Co zrobić, aby poinsecja pięknie prezentowała się od zimy aż do wiosny?
Przy zakupie zwracaj uwagę na jakość
Niewłaściwa pielęgnacja powoduje, że poinsecja już po kilku dniach zaczyna gubić liście. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, warto zwrócić uwagę na jakość rośliny przy zakupie. Świeże, zdrowe okazy mają gęste, nieuszkodzone liście i żółtozielone pąki kwiatowe pomiędzy kolorowymi przylistkami. W sklepie zadbane poinsecje powinny być wystawione bez opakowania, w odstępach od siebie, w ciepłym, jasnym miejscu, oddalonym od przeciągów. Gleba nie powinna być ani sucha, ani mokra. Sklepy specjalistyczne zazwyczaj spełniają te wymagania.
Dobrze otul roślinę na podróż do domu
Rośliny tropikalne nie lubią temperatur poniżej 12°C i przeciągów. W przypadku transportu w chłodne, wietrzne dni należy starannie zawinąć poinsecję w kilka warstw papieru i jak najszybciej dostarczyć ją do domu.
▶ Dowiedz się więcej
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wybierz jasne, ciepłe miejsce
Poinsecja pochodzi z Meksyku, dlatego potrzebuje słońca i ciepła. Idealna dla niej temperatura waha się pomiędzy 15 a 22°C. W Polsce nawet bezpośrednie światło słoneczne z okna wychodzącego na południe jest dla niej odpowiednie, ponieważ nie jest zbyt silne. Należy unikać wszelkich podmuchów. Podczas wietrzenia najlepiej przenieść roślinę do innego pomieszczenia.
▶ Dowiedz się więcej
Odpowiednio podlewaj
Poinsecja nie powinna być ani całkowicie przemoczona, ani wysuszona, choć zbyt duża ilość wody jest gorsza niż jej chwilowy brak. Aby stwierdzić, czy nadszedł czas na podlewanie, należy wykonać tzw. test palca. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 2 cm, roślina potrzebuje wody. Innym sposobem jest podniesienie rośliny wraz z doniczką. Jeśli wydaje się ona dość lekka, świadczy to o niedoborze wilgoci.
W zależności od stanowiska, temperatury otoczenia i wielkości rośliny, może być konieczne codziennie podlewanie lub co dwa - trzy dni wodą o temperaturze pokojowej. Można to robić w małych ilościach za pomocą konewki od góry. Inną metodą jest raz w tygodniu zanurzanie bryły korzeniowej na kilka minut w wodzie o temperaturze pokojowej. Stosując którąkolwiek z tych metod, należy pamiętać, aby woda nie zalegała w doniczce. Jej nadmiar należy odlać nie później niż 15 minut po podlaniu.
▶ Dowiedz się więcej
Nie musisz stosować nawozów
Nie ma potrzeby nawożenia podczas pierwszego kwitnienia. Kupując poinsecję w listopadzie lub grudniu, gleba jest już wzbogacona o składniki odżywcze, co oznacza, że nie ma potrzeby dodatkowego zasilania rośliny w okresie kwitnienia. Jedynie w przypadku kontynuacji uprawy poinsecji, zaleca się regularne stosowanie nawozów.
▶ Dowiedz się więcej
Co należy zrobić, aby poinsecja zakwitła ponownie?
Teoretycznie można sprawić, by poinsecja zakwitła ponownie, choć wymaga to sporo wysiłku i roślina rzadko wygląda tak efektownie jak na początku. Jednak nawet gdyby miała nie zakwitnąć, nie warto się jej pozbywać. Po przycięciu pod koniec okresu kwitnienia, poinsecja zamienia się w bujną, zieloną roślinę, która w cieplejszych miesiącach bardzo dobrze sobie radzi na zewnątrz.
▶ Dowiedz się więcej
Źródło: Stars for Europe Stars for Europe (SfE)