Poinsecja nadobna lub wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima) jest bardzo dobrze znana pod nazwą gwiazda betlejemska. Należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej.

W naturze dorasta do ok. 3 m wysokości! Natomiast jako roślina doniczkowa dorasta do ok. 40 cm. Kwiaty poinsecji są drobne i niepozorne. Główną ozdobą rośliny są natomiast liście – liście podkwiatostanowe, zebrane w rozety okalające kwiaty, przebarwione są na intensywnie czerwony kolor przypominając wielkie kwiaty. U różnych odmian liście podkwiatostanowe mogą mieć także różne barwy – białe, kremowe, żółtawe i różowe.

Wilczomlecze wytwarzają trujący sok mleczny, który może lekko poparzyć skórę. Korzenie rośliny są mięsiste.

Wymagania i uprawa

Gwiazda betlejemska lubi stanowiska ciepłe (15-22oC) i jasne. Kupioną poinsecję trzymamy więc w temperaturze pokojowej, w dość dobrze oświetlonym miejscu (nie wystawiając jej jednak na bezpośrednie światło słoneczne).

Roślinę podlewamy dość często (najlepiej wodą o temperaturze pokojowej), tak aby ziemia zawsze była wilgotna. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość wody sprawi, że korzenie zaczną gnić, a liście przybiorą żółte zabarwienie i opadną. Suche podłoże również może skutkować utratą liści, ale po podlaniu roślina szybko powraca do zdrowia.

Poinsecja źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi, dlatego podczas zakupu wybrany egzemplarz najlepiej starannie owinąć w papier i szybko przetransportować do domu.

Gdy gwiazda betlejemska przekwitnie podlewanie należy ograniczyć, a po jakimś czasie – przyciąć roślinę (i zwiększyć podlewanie).

Zastosowanie

Gwiazdy betlejemskie zdobią domy jako kwiat doniczkowy lub cięty. Po okresie kwitnienia są zwykle wyrzucane, ale równie dobrze można je uprawiać przez lata. Odpowiednio je pielęgnując i umiejętnie "sterując" kwitnieniem możemy cieszyć się tą rośliną przez naprawdę długi czas!

Poinsecja należy do najbardziej znanych, roślinnych symboli Świąt Bożego Narodzenia.

Zdjęcia: Baek youngsuk/Pixabay; Floradania.dk