Logo
Logo

Co zrobić, aby gwiazda betlejemska przetrwała do kolejnych Świąt? Dzięki tym wskazówkom nie zmarnujesz poinsecji

Odkryj sekrety pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej, by cieszyć się jej pięknem każdego roku! Dowiedz się, jak odpowiednio przechowywać, podlewać i nawozić tę popularną roślinę, aby każdego zimowego sezonu zdobiła Twój dom swoimi barwnymi liśćmi. Nasz poradnik krok po kroku pomoże Ci przekształcić sezonową ozdobę w wieloletnią, kwitnącą atrakcję.

Spis treści
Jak przechowuje się gwiazdę betlejemską po przyniesieniu ze sklepu? Co zrobić z gwiazdą betlejemską po przekwitnięciu? Jak sprawić, aby poinsecja wybarwiła się na drugi rok?

Gwiazda betlejemska, znana również jako poinsecja, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świątecznych, przynoszącym do naszych domów ciepło i kolor w chłodne zimowe dni. Jej charakterystyczne czerwone, białe lub różowe liście przyciągają wzrok i dodają uroku każdemu wnętrzu. Jednak po zakończeniu sezonu świątecznego, wiele z tych pięknych roślin trafia do kosza, ponieważ nie wszyscy wiedzą, jak je prawidłowo przechowywać i pielęgnować. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak można by było cieszyć się jej pięknem nie tylko przez jeden sezon, ale przez wiele lat?

W tym artykule podzielimy się z Tobą wiedzą i praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci przekształcić gwiazdę betlejemską z jednorazowej dekoracji w długowieczną, kwitnącą roślinę. Dowiesz się, jak odpowiednio zadbać o poinsecję po świętach, jakie warunki zapewnić jej w okresie spoczynku, a także jak przygotować ją do ponownego kwitnienia. Zajmiemy się wszystkimi aspektami jej pielęgnacji – od podlewania, przez nawożenie, aż po przycinanie i zapewnienie odpowiedniego cyklu światła.

Zrozumienie cyklu życia gwiazdy betlejemskiej, jej wymagań i sposobów reagowania na opiekę, pozwoli Ci cieszyć się jej obecnością każdego roku. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, czy początkującym miłośnikiem roślin, nasze wskazówki sprawią, że Twoja gwiazda betlejemska będzie zdrowa, szczęśliwa i pięknie kwitnąca przez wiele nadchodzących sezonów. Zapraszamy do odkrycia tajników pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny, aby każde Boże Narodzenie było jeszcze bardziej magiczne i kolorowe!

Przechowywanie gwiazdy betlejemskiej:
pielęgnacja poinsecji po przyniesieniu ze sklepu

  • W okresie wzrostu podlewamy roślinę regularnie, ale oszczędnie, tak aby nigdy nie stała w wodzie. Lekkie przesuszenie jest dla niej mniej szkodliwe, niż przelanie, gdyż wtedy bardzo łatwo gnije i zrzuca liście.
  • Zasilamy co dwa tygodnie (lub rzadziej) mineralnym nawozem o niskiej zawartości azotu! Można także stosować biohumus lub inny nawóz naturalny.
  • Od czasu do czasu zraszamy liście wodą po to aby zmyć z nich kurz i podnieść wilgotność powietrza.

► Dowiedz się więcej o pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej.

Gwiazda betlejemska po Świętach:
co robić z poinsecją podczas przechowywania

Po kilku tygodniach czerwone liście zaczną zielenieć – nie martw się tym, bo to w pełni naturalne. Część liści zacznie zasychać i opadać. Skracamy wtedy roślinę do wysokości ok. 15 cm – to pozwoli na ładne rozkrzewienie się. Możemy także jej nie przycinać i pozwolić na swobodny wzrosty.

Latem można wystawić poinsecję na zewnątrz, jednak stanowisko nie powinno być zbytnio nasłonecznione, aby nie przypalić jej delikatnych liści. W tym czasie roślina będzie całkowicie zielona, jednak zasilamy ją nawozem do roślin kwitnących.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Kolejna zima z gwiazdą betlejemską:
jak sprawić, aby poinsecja znów się wybarwiła

  • Aby poinsecja wybarwiła liście, ponownie potrzebuje krótkiego dnia – t.j. nie więcej niż 10 godzin światła dziennie.
  • Najlepszym sposobem uzyskania ładnego wybarwienia jest nałożenie na roślinę nieprzepuszczającego światła wiaderka bądź kartonu – na 14 godzin na dobę.
  • Bardzo istotna jest konsekwencja w utrzymywaniu ciemności przez określoną część doby przez dwa miesiące.
  • Po upływie tego czasu stawiamy poinsecję w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu – ok. 18°C, o wilgotnym powietrzu. Pozwalamy roślinie zakwitnąć i choć kwiaty są niepozornie, to wraz z nimi roślina zaczyna wybarwiać swoje liście na czerwono – a na tym nam właśnie zależy!

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom
tekst: Małgorzata Szymańska
zdjęcie tytułowe: Steve Buissinne/Pixabay
Autor
Co zrobić, aby gwiazda betlejemska przetrwała do kolejnych Świąt? Dzięki tym wskazówkom nie zmarnujesz poinsecji
Co zrobić, aby gwiazda betlejemska przetrwała do kolejnych Świąt? Dzięki tym wskazówkom nie zmarnujesz poinsecji
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Katarzyna Z.

13-12-2022 21:41

Bardzo dobry artykuł, u mnie gwiazda betlejemska z poprzedniego roku pięknie będzie dekorowała stół wigilijny również w tym, cieszyła oko cały rok. Bardzo wdzięczna roślinka

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl