Logo
Logo

Chcesz, aby Twoje święta były pełne uroku? Poinsecje to sposób na wyjątkowe dekoracje

Odkryj magię poinsecji w świątecznych dekoracjach! Te niezwykłe rośliny, znane również jako gwiazdy betlejemskie, mogą całkowicie odmienić wygląd Twojego domu w okresie świątecznym. Od klasycznych czerwonych pościeli po nowoczesne aranżacje w różnych kolorach i stylach – poinsecje oferują nieograniczone możliwości dekoracyjne. W naszym artykule znajdziesz inspirujące pomysły na wykorzystanie tych wszechstronnych roślin, które dodadzą blasku i ciepła każdemu wnętrzu. Przygotuj się na święta z poinsecjami i stwórz niezapomnianą atmosferę w swoim domu!

Spis treści
Kalendarz adwentowy Kokedama z poinsecją EKO osłonki na doniczki Sufit pełen poinsecji Kwietnik z krzeseł W okiennej ramie W jesiennych barwach Nie tylko na choince Regał zamiast choinki Wieniec w naturalnym stylu Dekoracja przewiązana sznurkiem Dekoracja w stylu skandynawskim Świąteczny stół z łososiowymi poinsecjami Magiczna choinka z kwiatami Plecione serce z gwiazdami betlejemskimi Różowy wieniec na drzwi Alternatywa dla choinki Druciana spirala Choinka na ścianie z dzierganym motywem Bałwanki na patykach Koronkowa misa na kwiaty Wieniec adwentowy z puszystym flokati Rama z żywymi kwiatami Wizytówka na stół Półka z poinsecjami

Poinsecje są trendy – twórz z nich świąteczne ozdoby

Poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie odmieniają w okresie świątecznym nasze mieszkania, czarują swoją delikatnością i zachęcają do zabawy w tworzenie miniaturowych pejzaży. Mogą huśtać się na choince w roli żywych bombek, kołysać pod sufitem pomiędzy gałęziami jodły i migoczącymi światełkami, albo występować w roli kolorowych, bajkowych drzew i dawać schronienie aniołkom, porcelanowym laleczkom czy zabawkowym reniferom. Czemu nie! Przecież czas świąt powinien być wypełniony radością.

Dawno minęły czasy, gdy w kwiaciarniach i na sklepowych półkach stały wyłącznie czerwone poinsecje. Chętnie sięgamy po odmiany z białymi, żółtymi czy łososiowymi przylistkami. Gwiazdy betlejemskie nie są już też typowymi roślinami doniczkowymi, stojącymi samotnie na komodzie. Coraz częściej otaczamy się sadzonkami w ciekawych aranżacjach, stosując do nich głównie naturalne dodatki.

Poznaj świąteczne trendy – obejrzyj 25 modnych kompozycji, które bez kłopotu wykonasz samodzielnie.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - kalendarz adwentowy
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Kalendarz adwentowy
Do wykonania tej dekoracji potrzebujesz 25 różnej wielkości słoiczków z 24 pokrywkami, gałązek ostrokrzewu okółkowego (Ilex verticillata) z owocami, farb z spreju (złotej oraz różnych pastelowych odcieni), złotych i pastelowych naklejek, białego markera oraz dwóch łososiowych poinsecji i dwóch osłonek.
1 Spryskaj pokrywki złotym sprejem, a słoiczki farbami w odcieniach pasujących do poinsecji. Pozostaw do wyschnięcia.
2 Naklejki oznacz cyframi od 1 do 24. Do słoiczków włóż słodkie prezenty, zamknij je i ustaw na parapecie. Gałązki wstaw do największego słoika, a poinsecje do osłonek.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - kokedama
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Kokedama z poinsecją
W małym mieszkaniu świetnie sprawdzają się wiszące ozdoby. Japońska kokedama zajmuje mało miejsca, jest bardzo efektowna i doskonale komponuje się z roślinami doniczkowymi o ozdobnych liściach, takimi jak monstery, fikusy czy filodendrony. Przed Bożym Narodzeniem możesz zrobić kokedamę z miniaturową odmianą poinsecji. Do takiej dekoracji potrzebne będzie jeszcze podłoże, mech i złoty drut florystyczny.
1 Wyjmij ostrożne poinsecję z doniczki i oczyść jej korzenie z podłoża.
2 Przygotuj kulę z podłoża (może to być ziemia do bonsai wymieszana z podłożem uniwersalnym bez torfu w proporcji 7:3).
3 Dodaj do podłoża tyle wody, by masa była tak plastyczna, jak glina.
4 Zrób w kuli otwór i delikatnie umieścić w nim korzenie rośliny.
5 Ściśnij podłoże, aby zamknąć otwór, po czym ugnieć kulę w dłoniach.
6 Otul kulę mchem, a następnie owiń złotym drutem florystycznym i zawieś w wybranym wcześniej miejscu.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - eko osłonki na doniczki
Stars Unite Europe / Stars for Europe
EKO osłonki na doniczki
Prosta, tania i łatwa do wykonania dekoracja. Aby ją zrobić przygotuj 3 gliniane doniczki i trzy sadzonki poinsecji w ulubionych kolorach, klej wikolowy lub klej do ceramiki oraz ozdoby (przebarwione liście, np. ambrowca, klonu lub dębu czerwonego, siano i korę brzozową).
1 Pokryj od zewnątrz ścianki doniczek klejem. Zaczynając od góry przyklejaj do doniczek liście, kawałki kory lub siano. Włóż ozdobione doniczki do foliowej torebki, ściśnij gumkami i pozostaw na kilka godzin, aż klej wyschną.
2 Wyłóż doniczki folią, po czym wsyp do środka ziemię do roślin doniczkowych.
3 Posadź wybraną wcześniej sadzonkę poinsecji, ugnieć podłoże i podlej roślinę.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - poinsecje pod sufitem
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Sufit pełen poinsecji
Oryginalny pomysł robiący duże wrażenie na gościach. Choinka zawieszona pod sufitem nad świątecznym stołem wprowadza niezwykłą atmosferę. Wystarczy ją opleść sznurem lampek, doczepić do niej gałązkę róży z owocami, a na gałązkach zawiesić fiolki florystyczne z ciętymi pędami poinsecji. Jeśli ozdoba ma pozostać efektowna przez kilka dni, trzeba pamiętać o uzupełnianiu wody w fiolkach. Dopełnieniem tej dekoracji będą poinsecje stojące na stole, dokładnie w tym samym kolorze co rośliny na choince.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - kwietnik z krzesła
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Kwietnik z krzeseł
Niekonwencjonalny sposób na wyeksponowanie gwiazd betlejemskich i wykorzystanie starych, niepotrzebnych krzeseł.
1 Do wykonania stojaków potrzebne będą stare krzesła, wyrzynarka, klasyczne gliniane osłonki na doniczki, kreda, duże sadzonki poinsecji oraz podłoże do roślin doniczkowych.
2 Na siedzisku każdego krzesła narysuj kredą okrąg o średnicy mniejszej niż doniczki.
3 Wyrzynarką wytnij w siedziskach otwory, a następnie włóż w nie ceramiczne osłonki na doniczki (jeśli masz tylko doniczki z otworami w dnie, zaklej wcześniej otwory, by podczas podlewania roślin uniknąć zalewania podłogi). Doniczki posłużą jako osłonki – wystarczy włożyć w nie wybrane poinsecje.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - poinsecje w oknie
Stars Unite Europe / Stars for Europe
W okiennej ramie
Gdy późną jesienią i zimą za oknem jest szaro i ponuro, najlepiej całe okno udekorować kolorowymi poinsecjami. Aby taka dekoracja była spójna, wybierz sadzonki w jednej tonacji. Dopasuj je do stylu wnętrza i kolorów poduszek oraz narzuty na kanapie. Ustaw największą sadzonkę poinsecji na parapecie w narożniku okna, a mniejsze po środku. Miniaturowe poinsecje lub cięte fragmenty roślin umieszczone w fiolkach florystycznych wypełnionych wodą włóż do kieszonek zawieszonych na szerokich wstążkach. Na kieszonkach możesz przykleić przebarwione jesienne liście, albo ozdoby świąteczne (aniołki, renifery, gwiazdy, a nawet cukierki czy pierniki).
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - w jesiennych barwach
Stars Unite Europe / Stars for Europe
W jesiennych barwach
Ta aranżacja to delikatne przejście między jesienią a zimą. W wazonie za żółtą gwiazdą betlejemską stoją beżowe trawy ozdobne, bezlistne gałęzie, a osłonka na doniczkę nawiązuje do jesiennych brązów. Jednak poinsecje w wesołych, jasnych barwach oraz sosnowe gałązki, szyszki i gałązki z owocami przypominają o zbliżającym się Bożym Narodzeniu.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - nie tylko na choince
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Nie tylko na choince
Z kilku dużych sadzonek poinsecji możesz zrobić piękną aranżację. Przede wszystkim przygotuj kilkanaście ciętych fragmentów i włóż je do fiolek florystycznych i zawieś na choince obok kilku szklanych bombek. Staraj się nie wieszać zbyt dużo dekoracji, aby było widać piękne zielone gałęzie świątecznego drzewka. Jedną sadzonkę wstaw do otworu wywierconego w siedzisku starego krzesła i postaw obok choinki. Pod drzewkiem ustaw najpiękniejszą gwiazdę i tuż przed rozdaniem świątecznych prezentów, niektóre podarunki udekoruj gałązkami poinsecji. Na tle szarego, pakowego papieru będą wyglądać naprawdę uroczo.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami -regał zamiast choinki
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Regał zamiast choinki
Trójkątny regał można wykorzystać jako stojak na rośliny, który będzie pełnił funkcję świątecznego drzewka. Wystarczy zawiesić po bokach lampki choinkowe, a półki udekorować sadzonkami poinsecji. Miejsce obok doniczek z roślinami najlepiej wypełnić roślinami o dekoracyjnych liściach, np. bluszczem, miniaturowymi krzewami iglastymi i ozdobami oraz ozdobami, takimi jak szyszki, pudełka z prezentami czy złota konewka.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami -wieniec w naturalnym stylu
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Wieniec w naturalnym stylu
Klasyczna czerwień w połączeniu z naturalnymi dodatkami – szyszkami świerku, sadzonkami eszewerii, gałązkami sosnowymi i gałązkami dzikiej róży z owocami. Wieniec doskonale wygląda położony na desce lub plastrze drewna. Jeśli do dekoracji wieńca chcesz użyć ciętych poinsecji, pamiętaj o tym, aby umieścić je w fiolkach florystycznych. Aby jak najdłużej cięte gwiazdy betlejemskie wyglądały świeżo, zaraz po ścięciu zanurz ich łodygi na krótko w gorącej wodzie (ok. 60°C), a następnie w zimnej. Pamiętaj o uzupełnianiu co kilka dni wody w fiolkach.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - dekoracja przewiązana sznurkiem
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Dekoracja przewiązana sznurkiem
Jeśli nie chcesz poświęcać na robienie świątecznej dekoracji więcej niż 15 minut, przygotuj kilka ozdób (szyszki sosnowe, świece, szklane butelki), kawałek sznurka (ok. 1 m) oraz sadzonkę gwiazdy betlejemskiej. Zbierz wszystkie dekoracje wokół sadzonki wstawionej do osłonki i zwiąż wokół sznurkiem. Pamiętaj o regularnym podlewaniu rośliny i o tym, że poinsecja nie może stać zbyt blisko źródła ciepła, ani w przeciągu.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - dekoracja w stylu skandynawskim
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Dekoracja w stylu skandynawskim
Piękna, wymagająca nieco cierpliwości i precyzji dekoracja z gwiazdą betlejemską ustawioną na ręcznie robionej drewnianej podstawie w kształcie gwiazdy.
1 Aby ją wykonać przygotuj: kołki z jasnego drewna o różnej grubości, ręczną piłkę do drewna z drobnymi zębami, kątownik, kawałek kartonu, żeby zrobić szablon gwiazdy, a także pistolet z wkładami do klejenia na gorąco, nożyczki, 4 świece i 4 świeczniki, 3 fiolki florystyczne, jedną sadzonkę poinsecji, małe dekoracyjne drewniane gwiazdki i serduszka oraz wiertarkę.
2 Za pomocą kątownika przytnij kołki na kawałki długości ok. 4,5, 5 i 5, 5 cm. Powinno powstać ok. 100-120 kawałków.
3 Na kartonie narysuj gwiazdę i w jej obrębie przyklej klejem do klejenia na gorąco drewniane kołki. Pozostaw trzy przerwy między kołkami, w których będzie można wstawić fiolki florystyczne. Gdy klej wyschnie, odetnij nadmiar kartony wokół gwiazdy.
4 Wywierć wiertarką w czterech najgrubszych kołkach otwory na świeczniki. W przerwach między kołkami umieść fiolki z wodą na poinsecje, a w wywierconych otworach zamocuj świeczniki Na końcu przyklej klejem gwiazdki i serduszka. 
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - świąteczny stół z poinsecjami
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Świąteczny stół z łososiowymi poinsecjami
Bajkowa dekoracja stołu, w której główną rolę grają łososiowe i różowe poinsecje. Ciekawy kontrast widać między nowoczesną, ręcznie wykonaną choinką z pędami pokrytymi owocami a bombkami w stylu vintage, zastawą stołową, kryształowymi kieliszkami i klasycznymi świecami.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - magiczna choinka
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Magiczna choinka z kwiatami
Konstrukcja zrobiona z 5 słupków oplecionych gałązkami ostrokrzewu okółkowego (Ilex verticillata) i sznurem lampek choinkowych jest lekka, ale umożliwia zawieszenie koszyka wiklinowego, w który można wstawić poinsecje. Pod spodem zostanie jeszcze dużo miejsca na świąteczne prezenty.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - plecione serce
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Plecione serce z gwiazdami betlejemskimi
Do zrobienia takiej efektownej dekoracji nie trzeba zbyt wiele elementów. Kawałek drutu wygnij, nadając mu kształt serca, po czym opleć serce miękkimi pędami z ogrodu, taśmą rattanową lub z hiacynta wodnego. Dołóż porosty, gałązkę jałowca i na wierzchu jedną długą szyszkę sosnową. Wszystko zabezpiecz cienkim drutem florystycznym. W trzy miejsca włóż fiolki florystyczne z ciętymi poinsecjami. Na końcu dodaj kilka drobnych ozdób, np. gwiazdki lub suszone kwiatostany roślin.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - wieniec na drzwi
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Różowy wieniec na drzwi
Czasem mniej, znaczy więcej. Ta jedna gwiazda betlejemska w naturalnym wieńcu zawieszonym na szerokiej wstążce tworzy fantastyczną, prostą ozdobę i może rozweselić całe wnętrze.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami -  alternatywa dla klasycznej choinki
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Alternatywa dla choinki
W małym mieszkaniu zamiast tradycyjnego świątecznego drzewka iglastego rolę świątecznej choinki może pełnić taki bukiet z kolorowymi gwiazdami betlejemskimi. Umieszczone w przezroczystych fiolkach florystycznych żywe fragmenty roślin wyglądają jak kolorowe motyle, które tylko na chwilę przysiadły na szorstkich pędach pokrytych porostami. Świątecznej atmosfery dodają srebrne ozdoby.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - druciana spirala
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Druciana spirala
Do wykonania tej prostej i zajmującej niewiele miejsca ozdoby wystarczy przygotować kawałek grubego drutu, cienki zielony drut florystyczny, gałązki jałowca, kilka bombek i 3 fiolki florystyczne z trzema ciętymi poinsecjami. Gruby drut należy zamaskować gałązkami jałowca i opleść je cienkim drutem. Następnie dekoracji należy nadać odpowiedni kształt, przyczepić do niej bombki i fiolki florystyczne, zawiesić w wybranym miejscu i wstawić do fiolek cięte poinsecje.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - choinka na ścianie z dzierganym motywem
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Choinka na ścianie z dzierganym motywem
Ta kreatywna ozdoba świąteczna pozwala uruchomić wyobraźnię, a do tego pozwala zaoszczędzić miejsce. Taka choinka jest alternatywą dla osób, które chcą zrezygnować z tradycyjnego stojącego drzewka. 
1 Aby zrobić taką choinkę trzeba przygotować: stary sweter z motywem świątecznym, obręcze do haftowania, nożyczki, pistolet do klejenia na gorąco z wkładami, sadzonki miniaturowych poinsecji, wkręty do ściany, wstążki, świąteczne ozdoby i inne przedmioty, które będzie można zawiesić na ścianie.
2 Umieść wewnętrzny pierścień obręczy do haftowania na swetrze na środku wybranego motywu i wyznacz linię cięcia co najmniej dwa centymetry za obręczą. Wytnij motyw wzdłuż tej linii.
3 Umieść motyw ze swetra centralnie na wewnętrznej obręczy, a następnie osadź na niej otwartą zewnętrzną obręcz, po czym dokręć śrubkę. Materiał, który został po bokach przyklej do wewnętrznej ramy klejem na gorąco.
4 Zawieś wszystkie gotowe elementy i  świąteczne dekoracje na ścianie, pamiętając o ozdobieniu choinki na górze ciętą gwiazdą betlejemską.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - bałwanki na patykach
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Bałwanki na patykach
Poinsecja w doniczce będzie pięknym świątecznym akcentem w każdym mieszkaniu. Urocze bałwanki na patykach dodadzą roślinie uroku i z pewnością zwrócą uwagę dzieci. Mogą się przydać do zabawy – do odgrywania różnych scenek w czasie Świąt. 
1 Do wykonania bałwanków trzeba przygotować: drewniane patyczki do szaszłyków (np. długości 40 cm), drewniane koraliki (np. średnicy 4, 3 i 2 cm), pistolet do klejenia na gorąco z wkładami, dwa markery (czarny i pomarańczowy), czerwono-biały sznurek.
2 Nawlecz trzy koraliki na patyczek, umieszczając najniżej największy z nich. Narysuj markerem oczy, guziki i nos w kształcie marchewki.
3 Przyklej koraliki klejem, aby nie zsuwały się z patyczka.
4 Między dwoma najwyżej położonymi koralikami zrób bałwankowi kokardę ze sznurka. Na koniec wbij patyczki w ziemię w doniczce z poinsecją.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - koronkowa misa na kwiaty
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Koronkowa misa na kwiaty
Oryginalna dekoracja na świąteczny stół. Różowa poinsecja w takiej misie będzie wyglądać olśniewająco. Do zrobienia koronkowej misy trzeba przygotować: półkulę ze styropianu lub okrągłą misę, gruba folię, klej do drewna, koronkową serwetkę, gałązki wierzby z baziami, pobielone igły sosnowe, sadzonkę różowej poinsecji oraz sznur lampek choinkowych na baterie oraz małe szklane bombki.
1 W słoiku rozcieńcz w wodzie klej do drewna, w proporcji 1:1.
2 Ostrożnie owiń styropianową półkulę folią. Namocz serwetkę w kleju.
3 Umieść serwetkę na formie i pozostaw do wyschnięcia. Gdy klej całkowicie wyschnie, delikatnie zdejmij koronkowa osłonkę.
4 Do koronkowej formy wstaw osłonkę na doniczkę. Udekoruj brzegi misy gałązkami wierzby, a pustą przestrzeń między misą a osłonką wypełnij igliwiem, umieść w niej sznur lampek i bombki. Na koniec wstaw sadzonkę poinsecji.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - wieniec adwentowy z puszystym flokati
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Wieniec adwentowy z puszystym flokati
Wieniec utrzymany w klimacie retro otulony został puszystym flokati. Do wykonania tej oryginalnej dekoracji przygotuj: tacę lub duży talerz, dwa słomiane wianki różnej wielkości, kawałek puszystego materiału, np. flokati, ozdobne i zwykłe druciane szpilki oraz drut florystyczny, pistolet do klejenia na gorąco z wkładami, suszone rośliny do dekoracji (np. gałązki eukaliptusa, miesiącznicy, ostów, suchlinu), 4 świece i 4 świeczniki.
1 Umieść mniejszy wianek na większym i połącz je drutem. Za pomocą ozdobnych szpilek przymocuj od zewnątrz materiał.
2 Wstaw do środka sadzonkę gwiazdy betlejemskiej w osłonce.
3 Na brzegach zamocuj szpilkami suszone rośliny. Na końcu umieść 4 świeczniki ze świecami.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami -rama z żywymi kwiatami
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Rama z żywymi kwiatami
Złota ram do obrazu jest doskonałym sposobem na wyeksponowanie roślin – dodaje elegancji i magii. Wystarczy zawiesić świąteczne dekoracje oraz umieszczone w fiolkach z wodą cięte poinsecje na cienkich łańcuszkach. Ramy nie trzeba wieszać na ścianie, można ją postawić przy świątecznym stole.
Świąteczne trendy 2022 - ozdoby z poinsecjami - wizytówka na stol
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Wizytówka na stół
Wizytówka z imieniem przy nakryciu stołu jest miłym akcentem. Aby ochronić talerz przez sokiem poinsecji i zabrudzeniem, końcówkę rośliny umieść w malutkiej fiolce florystycznej lub owiń dokładnie taśmą.
Stars Unite Europe / Stars for Europe
Półka z poinsecjami
W okresie świątecznym każde miejsce w domu można ozdobić poinsecjami. Idealnie nadają się do tego miniaturowe poinsecje, które zmieszczą się nawet na bardzo wąskiej półce.

Źródło: Stars Unite Europe / Stars for Europe

Autor
Chcesz, aby Twoje święta były pełne uroku? Poinsecje to sposób na wyjątkowe dekoracje
Chcesz, aby Twoje święta były pełne uroku? Poinsecje to sposób na wyjątkowe dekoracje
Stars for Europe

Stars for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców poinsecji Beekenkamp Plants, Dümmen Orange, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspiracje o poinsecjach (gwiazdach betlejemskich).

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl