Zapobiegaj! Stosuj preparaty olejowe
Bardzo dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu można znacznie ograniczyć liczebność wielu szkodników w ogrodzie są zabiegi profilaktyczne na przedwiośniu, z wykorzystaniem preparatów olejowych. Opryski roślin, zarówno ozdobnych, jak i owocowych preparatami, takimi jak np. PROMANAL lub TREOL, sporządzonymi na bazie oleju parafinowego dają wiele korzyści!
Przede wszystkim nie są toksyczne, a po drugie w prosty sposób uniemożliwiają rozwój takich szkodników, jak mszyce, przędziorki i wiele innych. Olejowa, gęsta konsystencja tych preparatów, naniesiona za pomocą oprysku na zimujące formy szkodników uniemożliwia im rozwój, poprzez odcięcie ich od powietrza!
Zwalczanie szkodników ogrodowych
Szkodniki żywiące się sokami roślin
Znaczna grupa szkodników odżywia się sokami roślin, a do tego celu służy im specjalnie przystosowany aparat gębowy kłująco-ssący. Najczęściej są to owady bardzo małe, które trudno dostrzec lub wręcz niewidoczne gołym okiem. Do tej grupy należą między innymi często spotykane w ogrodach: roztocza (np. przędziorki i szpeciele), pluskwiaki równoskrzydłe (np. mszyce, miodówki, bawełnice, czerwce, miseczniki) i wiele innych, jak np. wciornastki i nicienie. Szkodliwość polega przede wszystkim na osłabianiu roślin, ale także na przenoszeniu wielu wirusowych chorób roślin.
Preparaty do zwalczania
Od lat popularnym i stosowanym środkiem na mszyce i inne szkodniki zerujące na różnych częściach roślin jest preparat KARATE GOLD. Warto wyróżnić także MOSPILAN, który zwalcza nie tylko mszyce i inne wysysające z roślin soki szkodniki, ale także opuchlaki – chrząszcze, które żerując na wielu krzewach ozdobnych (np. ligustr, różaneczniki) wygryzają charakterystyczne dziury na brzegach blaszki liściowej.
Do skutecznego zwalczania przędziorków na iglakach i innych roślinach ogrodowych polecany jest preparat NISSORUN lub ORTUS. Z kolei na pędraki, niszczące korzenie roślin, w tym także trawników skuteczny jest preparat P-DRAKOL, który jest środkiem ekologicznym o działaniu mikrobiologicznym. Eliminuje także szkodliwe nicienie żerujące w glebie.
Warty polecenia jest także dostępny do użytku amatorskiego preparat POLYSECT, dzięki któremu można zwalczać nie tylko mszyce, ale także szkodniki ssąco-gryzące w tym szkodniki roślin doniczkowych, domowych, między innymi wełnowce, ziemiórki czy tarczniki.
Szkodniki gryzące
W tej grupie znajdują się wszystkie szkodliwe insekty wyposażone w aparat gryzący, dzięki któremu mogą żywić się tkanką roślin, wyjadając dziury w liściach, zjadając pąki lub nawet całe młode pędy. Najczęściej są to gąsienice (larwy chrząszczy i motyli) oraz dorosłe chrząszcze.
Preparaty do zwalczania
Żarłoczne gąsienice czy później żerujące na roślinach formy dorosłe można zwalczać preparatem DELTAM (dawna nazwa to DECIS), który od lat jest stosowany jako uniwersalny środek do zwalczania wielu szkodników roślin ogrodowych. Można użyć do walki z nimi również środek POLYSECT oraz MOSPILAN.
Szkodniki roślin doniczkowych
Wiele kłopotów sprawiają również szkodniki niszczące lub szpecące rośliny doniczkowe na parapetach i tarasach. Zwykle najczęściej dokuczają roślinom mszyce, wełnowce, tarczniki, mączliki lub ziemiórki.
Preparaty do zwalczania
Dobrym, bezpiecznym rozwiązaniem tych kłopotów jest stosowanie preparatów w formie sprayu, które sporządzone są na bazie naturalnych składników. Przykładem może być preparat AGRICOLLE, przeznaczony do zwalczania różnych grup szkodników na roślinach doniczkowych.
W przypadku dużej liczebności szkodników warto skorzystać z chemicznych środków (do zwalczania mszyc i innych szkodników) dostępnych w formie sprayu, np. KARATE SPRAY.
Warto także zastosować preparaty w formie pałeczek umieszczanych w podłożu (podobnie, jak pałeczki nawozowe), które uwalniając substancje aktywna zwalczają szkodniki (np. TARCZNIK ULTRA).
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: alexkich / Depositphotos