Jak wybrać piękną i zdrową poinsecję? 4 ważne wskazówki
Wybór idealnej gwiazdy betlejemskiej na święta może być kluczowy dla stworzenia wyjątkowej atmosfery w domu. Aby upewnić się, że Twoja poinsecja będzie piękna i zdrowa przez cały sezon, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Oto 4 ważne wskazówki, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.
1. Jak wygląda poinsecja? Wszystkie liście muszą być zdrowe!
Świeżą, zdrową poinsecję można rozpoznać po gęstych, nieuszkodzonych liściach bez przebarwień i deformacji. Jeśli roślina zaczyna gubić liście, należy z niej zrezygnować. Kolejnym ważnym wskaźnikiem świeżości są pączki. Są one małe, żółto-zielone, niepozorne i znajdują się w środku kolorowych przylistków.
2. Gdzie stoi poinsecja w sklepie? Unikaj tej, która stoi w cieniu lub przy drzwiach
Poinsecje do prawidłowego rozwoju potrzebują światła. Nie lubią zimna i przeciągów. W sklepie rośliny powinny być umieszczone w jasnym, ciepłym miejscu, osłoniętym przed przeciągami. Nie należy ustawiać ich w przeciągach przy wejściu, na zewnątrz i temperaturze poniżej 15°C lub w ciemnej części sklepu. Mogą one ulec uszkodzeniom, które będą widoczne dopiero po tygodniu, gdy zaczną opadać liście.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
3. Jak była pielęgnowana? Dokładnie sprawdź podłoże
Nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia lub zawilgocenia poinsecji. Zbyt duża ilość wody może spowodować trwałe uszkodzenie rośliny. Aby sprawdzić czy poinsecja otrzymuje odpowiednią ilość wody, wystarczy nieco unieść doniczkę z rośliną. Jeśli jest ona bardzo lekka lub wyraźnie ciężka, należy zachować ostrożność przy zakupie. Roślina nie powinna też stać w wodzie. W razie wątpliwości lepiej wybrać inny egzemplarz.
4. Jak dbać o poinsecję w drodze do domu? Chroń przed niską temperaturą
Aby poinsecja bez szwanku przetrwała podróż do domu podczas zimy, musi być dobrze zapakowana na czas transportu. Specjalistyczne sklepy powinny być do tego przygotowane i posiadać niezbędne materiały do pakowania, takie jak papier, w który można zawinąć roślinę.
Źródło: Stars for Europe Stars for Europe (SfE)