Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
47
Okazje

Na co zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji | Porady ekspertów Stars for Europe

Dzięki bujnym, zielonym liściom i intensywnie kolorowym przylistkom poinsecja pięknie zdobi pomieszczenia zimą. Przy odpowiedniej pielęgnacji ta kwitnąca piękność może zachować swój kolorowy wygląd aż do wiosny. O jej perspektywach na zachowanie dobrej kondycji przez kilka miesięcy, decyduje jej stan w momencie zakupu. Eksperci Stars for Europe (SfE) zdradzają, jak rozpoznać świeżą, zdrową poinsecję i na co należy zwrócić uwagę przy jej zakupie.

 
Spis treści
Gęste liście i pączki Jasne, ciepłe i osłonięte miejsce Odpowiednia ilość wody Zabezpieczenie przez zimnem

Jak wybrać piękną i zdrową poinsecję? 4 wskazówki

Przed zakupem poinsecji dobrze jej się przyjrzyj i spróbuj odpowiedzieć na te 4 pytania!

Jak wygląda poinsecja?

Świeżą, zdrową poinsecję można rozpoznać po gęstych, nieuszkodzonych liściach bez przebarwień i deformacji. Jeśli roślina zaczyna gubić liście, należy z niej zrezygnować. Kolejnym ważnym wskaźnikiem świeżości są pączki. Są one małe, żółto-zielone, niepozorne i znajdują się w środku kolorowych przylistków.

Gdzie stoi poinsecja w sklepie?

Poinsecje do prawidłowego rozwoju potrzebują światła. Nie lubią zimna i przeciągów. W sklepie rośliny powinny być umieszczone w jasnym, ciepłym miejscu, osłoniętym przed przeciągami. Nie należy ustawiać ich w przeciągach przy wejściu, na zewnątrz i temperaturze poniżej 15°C lub w ciemnej części sklepu. Mogą one ulec uszkodzeniom, które będą widoczne dopiero po tygodniu, gdy zaczną opadać liście.

Jak była pielęgnowana?

Nie należy dopuścić do całkowitego wyschnięcia lub zawilgocenia poinsecji. Zbyt duża ilość wody może spowodować trwałe uszkodzenie rośliny. Aby sprawdzić czy poinsecja otrzymuje odpowiednią ilość wody, wystarczy nieco unieść doniczkę z rośliną. Jeśli jest ona bardzo lekka lub wyraźnie ciężka, należy zachować ostrożność przy zakupie. Roślina nie powinna też stać w wodzie. W razie wątpliwości lepiej wybrać inny egzemplarz.

Jak dbać o poinsecję w drodze do domu

Aby poinsecja bez szwanku przetrwała podróż do domu podczas zimy, musi być dobrze zapakowana na czas transportu. Specjalistyczne sklepy powinny być do tego przygotowane i posiadać niezbędne materiały do pakowania, takie jak papier, w który można zawinąć roślinę.

Źródło: Stars for Europe Stars for Europe (SfE)

Autor
Na co zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji | Porady ekspertów Stars for Europe
Na co zwrócić uwagę przy zakupie poinsecji | Porady ekspertów Stars for Europe
Stars for Europe

Stars for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców poinsecji Beekenkamp Plants, Dümmen Orange, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspiracje o poinsecjach (gwiazdach betlejemskich).

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresujeKomentarze


Twoja strona ogrodu