Poinsecja nadobna (wilczomlecz nadobny), nazywana jednak najczęściej gwiazdą betlejemską, naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i dorasta do ok. 3 m wysokości. W Polsce uprawiana jest w szklarniach na okres świąt Bożego Narodzenia i zdobi nasze mieszkania jako kwiat doniczkowy lub cięty.

Kwiaty poinsecji są drobne i niepozorne. Główną ozdobą rośliny są natomiast liście. Liście podkwiatostanowe, zebrane w rozety okalające kwiaty, przebarwione są na intensywnie czerwony kolor. U odmian liście podkwiatostanowe mogą mieć także inne barwy.

Gwiazda betlejemska lubi stanowiska ciepłe (15-22 stopnie) i jasne. Kupioną poinsecję trzymamy więc w temperaturze pokojowej, w dość dobrze oświetlonym miejscu (nie wystawiając jej jednak na bezpośrednie światło słoneczne). Roślinę podlewamy dość często (najlepiej wodą o temperaturze pokojowej), tak aby ziemia zawsze była wilgotna. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość wody sprawi, że korzenie zaczną gnić, a liście przybiorą żółte zabarwienie i opadną. Suche podłoże również może skutkować utratą liści, ale po podlaniu roślina szybko powraca do zdrowia.

Poinsecja źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi, dlatego podczas zakupu wybrany egzemplarz najlepiej starannie owinąć w papier i szybko przetransportować do domu.

Gdy gwiazda betlejemska przekwitnie podlewanie należy ograniczyć, a po jakimś czasie - przyciąć roślinę (i zwiększyć podlewanie). Chociaż poinsecja należy do roślin długowiecznych w warunkach domowych trudno sprawić, by zakwitła powtórnie.