Najpopularniejsze świąteczne rośliny
Święta Bożego Narodzenia są nierozerwalnie związane z tradycją przystrajania mieszkań i domów. Nic lepiej nie podkreśli tego pięknego czasu niż dekoracje z roślin. To one wnoszą do naszych domów kolor, zapach oraz niezwykłą atmosferę.
Najpopularniejszą i najważniejszą świąteczną rośliną jest oczywiście choinka, jednak nie jest ona jedyna! Poniżej opisujemy 5 roślin, które są niemal równie uznanymi symbolami Świąt Bożego Narodzenia.
Świąteczna choinka
Najbardziej popularnym symbolem świąt Bożego Narodzenia jest choinka. Nie może jej zabraknąć w święta, bo tylko pod choinką Mikołaj zostawia prezenty! Najczęściej rolę choinki przyjmuje pachnący żywicą świerk (Picea) i jodła (Abies), gdyż nie gubi igieł. Wśród choinkowych drzewek jest też sosna (Pinus), choć nie jest często wybierana ze względu na rzadkie igły.
Tradycja zdobienia choinki w Europie sięga XVI wieku. Zwyczaj ten narodził się w niemieckiej Alzacji i bardzo szybko upowszechnił się w innych krajach. Dzisiaj ubieranie choinki jest obowiązkowym punktem przedświątecznych przygotowań. Choinki stawia się praktycznie wszędzie, począwszy od domów i mieszkań, a kończąc na centrach handlowych i zakładach pracy.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jemioła zawieszona pod sufitem
Jemioła pospolita (Viscum album), jej staropolska nazwa to strzęśla. Jest wiecznie zieloną rośliną, półpasożytem, rosnącym głównie w koronach drzew liściastych – na dębach, topolach, brzozach, lipach, rzadziej innych.
Jemiołę zawiesza się w mieszkaniu nad stołem wigilijnym lub nad drzwiami wejściowymi. Zwyczaj ten przywędrował ze Skandynawii i krajów anglosaskich. Wierzono, że obecność jemioły zapewnia domownikom szczęście, dobrobyt oraz uchroni ich od złych demonów i uroków.
Jemioła była i jest uwielbiana przez młode pary, gdyż zwyczaj mówi, że pod jej gałązkami można się publicznie całować. Zgodnie z tym zwyczajem mężczyzna, po każdym pocałunku musi zrywać jeden z lepkich owoców jemioły. Jeżeli uda mu się zerwać ostatni owoc, oznacza to, że otrzyma dar płodności.
Świerkowa choinka i jemioła |
Poinsecja czyli gwiazda betlejemska
Gwiazda betlejemska, co roku w Europie sprzedawana jest w liczbie ponad 100 mln sztuk! W Polsce jej popularność rośnie z roku na rok, o czym możemy przekonać się już od początku grudnia – można ją wtedy kupić w każdej kwiaciarni i supermarkecie. Roślina ta znana jest pod nazwami: poinsecja nadobna i wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima).
Cechą charakterystyczną poinsecji (a także powodem jej polskiej nazwy) są kolorowe przylistki ułożone w kształt gwiazdy w odcieniach czerwieni, różu, żółtego lub kremowego. Są one często błędnie uważane za kwiaty. Kwiaty poinsecji są małe i nie rzucają się w oczy. Znajdują się w środku gwiazdy z przylistków.
Meksykańska legenda o poinsecji mówi o małej, biednej dziewczynce o imieniu Pepita, której nie było stać na prezent dla Jezusa, dlatego w Wigilię postanowiła podarować mu bukiet zielonych liści. Wiedziała, że dla niego liczą się szczere chęci, a nie materialna wartość podarunku. Ku zaskoczeniu wszystkich, bukiet zaczął przybierać w kościele intensywne odcienie czerwieni.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Szlumbergera czyli kaktus bożonarodzeniowy
Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Znany jest pod wieloma różnymi nazwami – grudnik, grudzień, grudniówka, barbórka, raczek oraz kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, filokaktus, epifylum zimowe i bierwion zimowy, a także róża bożonarodzeniowa i piwonia ciesielska.
Obecnie ta popularna roślina zaliczana jest do rodzaju Schlumbergera, a jej prawidłowa nazwa to szlumbergera zimowa (Schlumbergera trunctata). Nazwa ta pochodzi od nazwiska F. Schlumbergera, francuskiego pasjonata kaktusów. Kaktus bożonarodzeniowy kwitnie przed dwa miesiące od grudnia. Cieszy nasze oczy kwiatami w różnych kolorach - białych, różowych, czerwonych, purpurowych i fioletowych.
Gwiazda betlejemska, szlumbergera i ostrokrzew. |
Drzwi przystrojone ostrokrzewem
Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) jest krzewem liściastym, pospolicie występującym w Europie Zachodniej i Ameryce Płn. Uprawiany jest także w Polsce, jednak trudno znosi niskie temperatury w zimie. Mimo zimowych uszkodzeń ostrokrzewy potrafią odrodzić się nawet z korzenia.
Warto pamiętać, że ostrokrzew jest rośliną dwupienną - aby doczekać się pięknych owoców trzeba w ogrodzie posadzić roślinę męską oraz żeńską. Główną ozdobą tej rośliny są zimozielone błyszczące liście oraz czerwone owoce.
Zwyczaj ozdabiania domów i mieszkań gałązkami i wieńcami z ostrokrzewu wciąż jest mało popularny w Polsce, ale najprawdopodobniej, tak jak inne anglosaskie tradycje świąteczne, wkrótce zadomowi się i u nas. Według starych wierzeń celtyckich ostrokrzewowi przypisywano moc odstraszania złych duchów i demonów.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Pixabay