Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, aby pięknie i zdrowo rosła przez długi czas? Sprawdź, co lubi i jak o nią dbać w Święta i po nich
Odkryj tajniki pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej, rośliny, która swoim pięknem rozświetla zimowe dni. W tym przewodniku odkryjesz, jak wybrać najzdrowsze egzemplarze, zapewnić im idealne warunki wzrostu, odpowiednio nawozić oraz jak pielęgnować je po okresie świątecznym. Poznaj sprawdzone metody, które pozwolą Ci cieszyć się pięknem tej niezwykłej rośliny przez cały Święta i jeszcze dłużej, przekształcając gwiazdę betlejemską w trwałą i olśniewającą dekorację świąteczną Twojego domu.
Gwiazda betlejemska od lat króluje w naszych domach w zimnym, ponurym okresie roku. Jest niezwykłą rośliną urzekającą swoimi okazałymi przylistkami i kuszącymi, intensywnymi kolorami. Ta niekwestionowana piękność zimowej aury czasami zupełnie niezasłużenie dostaje przydomek "kapryśnej gwiazdy". Wystarczy bowiem stosować się do paru prostych zasad pielęgnacji, aby wcale nie "kaprysiła", a cieszyła nas swoim pięknem przez długi czas.
Jak kupować gwiazdę betlejemską?
Wybór rośliny w sklepie i droga do domu
Przy zakupie gwiazdy betlejemskiej (Euphorbia pulcherrima) należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które mogą zaważyć nad resztą naszych prac pielęgnacyjnych:
- Liście
Oznaką jej zdrowia jest świeży wygląd oraz mocne liście, pozbawione jakichkolwiek defektów. Gdy są wiotkie, zwisające, żółknące – świadczy to o złym stanie rośliny, która najpewniej była transportowana lub przechowywana w niewłaściwych warunkach (np. w zimnie) i źle pielęgnowana (np. przelana lub przesuszona). - Kwiaty
Musimy również sprawdzić ich kwiaty. Są małe, i niepozorne – szukaj ich na szczycie pędów, pomiędzy kolorowymi liśćmi. Kwiaty powinny być żółte i zwarte, co świadczy o świeżości rośliny. - Warunki
Gwiazda betlejemska źle znosi zimno i jest wrażliwa na przeciągi. Dlatego przy zakupie najlepiej brać pod uwagę te rośliny, które stoją z dala od drzwi kwiaciarni. Wybraną roślinę, starannie owiniętą w papier, należy więc szybko przetransportować do domu.
Fot. Flora Dania |
fot. Stars For Europe |
Łatwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej
Mniej znaczy lepiej
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
Gwiazda betlejemska ma niezbyt wygórowane wymagania. To dotyczy też jej zapotrzebowania na wodę. Podstawowa zasada polega na nie przesuszaniu i niezalewaniu bryły korzeniowej. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni.
Liście są najlepszym wskaźnikiem tego, w jakiej kondycji jest roślina: jeśli żółkną lub opadają trzeba sprawdzić poziom jej nawodnienia. Wielu początkujących ogrodników, chcąc dla niej jak najlepiej, przelewa ją, podczas gdy ona potrzebuje mało wody. Niewielka ilość co drugi dzień lub zanurzenie całej bryły korzeniowej raz w tygodniu zupełnie wystarczy.
fot. Flower Council Holland |
Jasne, ciepłe i bez przeciągów
Odpowiednie miejsce dla gwiazdy
Łatwo jest znaleźć w domu odpowiednie miejsce dla gwiazdy betlejemskiej. Dobrze czuje się praktycznie wszędzie z wyjątkiem pomieszczeń ciemnych i przewiewnych.
Ważne jest światło dzienne, ponieważ gwiazda betlejemska, jako prawdziwa meksykańska piękność, preferuje miejsce dobrze oświetlone. Bezpośrednie nasłonecznienie na parapecie, w szczególności podczas krótkich zimowych dni nie stanowi dla niej problemu.
Idealnie odnajduje się w temperaturze pokojowej – t.j. 15-22 stopni. Nie toleruje jednak przeciągów, dlatego na czas wietrzenia pomieszczenia należy ją przestawić w zaciszne miejsce.
Gwiazda po Świętach
Jak przywrócić blask poinsecji?
Często, gdy tylko opadną urocze listki, pozbywamy się rośliny. Niewiele osób wie, że należy do długowiecznych roślin, które mogą przez wiele lat cieszyć nasze oczy. Sztuka przywracania poinsecji blasku należy jednak do bardzo trudnych i pracochłonnych zadań.
Po okresie świątecznym, gdy gwiazda betlejemska zaczyna tracić swoje liście, nie należy jej wyrzucać. Zamiast tego, przycinanie pędów i zmniejszenie podlewania może pomóc w przygotowaniu rośliny do ponownego kwitnienia w następnym sezonie. Aby ujrzeć ją w pełnej krasie, należy przechowywać ją, co najmniej, przez 8 tygodni po 14 godzin dziennie w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Nawet lekkie światło może uniemożliwić jej wypuszczenie pięknych, kolorowych listków. ▶ Dowiedz się więcej
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie Stars for Europe, zdjęcie tytułowe: Stars For Europe
Komentarze