Logo
Logo

Multi-insekt – naturalny preparat w sprayu na szkodniki domowe i balkonowe

Multi-insekt to preparat oparty na bazie oleju roślinnego polecany do ochrony roślin pokojowych, balkonowych, warzyw, drzew i krzewów owocowych. Jest naturalną odpowiedzią na chemiczne preparaty. W przeciwieństwie do nich jest wygodniejszy, gdyż roślin na czas zabiegu nie trzeba przenosić do oddzielnego, pustego pomieszczenia (cenione w uprawie pokojowej). Dodatkowo ma wygodną formę sprayu. Jak i na co stosować Multi-insekt?

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Multi-insekt?
 • Na co stosować Multi-insekt?
 • Gdzie stosować Multi-insekt?
 • Jak stosować Multi-insekt?
 • Zalety preparatu

Co to Multi-insekt?
Mechanizm działania preparatu

Multi-insekt (od Substral) działa na szkodniki w sposób mechaniczny. Jego substancją aktywną jest olej roślinny. Mechanizm działania jest więc bardzo prosty. Gęsta ciecz pokrywa ciało owadów bądź roztoczy utrudniając lub uniemożliwiając oddychanie i szkodniki giną na skutek uduszenia.

Preparat Multi-insect jest bezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego oraz nie pozostawia po sobie śladu.

Na co stosować Multi-insekt?
Przeciwko jakim szkodnikom używać preparat

Multi-insekt w zasadzie działa na większość szkodników żerujących na nadziemnych częściach roślin. W szczególności zaleca się go stosować na mszyce, przędziorki, mączliki i wełnowce. W przypadku tych ostatnich zaleca się najpierw ręcznie usuwać narośla przypominające strzępki waty, a dopiero później roślinę potraktować Multli-insektem.

Jednocześnie środek stosuje się na trudne do zwalczania tarczniki i miseczniki. Szczególnie skutecznie likwiduje je w stadium jaj. W tym wypadku zabiegi na owadach dorosłych (imago) również warto łączyć z usuwaniem ręcznym.

Gdzie stosować Multi-insekt?
Rośliny, które można chronić preparatem

Multi-insekt ma formę sprayu (a więc nie wymaga posiadania opryskiwacza), jest od razu gotowy do użycia, a opakowanie zawiera 250 ml lub 750 ml. Jak więc łatwo domyślić się jest przeznaczony do ochrony roślin uprawianych w celach hobbystycznych. Pomoże w usunięciu szkodników na roślinach pokojowych, balkonowych, ochroni niewielką uprawę warzyw lub pojedyncze drzewka lub krzewy owocowe.

 • Niektóre gatunki roślin pokojowych są wrażliwe na preparat. Unika się stosowania na gatunkach o delikatnych liściach. Należy do nich cyklamen, gwiazda betlejemska, paprocie oraz fiołek afrykański.
 • Jeśli są wątpliwości czy roślina jest wrażliwa na powyższy środek można wykonać próbę, np. na 1-2 liściach egzemplarza, który nie został zaatakowany. Multi-insekt na TAK – to brak widocznych symptomów, np. przebarwień i plam. W przypadku, gdy szkodnik pojawi się na uprawianej roślinie, trzeba działać możliwie jak najszybciej. 1-2 dni zwłoki mogą spowodować zniszczenie cennej rośliny.
 • W przypadku oprysku na warzywach należy zastosować 12-godzinny okres karencji.
 • Na drzewkach owocowych (np. uprawianych na balkonie) zabieg warto przeprowadzić profilaktycznie w okresie wczesnowiosennym. Preparaty olejowe, w tym Multi-insekt pozwalają pozbyć się zimujących stadium mszyc.
 • Roślinom pokojowym po 2-3 dniach od zastosowania zabiegu warto wykonać kąpiel „prysznicową”. Zabieg przy okazji usunie martwe ciała szkodników, odchody czy pajęczynki (przędziorka). Oczywiście dotyczy to tylko tych roślin, które dobrze reagują na prysznic. Nie postępuje się w ten sposób z roślinami aktualnie kwitnącymi i owocującymi.

MULTI-INSEKT zwalcza mszyce i inne owady Substral Naturen
MULTI-INSEKT zwalcza mszyce i inne owady
Preparat Multi-insect jest w formie wygodnego, gotowego do użycia sprayu, który można od razu stosować na szkodniki.
Przejdź do sklepu online

Jak stosować Multi-insekt?
Sposób używania preparatu

Ciecz aktywną należy rozprowadzić dokładnie po roślinach, dużą uwagę poświęcając dolnej stronie blaszek liściowych (tam najczęściej żerują szkodniki). Roślina powinna być nią dokładnie pokryta. Dodatkowo należy sprawdzić także czy szkodniki nie poruszają się po podłożu oraz na doniczce lub w jej pobliżu.

 • Zabieg wykonuje się rano lub wieczorem. Istotne jest, aby temperatura powietrza nie przekraczała 25 ºC. Stosowanie preparatu w upały może spowodować poparzenia u roślin i wiąże się z niższą skutecznością.
 • Należy unikać pokrywania cieczą pąków kwiatowych i kwiatów.
 • Zabieg wykonuje się maksymalnie trzykrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego (dwukrotnie w przypadku przędziorka zwalczanego na krzewach i drzewach owocowych). Zwykle zaleca się powtórzyć go po 5-7 dniach. Pozwoli to zwalczyć szkodniki, które pominęło się lub które wykluły się z jaj.

Dlaczego warto stosować Multi-insect?
Zalety preparatu

Preparat jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Nie potrzeba ubioru ochronnego, ani przenoszenia roślin do oddzielnych pomieszczeń (tak powinno się postępować przy stosowaniu chemicznych środków ochrony u gatunków pokojowych).

Multi-insekt jest przyjazny środowisku naturalnemu. Rozkłada się nie powodując zanieczyszczenia. Oczywiście nie można opryskiwać nim owadów pożytecznych (im również utrudni oddychanie). To kolejny powód dla którego zabiegi wykonuje się rano lub wieczorem, przed lub po oblocie pszczół.

Multi-insekt (Substral) to dobre rozwiązanie, gdy trzeba szybko zareagować i zwalczyć powszechne szkodniki, a nie chce się powodować szkody dla środowiska. Dodatkowo preparat służy do wczesnowiosennych oprysków zapobiegawczych.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Emphyrio/Pixabay ed.

Autor
Multi-insekt – naturalny preparat w sprayu na szkodniki domowe i balkonowe
Multi-insekt – naturalny preparat w sprayu na szkodniki domowe i balkonowe
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_ochrona_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI