Naturalne sposoby na szkodniki i chwasty
Pytanie czytelnika: Na rynku dostępnych jest wiele preparatów chemicznych do zwalczania chwastów lub szkodników. Z pewnością są też inne, ekologiczne metody walki z niepożądanymi roślinami lub zwierzętami w ogrodzie. Czy mogłaby Pani zasugerować kilka z nich?
Odpowiedź eksperta:
Do naturalnej walki z chorobami czy szkodnikami wykorzystuje się inne rośliny, na przykład:
- aksamitka, lawenda, majeranek, mięta oraz tymianek - odstraszają mrówki i mszyce
- aksamitka, bazylia, komosa - negatywnie wpływają na krety
- wrotycz - ogranicza występowanie mrówek i much
- szałwia - chroni przed pojawieniem się bielinka kapustnika
- korona cesarska, wilczomlecze, bez czarny - nie sprzyjają nornicom
- czosnek - ma działanie grzybobójcze i również odstrasza nornice
Nie bez znaczenia okazać się może pomoc innych zwierząt w zwalczaniu szkodników. Zwabione przez wrotycz lub krwawnik pożyteczne biedronki zredukują populację mszyc. Jeże żywią się ślimakami i pomrowami, a dzięki sikorce w sezonie zimowym pozbędziemy się jaj owadów. Do walki z chwastami, np. perzem właściwym czy powojem wykorzystuje się aksamitkę, która wytwarza substancje hamujące ich rozwój. Aksamitki najskuteczniej oddziałują na młode i słabe jeszcze rośliny, na glebie bardziej przepuszczalnej.
Zobacz także: Ogród w zgodzie z naturą
Innym sposobem eliminującym rozrost niepożądanych roślin na rabacie może być zastosowanie agrowłókniny podczas sadzenia roślin. Metoda ta bardziej sprawdza się, gdy rosną tam krzewy, krzewinki, drzewa - rośliny, które pozostaną w danym miejscu dłużej niż sezon czy dwa. W momencie zakładania takiej rabaty wycina się w materiale "krzyż" i w to miejsce sadzi roślinę. Agrowłóknina - przepuszczająca wodę i tlen - nie będzie widoczna, gdy pokryjemy powierzchnię rabaty ściółką.
Zdjęcie: photoAC - Pixabay
Komentarze