Logo
Logo

Dlaczego gwiazda betlejemska traci liście? Tak roślina wysyła ważne sygnały, że "coś jest nie tak"

Czy Twoja gwiazda betlejemska traci liście? Dowiedz się, jak zapobiegać typowym przyczynom, takim jak przemarzanie, niewłaściwe podlewanie, czy złe umiejscowienie rośliny w domu. Poznaj proste, ale skuteczne metody, które pomogą Ci utrzymać gwiazdę betlejemską w doskonałej kondycji. Odkryj, jakie błędy możesz popełniać i jak je naprawić, aby Twoja gwiazda betlejemska cieszyła oko zdrowymi, zielonymi i czerwonymi liśćmi

Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście? Oto najczęstsze przyczyny

Choć gwiazda betlejemska czyli poinsecja (Euphorbia pulcherrima) jest uważana za niezbyt wymagającą w pielęgnacji, prawdą też jest, że dość łatwo gubi ona liście. Nasza roślina może reagować w ten sposób z różnych powodów, na przykład gdy:

 • przemarzła podczas drogi do domu 
  Gwiazda źle znosi temperaturę poniżej 10 ºC, dlatego też podczas transportu trzeba ją owinąć papierem lub folią.

 • stoi w przeciągu
  Roślina straci liście, gdy będzie stać przy uchylnym oknie lub gdy narażona zostanie na zimne przeciągi.

 • ma za ciemno
  Poinsecja źle znosi miejsca oddalone od okna, lubi dobre nasłonecznienie. Lepiej by większość czasu spędziła na parapecie, niż na stole.

 • ma za mokro 
  Roślina ta bardzo nie lubi stać w wodzie. Szybko wtedy gniją jej korzenie. Podlewaj ją dopiero, gdy podłoże lekko przeschnie!

 • ma za sucho 
  Przed opadnięciem gwieździe brązowieją brzegi blaszki liściowej. Z czasem zaczynają odpadać (zaczynając od najniższych). Warto raz na jakiś czas zraszać liście tak zachowującej się rośliny.

 • stoi przy kaloryferze 
  Poinsecja nie lubi suchego i zbyt gorącego powietrza. Trzeba ją przenieść w miejsce o temperaturze pokojowej (18-22 ºC).
żółty liść gwiazdy betlejemskiej fot. Mansour Nasiri - CC BY-SA 3.0 - Wikimedia Commons

Jeśli gwiazda straci kilka liści, trzeba troskliwiej ją pielęgnować zgodnie z zasadami, jednak jeśli roślina zgubi większość liści, to najprawdopodobniej nie da się jej już odratować! Prawdę mówiąc nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy na jej pielęgnację – lepiej wyrzucić ją na kompost, a za rok kupić nową, dorodną roślinę.

Co zrobić, by gwiazda betlejemska była piękna i zdrowa?

Aby gwiazda betlejemska cieszyła oko przez cały sezon, warto pamiętać o kilku dodatkowych aspektach jej pielęgnacji. Przede wszystkim, roślina ta uwielbia stabilne warunki. Nagłe zmiany temperatury, wilgotności czy nasłonecznienia mogą negatywnie wpłynąć na jej kondycję.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na jakość podłoża – gwiazda betlejemska preferuje ziemię bogatą w składniki odżywcze, ale dobrze przepuszczalną. Regularne nawożenie, ale bez przesady, pomoże utrzymać roślinę w dobrej kondycji. Warto również pamiętać o delikatnym przycinaniu rośliny po sezonie kwitnienia, co stymuluje jej wzrost i sprzyja obfitemu kwitnieniu w kolejnym roku.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: dargog / Adobe Stock oraz Andreas Lischka / Pixabay, zdjęcie w tekście: Mansour Nasiri/CC BY-SA 3.0/Link

Autor
Dlaczego gwiazda betlejemska traci liście? Tak roślina wysyła ważne sygnały, że "coś jest nie tak"
Dlaczego gwiazda betlejemska traci liście? Tak roślina wysyła ważne sygnały, że "coś jest nie tak"
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ela

19-12-2022 17:58

Zastanówcie się, co doradzacie. W artykule nr 175 "Uprawa gwiazdy betlejemskiej (poinsecji). Co zrobić, żeby stała jak najdłużej?" z dnia 19-12-2022 jest napisane, m. in. "...Ustawmy ją w lekkim oddaleniu od okna, ponieważ najbardziej lubi półcień." A powyżej piszecie: "Poinsecja ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl