Poinsecja nadobna lub wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima) jest bardzo dobrze znana pod nazwą gwiazda betlejemska. Należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej.

W naturze dorasta do ok. 3 m wysokości! Natomiast jako roślina doniczkowa dorasta do ok. 40 cm. Główną ozdobą rośliny są natomiast liście – liście podkwiatostanowe, zebrane w rozety okalające kwiaty, przebarwione są na intensywnie czerwony kolor przypominając wielkie kwiaty. U różnych odmian liście podkwiatostanowe mogą mieć także różne barwy – białe, kremowe, żółtawe i różowe.

Poinsecja nadobna kwitnie od listopada do lutego. To typowa roślina dnia krótkiego. Kwiaty poinsecji są drobne i niepozorne i ukryte na wierzchołkach pędów, gdzie otoczone są ozdobnymi liśćmi podkwiatostanowymi (opis wyżej).

Wilczomlecze wytwarzają trujący sok mleczny, który może lekko poparzyć skórę. Korzenie rośliny są mięsiste.

Wymagania i uprawa

Gwiazda betlejemska lubi stanowiska jasne i ciepłe (15-22 °C). Kupioną poinsecję trzymamy więc w temperaturze pokojowej, w dość dobrze oświetlonym miejscu (nie wystawiając jej jednak na bezpośrednie światło słoneczne). Roślina preferuje podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne, o pH 6,5-7. Poinsecja źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi (należy uważnie transportować gwiazdę).

Roślinę podlewamy dość często (najlepiej wodą o temperaturze pokojowej), tak aby ziemia zawsze była wilgotna. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość wody sprawi, że korzenie zaczną gnić, a liście przybiorą żółte zabarwienie i opadną. Suche podłoże również może skutkować utratą liści, ale po podlaniu roślina szybko powraca do zdrowia.

Gdy gwiazda betlejemska przekwitnie podlewanie należy ograniczyć, a po jakimś czasie – przyciąć roślinę (i zwiększyć podlewanie).

Zastosowanie

Gwiazdy betlejemskie zdobią domy jako kwiat doniczkowy lub cięty. Po okresie kwitnienia są zwykle wyrzucane, ale równie dobrze można je uprawiać przez lata. Odpowiednio je pielęgnując i umiejętnie "sterując" kwitnieniem możemy cieszyć się tą rośliną przez naprawdę długi czas!

Poinsecja należy do najbardziej znanych, roślinnych symboli Świąt Bożego Narodzenia.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Baek youngsuk/Pixabay; Floradania.dk