Jak przechować gwiazdę betlejemską do kolejnej zimy?
Pytanie czytelnika: Co roku kupuje gwiazdę betlejemską i po kilku tygodniach ją wyrzucam. Jak pielęgnować poinsecję, aby przetrzymała po kwitnieniu do następnego roku?
Poinsecja, potocznie nazywana gwiazdą betlejemską, najpiękniej prezentuje się w trakcie kwitnienia (listopad-marzec). Wiele osób traktuje ją jako sezonową ozdobę, jednak nie jest ona rośliną jednoroczną. Gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki i traktowanie, to będzie ozdobą przez lata.
Przechowywanie gwiazdy betlejemskiej:
pielęgnacja poinsecji po przyniesieniu ze sklepu
- W okresie wzrostu podlewamy roślinę regularnie, ale oszczędnie, tak aby nigdy nie stała w wodzie. Lekkie przesuszenie jest dla niej mniej szkodliwe, niż przelanie, gdyż wtedy bardzo łatwo gnije i zrzuca liście.
- Zasilamy co dwa tygodnie (lub rzadziej) mineralnym nawozem o niskiej zawartości azotu! Można także stosować biohumus lub inny nawóz naturalny.
- Od czasu do czasu zraszamy liście wodą po to aby zmyć z nich kurz i podnieść wilgotność powietrza.
► Dowiedz się więcej o pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej.
Gwiazda betlejemska po Świętach:
co robić z poinsecją podczas przechowywania
Po kilku tygodniach czerwone liście zaczną zielenieć – nie martw się tym, bo to w pełni naturalne. Część liści zacznie zasychać i opadać. Skracamy wtedy roślinę do wysokości ok. 15 cm – to pozwoli na ładne rozkrzewienie się. Możemy także jej nie przycinać i pozwolić na swobodny wzrosty.
Latem można wystawić poinsecję na zewnątrz, jednak stanowisko nie powinno być zbytnio nasłonecznione, aby nie przypalić jej delikatnych liści. W tym czasie roślina będzie całkowicie zielona, jednak zasilamy ją nawozem do roślin kwitnących.
Kolejna zima z gwiazdą betlejemską:
jak sprawić, aby poinsecja znów się wybarwiła
- Aby poinsecja wybarwiła liście, ponownie potrzebuje krótkiego dnia – t.j. nie więcej niż 10 godzin światła dziennie.
- Najlepszym sposobem uzyskania ładnego wybarwienia jest nałożenie na roślinę nieprzepuszczającego światła wiaderka bądź kartonu – na 14 godzin na dobę.
- Bardzo istotna jest konsekwencja w utrzymywaniu ciemności przez określoną część doby przez dwa miesiące.
- Po upływie tego czasu stawiamy poinsecję w jasnym, niezbyt ciepłym miejscu – ok. 18°C, o wilgotnym powietrzu. Pozwalamy roślinie zakwitnąć i choć kwiaty są niepozornie, to wraz z nimi roślina zaczyna wybarwiać swoje liście na czerwono – a na tym nam właśnie zależy!
![]() Źródło: Magazyn Budujemy Dom tekst: Małgorzata Szymańska zdjęcie tytułowe: Steve Buissinne/Pixabay |
Komentarze