Logo
Logo

Czym zwalczać szkodniki roślin w ogrodzie? Najpopularniejsze preparaty

Z początkiem wiosny i nowego sezonu wegetacyjnego rośliny zaczynają się rozwijać, ale powraca stały problem – pojawiają się także szkodniki. Gdy tylko zrobi się cieplej, spotkać można: mszyce na liściach i pędach wielu roślin; przędziorki na iglakach; szkodniki drzew owocowych; pędraki żerujące w glebie, które zamieniają się w chrząszcze żerujące na liściach; żarłoczne gąsienice motyli! Wydaje się, że kłopotom nie ma końca. Na szczęście istnieje szereg preparatów o szerokim spektrum zastosowania, dzięki którym można w łatwy sposób ograniczyć liczbę szkodników w ogrodzie.

Zobacz najczęściej stosowane środki ochrony roślin (s.o.r.) do zwalczania ogrodowych szkodników.

Streszczenie artykułu
Z początkiem wiosny rośliny zaczynają się rozwijać, ale niestety pojawiają się także szkodniki. W cieplejszych dniach można zaobserwować mszyce na liściach, przędziorki na iglakach czy żarłoczne gąsienice. Aby przeciwdziałać tym problemom, istnieje wiele preparatów o szerokim spektrum zastosowania. Jednym z rozwiązań jest stosowanie preparatów olejowych, które są nie tylko nieszkodliwe, ale także skutecznie uniemożliwiają rozwój wielu szkodników. Wśród popularnych środków warto wskazać KARATE GOLD, MOSPILAN czy DELTAM. Istnieją także preparaty na bazie naturalnych składników, takie jak AGRICOLLE, które są przeznaczone do zwalczania szkodników roślin doniczkowych. Ważne jest, aby zawsze dokładnie czytać etykiety i stosować się do zaleceń producenta.
Spis treści
Jakie preparaty stosować, by zapobiec pojawieniu się szkodników? Jak zwalczać szkodniki w ogrodzie? Jakie preparaty na szkodniki każdy ogrodnik powinien znać? Jak zwalczać szkodniki roślin doniczkowych?

Zapobiegaj! Stosuj preparaty olejowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu można znacznie ograniczyć liczebność wielu szkodników w ogrodzie są zabiegi profilaktyczne na przedwiośniu, z wykorzystaniem preparatów olejowych. Opryski roślin, zarówno ozdobnych, jak i owocowych preparatami, takimi jak np. PROMANAL lub TREOL, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego dają wiele korzyści!

Przede wszystkim nie są toksyczne, a po drugie w prosty sposób uniemożliwiają rozwój takich szkodników, jak mszyce, przędziorki i wiele innych. Olejowa, gęsta konsystencja tych preparatów, naniesiona za pomocą oprysku na zimujące formy szkodników uniemożliwia im rozwój, poprzez odcięcie ich od powietrza!

W ogrodach przydomowych, do użytku amatorskiego dopuszczone są do stosowania jedynie wybrane środki ochrony roślin i najlepiej sięgać tylko po takie. Szczegółowych informacji o dostępnych preparatach szukaj u doradców w centrach ogrodniczych lub napisz email do naszej redakcji! Pomożemy w zdiagnozowaniu szkodnika i wyborze bezpiecznego i skutecznego preparatu.

Zwalczanie szkodników ogrodowych

Szkodniki żywiące się sokami roślin

Znaczna grupa szkodników odżywia się sokami roślin, a do tego celu służy im specjalnie przystosowany aparat gębowy kłująco-ssący. Najczęściej są to owady bardzo małe, które trudno dostrzec lub wręcz niewidoczne gołym okiem. Do tej grupy należą między innymi często spotykane w ogrodach: roztocza (np. przędziorki i szpeciele), pluskwiaki równoskrzydłe (np. mszyce, miodówki, bawełnice, czerwce, miseczniki) i wiele innych, jak np. wciornastki i nicienie. Szkodliwość polega przede wszystkim na osłabianiu roślin, ale także na przenoszeniu wielu wirusowych chorób roślin.

Preparaty do zwalczania

Od lat popularnym i stosowanym środkiem na mszyce i inne szkodniki zerujące na różnych częściach roślin jest preparat KARATE GOLD. Warto wyróżnić także MOSPILAN, który zwalcza nie tylko mszyce i inne wysysające z roślin soki szkodniki, ale także opuchlaki – chrząszcze, które żerując na wielu krzewach ozdobnych (np. ligustr, różaneczniki) wygryzają charakterystyczne dziury na brzegach blaszki liściowej.

Do skutecznego zwalczania przędziorków na iglakach i innych roślinach ogrodowych polecany jest preparat NISSORUN lub ORTUS. Z kolei na pędraki, niszczące korzenie roślin, w tym także trawników skuteczny jest preparat P-DRAKOL, który jest środkiem ekologicznym o działaniu mikrobiologicznym. Eliminuje także szkodliwe nicienie żerujące w glebie.

Warty polecenia jest także dostępny do użytku amatorskiego preparat POLYSECT, dzięki któremu można zwalczać nie tylko mszyce, ale także szkodniki ssąco-gryzące w tym szkodniki roślin doniczkowych, domowych, między innymi wełnowce, ziemiórki czy tarczniki.

Szkodniki gryzące

W tej grupie znajdują się wszystkie szkodliwe insekty wyposażone w aparat gryzący, dzięki któremu mogą żywić się tkanką roślin, wyjadając dziury w liściach, zjadając pąki lub nawet całe młode pędy. Najczęściej są to gąsienice (larwy chrząszczy i motyli) oraz dorosłe chrząszcze.

Preparaty do zwalczania

Żarłoczne gąsienice czy później żerujące na roślinach formy dorosłe można zwalczać preparatem DELTAM (dawna nazwa to DECIS), który od lat jest stosowany jako uniwersalny środek do zwalczania wielu szkodników roślin ogrodowych. Można użyć do walki z nimi również środek POLYSECT oraz MOSPILAN.

Oprócz najpopularniejszych w sprzedaży preparatów (głównie chemicznych) warto sięgać także po szereg obecnych w sprzedaży środków, które przygotowano na bazie naturalnych surowców, np. wyciągów z roślin (pokrzywa, czosnek, wrotycz i inne), które odstraszają lub zwalczają szkodniki, a także wzmacniają i poprawiają odporność roślin.


DELTAM
Deltam – koncetrat
Deltam to środek do ochrony roślin przed szkodnikami. Można go stosować w domu, na tarasie, w gruncie i pod osłonami.
Sprawdź w naszym sklepie
Karate Gold zwalcza gasienice wciornastki mszyce Sumin, Sklep ZielonyOgrodek pl
Karate Gold – Środek zwalczający mszyce i tarczniki
Środek przeznaczony do stosowania w amatorskiej uprawie roślin ozdobnych, jabłoni, warzyw kapustnych, ogórka i papryki w ogrodach przydomowych i w ogrodach działkowych.
Sprawdź w naszym sklepie
Mospilan mszyce, ochojniki, miseczniki, mączliki, 1,25 g Target
Mospilan 20 SP – środek zwalczający szkodniki roślin ozdobnych
Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu.
Sprawdź w naszym sklepie
P-DRAKOL biologiczny koncentrat na pędraki i nicienie Target, Sklep Zielony Ogródek
P-DRAKOL – biologiczny koncentrat na pędraki i nicienie
Likwiduje szkodniki glebowe takie jak pędraki i nicienie. Jest przeznaczony dla trawnika, roślin warzywnych, owocowych i ozdobnych.
Sprawdź w naszym sklepie
Polysect Substral - zwalcza szkodniki
P-DRAKOL – biologiczny koncentrat na pędraki i nicienie
To jedyny taki preparat obecny na rynku hobbystyczny do stosowania zarówno w formie oprysku jaki i doglebowo. Dostępny jest w formie koncentratu (do rozrobienia) lub preparatu gotowego do użycia.
Sprawdź w naszym sklepie

Szkodniki roślin doniczkowych

Wiele kłopotów sprawiają również szkodniki niszczące lub szpecące rośliny doniczkowe na parapetach i tarasach. Zwykle najczęściej dokuczają roślinom mszyce, wełnowce, tarczniki, mączliki lub ziemiórki.

Preparaty do zwalczania

Dobrym, bezpiecznym rozwiązaniem tych kłopotów jest stosowanie preparatów w formie sprayu, które sporządzone są na bazie naturalnych składników. Przykładem może być preparat AGRICOLLE, przeznaczony do zwalczania różnych grup szkodników na roślinach doniczkowych.

W przypadku dużej liczebności szkodników warto skorzystać z chemicznych środków (do zwalczania mszyc i innych szkodników) dostępnych w formie sprayu, np. KARATE SPRAY.

Warto także zastosować preparaty w formie pałeczek umieszczanych w podłożu (podobnie, jak pałeczki nawozowe), które uwalniając substancje aktywna zwalczają szkodniki (np. TARCZNIK ULTRA).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: alexkich / Depositphotos

 

 

Autor
Czym zwalczać szkodniki roślin w ogrodzie? Najpopularniejsze preparaty
Czym zwalczać szkodniki roślin w ogrodzie? Najpopularniejsze preparaty
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl