Poinsecja nadobna, lub wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), jest najczęściej nazywana gwiazdą betlejemską i należy do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiaceae). Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej. W Polsce uprawiana jest w szklarniach na okres świąt Bożego Narodzenia.

W naturze dorasta do ok. 3 m wysokości! Natomiast jako roślina doniczkowa dorasta do ok. 40 cm. Kwiaty poinsecji są drobne i niepozorne. Główną ozdobą rośliny są natomiast liście – liście podkwiatostanowe, zebrane w rozety okalające kwiaty, przebarwione są na intensywnie czerwony kolor przypominając wielkie kwiaty. U różnych odmian liście podkwiatostanowe mogą mieć także różne barwy – białe, kremowe, żółtawe i różowe.

Wilczomlecze wytwarzają trujący sok mleczny, który może lekko poparzyć skórę. Korzenie rośliny są mięsiste.

Wymagania i uprawa

Gwiazda betlejemska lubi stanowiska ciepłe (15-22oC) i jasne. Kupioną poinsecję trzymamy więc w temperaturze pokojowej, w dość dobrze oświetlonym miejscu (nie wystawiając jej jednak na bezpośrednie światło słoneczne).

Roślinę podlewamy dość często (najlepiej wodą o temperaturze pokojowej), tak aby ziemia zawsze była wilgotna. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość wody sprawi, że korzenie zaczną gnić, a liście przybiorą żółte zabarwienie i opadną. Suche podłoże również może skutkować utratą liści, ale po podlaniu roślina szybko powraca do zdrowia.

Poinsecja źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi, dlatego podczas zakupu wybrany egzemplarz najlepiej starannie owinąć w papier i szybko przetransportować do domu.

Gdy gwiazda betlejemska przekwitnie podlewanie należy ograniczyć, a po jakimś czasie - przyciąć roślinę (i zwiększyć podlewanie). Chociaż poinsecja należy do roślin długowiecznych w warunkach domowych trudno sprawić, by zakwitła powtórnie.

Zastosowanie

Gwiazdy betlejemskie zdobią domy jako kwiat doniczkowy lub cięty. Po okresie kwitnienia, po zimie, są zwykle wyrzucane.

Zdjęcia: Baek youngsuk/Pixabay; Floradania.dk