Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
64
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Czym zwalczać szkodniki roślin w ogrodzie?

Z początkiem wiosny i nowego sezonu wegetacyjnego rośliny zaczynają się rozwijać, ale powraca stały problem – pojawiają się także szkodniki. Gdy tylko zrobi się cieplej, spotkać można: mszyce na liściach i pędach wielu roślin; przędziorki na iglakach; szkodniki drzew owocowych; pędraki żerujące w glebie, które zamieniają się w chrząszcze żerujące na liściach; żarłoczne gąsienice motyli! Wydaje się, że kłopotom nie ma końca. Na szczęście istnieje szereg preparatów o szerokim spektrum zastosowania, dzięki którym można w łatwy sposób ograniczyć liczbę szkodników w ogrodzie.

Zobacz najczęściej stosowane środki ochrony roślin (s.o.r.) do zwalczania ogrodowych szkodników.

 

Zapobiegaj! Stosuj preparaty olejowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu można znacznie ograniczyć liczebność wielu szkodników w ogrodzie są zabiegi profilaktyczne na przedwiośniu, z wykorzystaniem preparatów olejowych. Opryski roślin, zarówno ozdobnych, jak i owocowych preparatami, takimi jak np. PROMANAL lub TREOL, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego dają wiele korzyści!

Przede wszystkim nie są toksyczne, a po drugie w prosty sposób uniemożliwiają rozwój takich szkodników, jak mszyce, przędziorki i wiele innych. Olejowa, gęsta konsystencja tych preparatów, naniesiona za pomocą oprysku na zimujące formy szkodników uniemożliwia im rozwój, poprzez odcięcie ich od powietrza!

W ogrodach przydomowych, do użytku amatorskiego dopuszczone są do stosowania jedynie wybrane środki ochrony roślin i najlepiej sięgać tylko po takie. Szczegółowych informacji o dostępnych preparatach szukaj u doradców w centrach ogrodniczych lub napisz email do naszej redakcji! Pomożemy w zdiagnozowaniu szkodnika i wyborze bezpiecznego i skutecznego preparatu.

Zwalczanie szkodników ogrodowych

Szkodniki żywiące się sokami roślin

Znaczna grupa szkodników odżywia się sokami roślin, a do tego celu służy im specjalnie przystosowany aparat gębowy kłująco-ssący. Najczęściej są to owady bardzo małe, które trudno dostrzec lub wręcz niewidoczne gołym okiem. Do tej grupy należą między innymi często spotykane w ogrodach: roztocza (np. przędziorki i szpeciele), pluskwiaki równoskrzydłe (np. mszyce, miodówki, bawełnice, czerwce, miseczniki) i wiele innych, jak np. wciornastki i nicienie. Szkodliwość polega przede wszystkim na osłabianiu roślin, ale także na przenoszeniu wielu wirusowych chorób roślin.

Preparaty do zwalczania

Od lat popularnym i stosowanym środkiem na mszyce i inne szkodniki zerujące na różnych częściach roślin jest preparat KARATE GOLD. Warto wyróżnić także MOSPILAN, który zwalcza nie tylko mszyce i inne wysysające z roślin soki szkodniki, ale także opuchlaki – chrząszcze, które żerując na wielu krzewach ozdobnych (np. ligustr, różaneczniki) wygryzają charakterystyczne dziury na brzegach blaszki liściowej.

Do skutecznego zwalczania przędziorków na iglakach i innych roślinach ogrodowych polecany jest preparat NISSORUN lub ORTUS. Z kolei na pędraki, niszczące korzenie roślin, w tym także trawników skuteczny jest preparat P-DRAKOL, który jest środkiem ekologicznym o działaniu mikrobiologicznym. Eliminuje także szkodliwe nicienie żerujące w glebie.

Warty polecenia jest także dostępny do użytku amatorskiego preparat POLYSECT, dzięki któremu można zwalczać nie tylko mszyce, ale także szkodniki ssąco-gryzące w tym szkodniki roślin doniczkowych, domowych, między innymi wełnowce, ziemiórki czy tarczniki.

Szkodniki gryzące

W tej grupie znajdują się wszystkie szkodliwe insekty wyposażone w aparat gryzący, dzięki któremu mogą żywić się tkanką roślin, wyjadając dziury w liściach, zjadając pąki lub nawet całe młode pędy. Najczęściej są to gąsienice (larwy chrząszczy i motyli) oraz dorosłe chrząszcze.

Preparaty do zwalczania

Żarłoczne gąsienice czy później żerujące na roślinach formy dorosłe można zwalczać preparatem DELTAM (dawna nazwa to DECIS), który od lat jest stosowany jako uniwersalny środek do zwalczania wielu szkodników roślin ogrodowych. Można użyć do walki z nimi również środek POLYSECT oraz MOSPILAN.

Oprócz najpopularniejszych w sprzedaży preparatów (głównie chemicznych) warto sięgać także po szereg obecnych w sprzedaży środków, które przygotowano na bazie naturalnych surowców, np. wyciągów z roślin (pokrzywa, czosnek, wrotycz i inne), które odstraszają lub zwalczają szkodniki, a także wzmacniają i poprawiają odporność roślin.

DELTAM
Deltam – koncetrat – 30 ml | Protect Garden
Deltam to środek do ochrony roślin przed szkodnikami. Można go stosować w domu, na tarasie, w gruncie i pod osłonami.
Sprawdź w naszym sklepie
Karate Gold 100 ml Target, Sklep Zielony Ogródek
Karate Gold – Środek zwalczający mszyce i tarczniki – 100 ml | Target
Środek przeznaczony do stosowania w amatorskiej uprawie roślin ozdobnych, jabłoni, warzyw kapustnych, ogórka i papryki w ogrodach przydomowych i w ogrodach działkowych.
Sprawdź w naszym sklepie
Mospilan mszyce, ochojniki, miseczniki, mączliki, 1,25 g Target
Mospilan 20 SP – środek zwalczający szkodniki roślin ozdobnych – 1,25 g | Target
Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu.
Sprawdź w naszym sklepie
P-DRAKOL biologiczny koncentrat na pędraki i nicienie Target, Sklep Zielony Ogródek
P-DRAKOL - biologiczny koncentrat na pędraki i nicienie – 20 g | Target
Likwiduje szkodniki glebowe takie jak pędraki i nicienie. Jest przeznaczony dla trawnika, roślin warzywnych, owocowych i ozdobnych.
Sprawdź w naszym sklepie
Polysect Substral - zwalcza szkodniki
P-DRAKOL - biologiczny koncentrat na pędraki i nicienie – 20 g | Target
To jedyny taki preparat obecny na rynku hobbystyczny do stosowania zarówno w formie oprysku jaki i doglebowo. Dostępny jest w formie koncentratu (do rozrobienia) lub preparatu gotowego do użycia.
Sprawdź w naszym sklepie

Szkodniki roślin doniczkowych

Wiele kłopotów sprawiają również szkodniki niszczące lub szpecące rośliny doniczkowe na parapetach i tarasach. Zwykle najczęściej dokuczają roślinom mszyce, wełnowce, tarczniki, mączliki lub ziemiórki.

Preparaty do zwalczania

Dobrym, bezpiecznym rozwiązaniem tych kłopotów jest stosowanie preparatów w formie sprayu, które sporządzone są na bazie naturalnych składników. Przykładem może być preparat AGRICOLLE, przeznaczony do zwalczania różnych grup szkodników na roślinach doniczkowych.

W przypadku dużej liczebności szkodników warto skorzystać z chemicznych środków (do zwalczania mszyc i innych szkodników) dostępnych w formie sprayu, np. KARATE SPRAY.

Warto także zastosować preparaty w formie pałeczek umieszczanych w podłożu (podobnie, jak pałeczki nawozowe), które uwalniając substancje aktywna zwalczają szkodniki (np. TARCZNIK ULTRA).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: alexkich / Depositphotos

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, wciąż można ściółkować rabaty, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu