Logo
Logo
7
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożene poinsecji / gwiazdy betlejemskiej

Gwiazda betlejemska to wyjątkowy kwiat kojarzący się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem, możemy ją również spotkać pod innymi nazwami takimi jak wilczomlecz piękny bądź poinsencja. Kwiaty te wymagają odpowiedniej pielęgnacji, abyśmy mogli cieszyć się ich urokiem. W pielęgnacji poinsencji bardzo ważne będzie nawożenie, które bezpośrednio wpłynie na jej wzrost i wygląd. Sprawdź, jak nawozić gwiazdę betlejemską!

 

Jak i kiedy nawozić gwiazdę betlejemską?

Gwiazdy betlejemskie, które kupujemy zimą są w pełni dekoracyjności i zwykle są dobrze odżywione. Sprzedawane są jednak w doniczkach wypełnionych torfem, w którym składników pokarmowych jest niewiele i nie starczy na długo. Jeśli więc chcemy cieszyć się gwiazdą także w kolejnym sezonie, musimy nawozić ją regularnie. Jeśli nie zależy nam na poinsecji w kolejnym roku, możemy traktować ją jako typową roślinę sezonową i cieszyć się nią przez kilka tygodni, a następnie wyrzucić. W tym wypadku nawożenie nie jest konieczne.

Warto pamiętać, że we wzroście tych roślin wyróżniamy dwa okresy, zimowy oraz letni. W zależności od tego, jaką mamy porę roku, musimy stosować nawozy o odpowiednim składzie!

Jak nawozić gwiazdę betlejemską w Święta?

Zimą zasilamy gwiazdę raz na 2 tygodnie nawozem bez azotu lub takim, w którym jest go bardzo niewiele. To ważne, by azot pobudzi roślinę do wzrostu, a jest to niewskazane, gdy za oknem dzień jest krótki. Do zimowego nawożenia można stosować nawóz zimowy lub nawóz do roślin kwitnących. Nawożenie najlepiej wykonywać wraz z podlewaniem

Jak nawozić gwiazdę betlejemską po Świętach?

Poinsecja po Świętach musi przejść okres spoczynku. Od wiosny można stosować już nawóz uniwersalny (z azotem), który pobudzi roślinę do tworzenia nowych pędów, jednak od lata lepszy będzie nawóz do roślin kwitnących, który wpłynie na lepsze wybarwianie się przylistków. , natomiast w zimie najlepiej jest dodawać nawóz o zmniejszonej ilości azotu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: zoommachine / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!