślin jadalnych i ozdobnych (np. gąsienice, mszyce, przędziorki) stosuj preparaty o szerokim spektrum działania (np. Emulpar, Karate, Mospilan oraz Polysect).
 • Jeśli nie chcesz stosować chemii spróbuj opryskiwania mydłem potasowym lub wywarami i odwarami z roślin oraz naturalnymi preparatami (np. Agricolle).
 • Na chwasty w trawniku zastosuj herbicydy do zwalczania roślin dwuliściennych (np. Chwastox, Mniszek, Starane). W warzywniku lepiej wyrywaj chwasty ręcznie!
 • Do zwalczania wszystkich chwastów skuteczne będą herbicydy totalne zawierające glifosat (np. Roundup), ale jeszcze lepszą opcją będą naturalne zamienniki glifosatu, oparte na kwasie pelargonowym (np. AntyChwast Total). Uważaj i stosuj je punktowo, bo mogą one zniszczyć też rośliny ozdobne i uprawne.

Fot. Kwazar
Opryskiwacz Orion Super warto wyposażyć w dodatkowe akcesoria, które ułatwią zabiegi opryskiwania | ZOBACZ WSZYSTKIE AKCESORIA
Przyłącze do upraw rzędowych (lewy górny róg) przeznaczone jest do wykonywania zabiegów ochronnych na plantacjach truskawek, ogórków, krzewów owocowych i roślin ozdobnych. Półokrągłe ramiona o regulowanym rozstawie (do 50 cm) umożliwiają precyzyjny oprysk i gwarantują dotarcie do wszystkich partii roślin, również od spodniej strony liści | KUP ONLINE
Osłona herbicydowa (prawy górny róg) umożliwia precyzyjny oprysk, dzięki czemu niszczy chwasty, chroniąc jednocześnie inne rośliny przed przypadkowym opryskaniem herbicydami | KUP ONLINE
Przyłącze 5-dyszowe (lewy dolny róg) przeznaczone jest do wykonywania zabiegów ochronnych w uprawach rzędowych, na plantacjach truskawek, trawnikach i innych terenach zielonych. Posiada pięć dysz wirowych typu HC rozmieszczonych w odstępach co 25 cm. Dzięki temu zabiegi wykonywane są szybciej i dokładniej | KUP ONLINE
Długa lanca teleskopowa (prawy dolny róg) wykonana z wytrzymałego włókna szklanego, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Umożliwia dostęp do wysokich partii drzew. Posiada zakres regulacji od 1 m do 3 m | KUP ONLINE

Jak wykonywać oprysk?

Przy wykonywaniu oprysków pestycydami, niezależnie czy zwalcza się chwasty, choroby lub szkodniki, należy kierować się zasadami zgodnymi z dobrą praktyką ogrodniczą (rolniczą). W tym przypadku instrukcje obsługi (preparatów) i ogólne BHP mają faktyczny wpływ na skuteczność zabiegi i bezpieczeństwo użytkownika. Nie można tego bagatelizować. O czym trzeba pamiętać?

 • Sprawdź pogodę!
  Wszelkie zabiegi przeprowadza się przy bezdeszczowej pogodzie z prozaicznego powodu – deszcz zmyje ciecz zanim zadziała. To niepotrzebna strata środków. W miarę możliwości prace powinno się wykonywać przy bezwietrznej pogodzie. To ogranicza straty środka, przedostawanie się na inne rośliny (których nie planujemy pryskać), a w dodatku zmniejsza ryzyko kontaktu użytkownika z cieczą.
 • Uważaj na pszczoły!
  Opryskiwanie wykonuje się w terminie braku aktywności zapylaczy, np. wieczorem po oblocie pszczół.
 • Bądź dokładny!
  Zabiegi powinny być dokładne – newralgiczne miejsca, w których chowają się szkodniki to często górna strona blaszek liściowych i szczeliny kory. Na skuteczność zabiegu w dużej mierze wpływa dobór wysokiej jakości opryskiwacza (i odpowiednie ustawienie).
 • Czytaj etykietę!
  Każdy preparat dostępny w sprzedaży zawiera instrukcje dotyczące optymalnych dawek. Należy ściśle kierować się tym – nadmierne stężenie cieczy nie ma sensu, a może zaszkodzić zieleni, zbyt rozwodniony środek może nie zadziałać. Warto zwrócić uwagę na maksymalną liczbę zabiegów danym preparatem w sezonie. Czasem potrzeba ponowienia zabiegu (2-3 razy), przykładowo w odstępach 5-7 dniowych. Jednocześnie zaleca się stosować pestycydy naprzemiennie (jeśli dane rośliny w ciągu roku opryskuje się kilka razy, np. przeciw danym chorobom). Wybiera się takie, które zawierają substancje aktywnie czynne należące do różnych grup. Dzięki temu patogeny chorobotwórcze czy szkodniki nie nabierają mechanizmów odpornościowych.
 • Zabezpiecz się!
  Prace powinno się wykonywać w odzieży ochronnej, z maską i okularami. Należy zminimalizować ryzyko kontaktu cieczy aktywnej z błonami śluzowymi. W trakcie pracy nie powinno się spożywać posiłków i pić napojów. Ciecz zużywa się do końca. Po zakończeniu opryskiwacz należy przemyć wodą. Wody z resztkami preparatu nie wolno wylewać, można ją natomiast wykorzystać na roślinach.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Kwazar Corporation Sp. z o.o. – wiodącym producentem opryskiwaczy w Polsce.
Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.kwazar.com.pl

 

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)