Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
28
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Czym zwalczać szkodniki roślin w ogrodzie?

Z początkiem wiosny i nowego sezonu wegetacyjnego rośliny zaczynają się rozwijać, ale powraca stały problem – pojawiają się także szkodniki. Gdy tylko zrobi się cieplej, spotkać można: mszyce na liściach i pędach wielu roślin; przędziorki na iglakach; szkodniki drzew owocowych; pędraki żerujące w glebie, które zamieniają się w chrząszcze żerujące na liściach; żarłoczne gąsienice motyli! Wydaje się, że kłopotom nie ma końca. Na szczęście istnieje szereg preparatów o szerokim spektrum zastosowania, dzięki którym można w łatwy sposób ograniczyć liczbę szkodników w ogrodzie.

Zobacz najczęściej stosowane środki ochrony roślin (s.o.r.) do zwalczania ogrodowych szkodników.

Zapobiegaj! Stosuj preparaty olejowe

Bardzo dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu można znacznie ograniczyć liczebność wielu szkodników w ogrodzie są zabiegi profilaktyczne na przedwiośniu, z wykorzystaniem preparatów olejowych. Opryski roślin, zarówno ozdobnych, jak i owocowych preparatami, takimi jak np. PROMANAL lub TREOL, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego dają wiele korzyści!

Przede wszystkim nie są toksyczne, a po drugie w prosty sposób uniemożliwiają rozwój takich szkodników, jak mszyce, przędziorki i wiele innych. Olejowa, gęsta konsystencja tych preparatów, naniesiona za pomocą oprysku na zimujące formy szkodników uniemożliwia im rozwój, poprzez odcięcie ich od powietrza!

W ogrodach przydomowych, do użytku amatorskiego dopuszczone są do stosowania jedynie wybrane środki ochrony roślin i najlepiej sięgać tylko po takie. Szczegółowych informacji o dostępnych preparatach szukaj u doradców w centrach ogrodniczych lub napisz email do naszej redakcji! Pomożemy w zdiagnozowaniu szkodnika i wyborze bezpiecznego i skutecznego preparatu.

Zwalczanie szkodników ogrodowych

Szkodniki żywiące się sokami roślin

Znaczna grupa szkodników odżywia się sokami roślin, a do tego celu służy im specjalnie przystosowany aparat gębowy kłująco-ssący. Najczęściej są to owady bardzo małe, które trudno dostrzec lub wręcz niewidoczne gołym okiem. Do tej grupy należą między innymi często spotykane w ogrodach: roztocza (np. przędziorki i szpeciele), pluskwiaki równoskrzydłe (np. mszyce, miodówki, bawełnice, czerwce, miseczniki) i wiele innych, jak np. wciornastki i nicienie. Szkodliwość polega przede wszystkim na osłabianiu roślin, ale także na przenoszeniu wielu wirusowych chorób roślin.

Preparaty do zwalczania

Od lat popularnym i stosowanym środkiem na mszyce i inne szkodniki zerujące na różnych częściach roślin jest preparat KARATE GOLD. Warto wyróżnić także MOSPILAN, który zwalcza nie tylko mszyce i inne wysysające z roślin soki szkodniki, ale także opuchlaki – chrząszcze, które żerując na wielu krzewach ozdobnych (np. ligustr, różaneczniki) wygryzają charakterystyczne dziury na brzegach blaszki liściowej.

Do skutecznego zwalczania przędziorków na iglakach i innych roślinach ogrodowych polecany jest preparat NISSORUN lub ORTUS. Z kolei na pędraki, niszczące korzenie roślin, w tym także trawników skuteczny jest preparat P-DRAKOL, który jest środkiem ekologicznym o działaniu mikrobiologicznym. Eliminuje także szkodliwe nicienie żerujące w glebie.

Warty polecenia jest także dostępny do użytku amatorskiego preparat POLYSECT, dzięki któremu można zwalczać nie tylko mszyce, ale także szkodniki ssąco-gryzące w tym szkodniki roślin doniczkowych, domowych, między innymi wełnowce, ziemiórki czy tarczniki.

Szkodniki gryzące

W tej grupie znajdują się wszystkie szkodliwe insekty wyposażone w aparat gryzący, dzięki któremu mogą żywić się tkanką roślin, wyjadając dziury w liściach, zjadając pąki lub nawet całe młode pędy. Najczęściej są to gąsienice (larwy chrząszczy i motyli) oraz dorosłe chrząszcze.

Preparaty do zwalczania

Żarłoczne gąsienice czy później żerujące na roślinach formy dorosłe można zwalczać preparatem DECIS, który od lat jest stosowany jako uniwersalny środek do zwalczania wielu szkodników roślin ogrodowych. Można użyć do walki z nimi również środek POLYSECT oraz MOSPILAN.

Oprócz najpopularniejszych w sprzedaży preparatów (głównie chemicznych) warto sięgać także po szereg obecnych w sprzedaży środków, które przygotowano na bazie naturalnych surowców, np. wyciągów z roślin (pokrzywa, czosnek, wrotycz i inne), które odstraszają lub zwalczają szkodniki, a także wzmacniają i poprawiają odporność roślin.

Szkodniki roślin doniczkowych

Wiele kłopotów sprawiają również szkodniki niszczące lub szpecące rośliny doniczkowe na parapetach i tarasach. Zwykle najczęściej dokuczają roślinom mszyce, wełnowce, tarczniki, mączliki lub ziemiórki.

Preparaty do zwalczania

Dobrym, bezpiecznym rozwiązaniem tych kłopotów jest stosowanie preparatów w formie sprayu, które sporządzone są na bazie naturalnych składników. Przykładem może być preparat AGRICOLLE, przeznaczony do zwalczania różnych grup szkodników na roślinach doniczkowych.

W przypadku dużej liczebności szkodników warto skorzystać z chemicznych środków (do zwalczania mszyc i innych szkodników) dostępnych w formie sprayu, np. KARATE SPRAY.

Warto także zastosować preparaty w formie pałeczek umieszczanych w podłożu (podobnie, jak pałeczki nawozowe), które uwalniając substancje aktywna zwalczają szkodniki (np. TARCZNIK ULTRA).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: alexkich / Depositphotos


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu